Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası Beklenmedik Şekilde Faiz Düşürmedi

Hindistan Merkez Bankası, beklenmedik şekilde faiz oranlarını sabit bıraktı.
Hindistan Merkez Bankası Beklenmedik Şekilde Faiz Düşürmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Merkez Bankası, bugün beklentilerin akdi yönde karar alarak faiz oranlarını sabit bıraktı. Piyasalar Hindistan ekonomisindeki kayda değer yavaşlamanın ortasında RBI’nın altıncı kez faiz indirimine gitmesini bekliyordu ki Hindistan Merkez Bankası 2019’da faizleri 5. kez düşürmüştü.

Ve şu anki duruma göre gösterge repo oranı yüzde 5.15 seviyesinde bırakıldı. Hindistan Merkez Bankası politika beyanında oranı sabit tutma kararının, büyümeyi desteklerken orta vadeli enflasyonu yüzde 4’e ulaştırma hedefiyle uyumlu olduğunu söyledi.

Bugünkü kararın öncesinde RBI, son çeyrekteki önemli yavaşlamanın ardından ekonomiyi desteklemek için repo oranını 135 baz puan indirmişti.

Hindistan Merkez Bankası Faiz DüşürmediGeçen hafta yayımlanan veriler de Hindistan’ın ekonomik çıktısının Eylül’de sona eren üç ayda yüzde 4.5 oranında artarak 2013’ten bu yana en yavaş büyüme temposunu oluşturduğunu göstermişti. Nomura ekonomisti Sonal Varma’ya göre Hindistan’daki yavaşlama piyasa gözlemcilerinin bir yıl önce beklediklerinden daha şiddetliydi ve hem döngüsel hem de yapısal faktörlerin bir karışımı ile yönlendiriliyordu. Tüketimdeki yavaşlamanın yanı sıra, Hindistan’daki yatırımlar da zamanla zayıfladı.

Varma, RBI’nın kararı öncesinde verdiği bir demeçte şirketlerin ve bankaların, bilançolarındaki kötü borçları temizlemek için bir döngüden geçtiklerini belirtti. Buna ek olarak, banka dışı finansal şirketlerin de benzer bilanço sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı gölge bankacılık sektöründe de süregelen bir kriz olduğunu anlattı. Para politikası gevşemesinin nihayetinde büyümesi istenen kesimlere, tüketicilere yardımcı olacağını ekledi.

Ekonomistler, RBI’nın agresif oran indirimlerinin etkinliğini sorgularken Varma, stagflasyon endişelerinin kısa vadeli bir konu olduğunu dile getirdi. “Artan gıda fiyatlarının yanı sıra, telekom tarifesinde % 0’lık bir zam dahil ekonomiye birkaç şok daha oldu. Dolayısıyla yakın vadeli enflasyonun merkez bankasının hedefinin üst kısmına yaklaşacağını düşünüyoruz.” dedi. Temel çekirdek enflasyonun hala çok fazla ihtiva edildiğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu