Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Beklentilerin Aksine Uzun Süre %3-5 Büyüme Aralığında Kalmayacak

Niti Aayog'dan Rajiv Kumar, Hindistan'ın GSYİH büyümesinin uzun süre %3-5’de kalacağını söyleyenlerle aynı fikirde olmadığını belirterek iyimser yorumlarda bulundu.
Hindistan Beklentilerin Aksine Uzun Süre %3-5 Büyüme Aralığında Kalmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Devlet düşünce kuruluşu Citi Aayog Başkan Yardımcısı Rajiv Kumar, Hindistan’ın GSYİH büyümesinin uzun süre %3-5’lik büyüme oranına bağlı kalacağını söyleyenlere katılmadığını söyledi. Business Today için yaptığı açıklamada Kumar, 2021-2022 sonrasında yüzde 7,5-8 GSYİH büyüme oranına işaret etti.

Hindistan GSYİH büyümesinin uzun süre %3-5’lik Hindu büyüme hızı oranında kalacağını söyleyenlerle aynı fikirde olmadığını söyledi. (Hindu büyüme hızı, 1950’lerden 1980’lere kadar yaklaşık %3,5 oranında durgunluk gösteren, 1991’deki ekonomik reformlardan önceki Hindistan ekonomisinin yıllık düşük büyüme oranı)

Kumar, %3-5 GSYİH büyüme oranı yönündeki beklentilere atıfla bu tür görüşlerin aşırı derecede kötümser olduğunu belirtti.

Nomura ise yukarıda görüldüğü gibi Hindistan için %9,8 büyümeye işaret etmişti. Ayrıca 2021-22’de GSYİH büyümesinin reel olarak %10, nominal olarak %15 olabileceğini öne sürdü. Bununla da yetinmeyerek mevcut mali yılın ikinci yarısında GSYİH büyümesinin pozitif bölgede olacağını; üçüncü çeyrekte büyüme ya da daralma olmayacağını ve dördüncü çeyrek büyümesinin pozitif olacağını dile getirdi. Niti Aayog Başkan Yardımcısı; “2020-21’deki tam yıl için, GSYİH’dE %7,5 daralma yönündeki RBI tahminine katılıyorum” dedi.

Aralık başındaki açıklamasında Hindistan Merkez Bankası, faizi beklentilerle uyumlu şekilde değiştirmemiş, GSYİH tahminini de yüzde eksi 7,5’e yükseltmişti.
Hindistan Merkez Bankası Tahmin
Kaynak: RBI

Bunun ardında ise ikinci çeyrek GSYİH verileri vardı ki rakam birçok ajansın tahmin ettiğinden daha az daralarak yüzde eksi 7,5 olmuş ve tüm yıl için beklentileri yükseltmişti. Kumar, COVID-10 salgınının hükümetin reform gündemini hızlandırdığını söylerken, reformların faydalarını ve etkilerini açıklamanın gerekli olduğunu belirtti. Tarım sektörü reformlarına karşı direniş konusunda Kumar, şöyle konuştu:

“Biz canlı bir demokrasiyiz ve insanlar çok rasyonel ve mantıklı. Reformun doğası, olası etkisi ve faydaları onlara açıklanmalıdır. Ve bu bizim sorumluluğumuzdur, dördüncü kuvvetin ve tüm ilgili kişilerin (siyasi partiler veya her kimse) sorumluluğudur.” Hindistan’ın Baş Ekonomi Danışmanı da kısa süre önce yaptığı bir açıklamada reformların sektörün çoğuna fayda sağlayacağını savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu