Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Uyumlu Davranırsa, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Tamamlanabilir

Hindistan son dakikada anlaşmayı imzalamaktan vazgeçmediği takdirde Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık isimli ticaret anlaşmasının önümüzdeki hafta açıklanma ihtimali var.
Hindistan Uyumlu Davranırsa, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Tamamlanabilir
Yorum

Yıllardır devam eden Asya Pasifik ticaret anlaşmasına ilişkin müzakereler, önümüzdeki hafta önemli bir sonuca ulaşabilir ama bunun için Hindistan’ın ortaklığı imzalamaktan vazgeçmemesi gerekiyor.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) isimli anlaşma, on Güneydoğu Asya ülkesinin tamamı ve onların büyük ticaret ortaklarından altısı (Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda) dahil olmak üzere Asya Pasifik’teki 16 ülkeyi kapsıyor.

Bu ülkelerin liderlerinin Pazartesi günü Tayland, Bangkok’ta buluşması bekleniyor ki birçoğu burada en azından bir miktar somut ilerleme kaydedilmesini bekliyor.

RCEP Liderleri Tayland Toplanacak Eurasia Group analistleri de Perşembe günü, iki ay süren yoğun görüşmelerin ardında önemli sonuca ulaşma olasılığı olduğunu ancak 4 Kasım’da gerçekleştirilecek RCEP Zirvesi’nde metnin tamamının kabul edilmeyebileceğini bildirdi. Öne çıkan meselelerin çözümü için daha fazla müzakereyle anlaşmanın 2020 yılında tamamlanabileceği söylendi. Müzakereler 2013 yılından bu yana devam ediyor ve eğer anlaşma tamamlanırsa bu ülkeler dünya GSYİH’sinin yaklaşık üçte birini kapsayan büyük bir ticaret bloğu oluşturacaklar.

Müzakerelerdeki en önemli engellerden bir tanesi Hindistan’ın pazarlarını açma konusundaki isteksizliğiyken, bu durum önümüzdeki hafta da kilit faktörlerden olacak.

Hindistan RCEP EndişeleriÇünkü Hindistan’da RCEP gibi bir ticaret anlaşmasının, diğer pazarlardan gelen ucuz mallarla rekabet eden yerli üreticilere zarar verebileceği yönünde bir endişe var. IHS Markit ekonomisti Rajiv Biswas da konuyla ilgili olarak Hindistan’ın uzun yıllardır Çin ile büyük ve kronik bir ticaret açığı yaşadığını belirterek; “Çin ithalatı için tarifeleri kaldırmanın, Hindistan hükümetinin ülkenin imalat sektörünün gelişimini hızlandırmaya çalıştığı bir zamanda yerel üretimin pazar payını daha da aşındırmasından korkuluyor” dedi.

Hintli üreticilerin, özellikle de araç satışlarındaki düşüş nedeniyle otomobil üreticilerinin bu yıl önemli bir zorlukla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Hindistan RCEP Duyurulabilir Makroekonomik ortamın da RCEP anlaşmasının Hintli üreticilerin iç pazar payları üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri hakkındaki endişeleri artırdığını ekledi. Eurasia Group analistleri bu noktada, diğer sorunların yanında Avustralya ve Yeni Zelanda süt ürünleri üreticilerinden gelen rekabet endişeleri olduğunu dile getirdi. Hindistan Ticaret Bakanlığı’ndan gelen veriler ihracatın Eylül ayında yüzde 6.57 düşerek 26.03 milyar dolara, ithalatın da yüzde 13.84 düşüşle 36.89 milyar dolara gerilediğini göstermişti.

Neticede Hindistan Başbakanı Narendra Modi, RCEP üyelerinin liderleri arasında toplantıyı da içeren bir dizi etkinliğe katılmak için 2-4 Kasım arasında Bangkok’u ziyaret edecek.

Modi Hindistan RCEP Liderleri Bir Araya Gelecek Perşembe günü Hindistan hükümetinden yapılan açıklamada, anlaşmanın etrafındaki bazı kritik meselelerin devam ettiği ve bunları çözüp, adil bir ticaret ortamı sağlamak için çaba sarf edildiği belirtildi. Eurasia Group analistleri Modi’nin birkaç nedenden ötürü Bangkok’ta önemli bir sonuç anlaşması için Hintli müzakerecilere yeşil ışık yaktığını öne sürdü. Bu nedenler şöyle belirtildi:

  • Hindistan, hassas tarım ürünlerinin pakttan çıkarılmasını ve diğer birçok üründe tarifeleri düşürmek için uzun süren süreleri güvence altına alıyor.
  • Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Hindistan’a yaptığı son ziyaret ve ikili ticaret dengesizliğini azaltmak için Modi ile birlikte çalışma taahhüdü, Hindistan’ın bazı endişelerini hafifletti.
  • Modi, RCEP’i daha fazla ertelemenin Hindistan’ın ASEAN ile ilişkilerini etkileyebileceğinin farkında.
  • “Önemli bir sonuç” bağlayıcı değildir ve büyük bir iç tepki durumunda Hindistan’a esneklik payı için yer açacaktır.

Ekonomistler de genel olarak, Hindistan’ın RCEP’e katılmasının uzun vadeli yararlarının ülke içindeki kısa vadeli kaygılardan daha ağır gelmesi konusunda hemfikir. Örneğin Singapurlu DBS Bank’tan bir ekonomist, RCEP gibi çok taraflı bir ticaret anlaşmasının parçası olmanın Hindistan’ın küresel tedarik zincirlerine ve pazara giriş fırsatlarına entegrasyonuna yardım edeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu