Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Reel GSYİH’si Temmuz’da %5 Düşmüş Olabilir

Hükümet, ekonomi için en kötüsünün sona ermiş olabileceğini savunurken başka bir rapor Hindistan'ın reel GYSİH’sinin Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında küçülmüş olabileceğini söyledi.
Hindistan’ın Reel GSYİH’si Temmuz’da %5 Düşmüş Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal çapta ilan edilen karantina dönemi bitmiş olsa da halen kısmi kilitlemelerin olduğu Hindistan’da ekonomik endişeler devam ediyor.

Dün hükümetten gelen rapor tarım sektörünün 2020-2021 mali yılında Covid-19 zararını hafifleteceğini öngörse de ekonominin uzun süre eski gücüne kavuşamayacağı düşünülüyor.

Hindistan merkezli finansal hizmetler şirketi Motilal Oswal Financial Services Limited’in son raporu da ülkenin reel GYSİH’sinin Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında küçülmüş olabileceğini gösterdi.

Ayrıca raporda Covid-19 salgınının Hindistan’da hala önlenemediği ve kısmi kilitlemelerin yeniden başlatıldığı vurgulandı.
Hindistan Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Bu da güçlü bir GYSİH büyümesinin gerçekleşmesini önlüyordu ki Covid durumu gelecek aylarda yakından izlenmesi gereken bir şeydi. Yani MOFSL raporu, hükümetin krizin en kötü aşamasının bittiğini gösteren raporuyla çelişti ki hükümet Haziran ayında Nisan’daki dip noktalardan iyileşme olduğunu öne sürmüştü.

Raporda Hindistan’ın reel GSYİH’sinin 2021 mali yılının ilk çeyreğinde yüzde 18 ila 20 arasında daralmış olabileceği de söylendi. Bununla birlikte 2021 mali yılının ikinci çeyreğinde başka bir yüzde 2-3’lük düşüş beklentisi olduğu dile getirildi.

“Çiftlik faaliyetlerinin dokuz yılda en yüksek büyümeyi göstermesine ve hizmetler sektörünün çok daha yavaş bir düşüş kaydetmesine rağmen, endüstriyel faaliyetler Haziran’da beşinci ardışık daralmasını kaydetti.” 

MOFSL, toparlanmanın ise reel GSYİH’nin büyüme kaydedeceği 2021’in üçüncü çeyreğinde olacağını öngördü. MOFSL’nin Hindistan’ın reel brüt katma değeri için ekonomik faaliyet endeksi Haziran 2020’de yıllık bazda yüzde 7 ile dördüncü ardışık daralmasını kaydederken bu ekonomik faaliyetin 2021 mali yılının ilk çeyreğinde %18,7 daralma olduğuna işaret etti.

Dünya Bankası Hindistan Ülke Direktörü Junaid Ahmad, “Hindistan ekonomisi için önümüzdeki yıllarda %4,5’lik büyüme oranı ölçütü belirlenmeli” diyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

The Indian Times’ın haberine göre Junaid Ahmad, bunun Aralık ayına kadar bir aşı çıkması ya da Şubat ayına kadar her şeyin normal hale gelmesiyle ilgili olmadığını, biraz zaman alacağını ve büyümenin rasyonel bir şekilde geri döneceğini dile getirdi.

Covid-19 salgınının vurduğu Hindistan’ın yanında küresel ekonomilerin canlanmasının zaman alacağını ve normalleşmeye giden yolun iki yıldan fazla uzayabileceğini aktardı. Salı günü katıldığı bir etkinlikte şöyle konuştu:

“Ekonominin canlanması Hindistan’ın salgını ne kadar iyi yönettiğine bağlı. Benim düşüncem, önümüzdeki iki yıl boyunca bunun içinde olacağımız yönünde. Temel ölçüt yüzde 7 büyüme oranı değil yüzde 4,5 büyüme oranı olmalı.

Hindistan’ın kilidini açmak açısından gelecek, kentsel Hindistan’ın kilidini açmaktan geçiyor. Hindistan’daki Covid-19 vakalarının yaklaşık yüzde 55’i yedi ila 10 şehir merkezinde yoğunlaşıyor ve kentsel sağlık sisteminiz sizi kurtarmaya hazır değilse sorunu çözemezsiniz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu