Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası için Büyüme Endişeleri Enflasyondan Ağır Basacak

Hindistan Devlet Bankası Başkanı, büyüme endişelerinin Hindistan Merkez Bankası için enflasyondan ağır basacağını söyledi.
Hindistan Merkez Bankası için Büyüme Endişeleri Enflasyondan Ağır Basacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkedeki en büyük borç veren olan Hindistan Devlet Bankası’nın Başkanı, büyüme amacıyla dürtme ihtiyacının Perşembe günkü politika kararından önce Hindistan Merkez Bankası için enflasyonla ilgili kaygılardan daha ağır basacağını söyledi.

2019’da 5 kez faiz düşüren ve yarınki toplantıda bir indirime daha gideceği düşünülen Hindistan Merkez Bankası’nın altıncı indirimi geniş çapta bekleniyor. Konuyla ilgili görüş bildiren Hindistan Devlet Bankası Başkanı Rajnish Kumar, iki yönün olduğunu belirterek bunlardan birinin yüzde 5 civarındaki enflasyon rakamları olduğunu belirtti.

Reuters, Hindistan’ın yıllık perakende enflasyonunun Ekim ayında gıda fiyatlarının yüksek seyretmesiyle yüzde 4.62’ye yükseldiğini bildirmişti.

Hindistan Enflasyon“Ve diğeri, elbette büyüme rakamları tatmin edici değildi ve büyümeyi zorlamak için ihtiyaç var. Bu, benim görüşüme göre daha ağır basacak ve büyük olasılıkla, yarın bir oran indirimi olabilir” dedi.

Ocak ayından bu yana 135 baz puan indirime giden RBI, kesintileriyle en agresif merkez bankalarından biri haline geldi ve Kumar gibi daha pek çok uzman, Hindistan Merkez Bankası toplantısından yarın bir kesinti çıkmasını bekliyor.

Düzenleyici kurallara göre artık tüm bireysel kredilerin, dış referans borç verme oranına bağlantılı olduğunu hatırlatan Kumar; “bankaların çoğu, repo oranını dış gösterge olarak benimsedi” dedi.

Hindistan Devlet Bankası Başkanı Faiz Açıklaması Yani repo oranını düşürülürse, bu bankaların tüketicileri borç almak için borçlandırdıkları faiz oranlarını düşürmek zorunda kalacakları anlamına geliyordu. Kumar, kurumsal kredilerin, borç verme faiz oranının marjinal maliyeti ile bağlantılı olduğunu açıkladı. Bazı hesaplamalara dayalı türetilmiş bir değer olduğundan, bu oranın da düşme ihtimalinin olduğunu söyledi.

“Hem perakende hem de kurumsal olarak, yarının açıklanmasının bir sonucu olarak, borç verenler tarafından fiyat indirimlerinin gerçekleşmesini bekleyebiliriz” ifadeleriyle de düşüncesini açıkladı.

Hindistan Devlet Bankası Başkanı ayrıca ülkenin Mart 2020’de sona erecek mali yılın ikinci yarısında, kredi büyümesinde artış görmesinin muhtemel olduğunu öne sürdü. Her şeyin ötesinde para ve maliye politikasının doğru karışımı ile sektöre özgü konuların ele alınmasının sürdürülebilir bir büyüme ortamı yaratılmasına yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu