Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Hizmet Ekonomisi Kasım’da Toparlanmaya Devam Etti

IHS Markit Hindistan Hizmet PMI, Ekim’deki 54,1'den Kasım’da 53,7'ye gerilese de hizmetler sektöründeki ardışık ikinci genişleme ayına işaret etti.
Hindistan’ın Hizmet Ekonomisi Kasım’da Toparlanmaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan PMI verilerine göre Hindistan’ın hizmet ekonomisi, iş faaliyetlerinin büyümesini destekleyen yeni işlerde daha fazla yükseliş ve dokuz ay için istihdamdaki ilk artışla Kasım ayında toparlanma yolunda kaldı. Ayrıca Covid-19 için bir aşı piyasaya sürüldüğünde piyasa koşullarının normale döneceği tahminlerinin ortasında, genel olumlu duyarlılık seviyesi Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye tırmandı.

Bu arada, girdi maliyetleri ve çıktı ücretleri enflasyon oranları hızlanarak her ikisi de kendi uzun dönem ortalamalarını geride bıraktı. Mevsimsellikten arındırılmış Hindistan Hizmetler İş Etkinliği Endeksi, Kasım ayında art arda ikinci ay için büyümeyi daralmadan ayıran kritik 50 eşiğinin üzerinde açıklandı.

Ekim’deki 54,1’den 53,7’ye düşmesine rağmen, son okuma hala sağlam bir genişleme hızının göstergesi oldu.
Hindistan Hizmet PMI Kasım
Kaynak: IHS Markit

Üretim artışının sinyalini veren şirketler, daha iyi talep koşulları ve COVID-19 kısıtlamalarının gevşemesi hakkında yorum yaptı. Ekim ayından itibaren büyümede azalmaya rağmen yeni iş girişleri de aynı şekilde ikinci ayda ve sağlam bir şekilde arttı.

Anket katılımcılarına göre satışlardaki artış talep artışından, pazarlama çabalarından ve COVID-19 kontrollerinin gevşemesinden kaynaklandı.

Temel veriler, toplam yeni işteki artışın iç piyasa tarafından yönlendirildiğini gösterirken uluslararası satışlarda son düşüş (ardışık 9. ay) bastırılmış küresel talep ve seyahat kısıtlamalarına atfedildi. Hizmet sağlayıcılar, COVID-19 salgınının neden olduğu kesintilerin Kasım ayında işletme kapasiteleri üzerinde yukarı yönlü baskı uyguladığını öne sürdü.

Buna karşılık hizmet firmaları Kasım ayında ek işçi kiralayarak sekiz aylık işten çıkarma sürecini sona erdirdi.
Hindistan Eylül Çeyrek GSYİH
Kaynak: NSO

Fakat bazı şirketler mevcut iş yükleriyle başa çıkmak için yeterli personele sahip olduklarını bildirdiklerinden, istihdam artış oranı genel olarak marjinal kaldı. Girdi fiyatları, firmaların daha yüksek navlun, yakıt, bakım, kullanım ve malzeme maliyetleri gerekçe göstermesiyle Kasım ayında artmaya devam etti.

Ayrıca enflasyon oranı dokuz ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve uzun dönem ortalamasını geçti. Satış fiyatları da benzer şekilde trendin üzerinde bir oranda yükseldi. Son artış, Temmuz 2017’den bu yana en hızlı artış oldu.

En son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomi Direktörü Pollyanna De Lima şunları söyledi:

“Hindistan hizmet sektörü, Mart ayından Eylül ayına kadar kaydedilen koronavirüs kaynaklı daralmalardan toparlanmaya devam etti. Şirketler yeni iş alımlarında daha fazla artış yaşadılar ve buna ticari faaliyet ve istihdamı kaldırarak yanıt verdiler.

İşlerdeki artış en iyi ihtimalle marjinaldi ancak yine de COVID-19’un başlangıcından bu yana ilk artış oldu. İş güveninde de artış oldu ki bu önümüzdeki aylarda istihdam açısından iyiye işaret etti.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu