Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişen Piyasalar Arasında Hindistan En İyi Büyüme Öyküsüne Sahip

JP Morgan ve Goldman Sachs, Hindistan'ın gelişen piyasalar arasında en iyi büyüme öyküsüne sahip olduğunu düşünüyorlar. İşte detaylar;
Gelişen Piyasalar Arasında Hindistan En İyi Büyüme Öyküsüne Sahip
Yorum

Hint piyasalarında Şubat ayından beri hakim olan iyimserlik para birimi ve gösterge endekslerinde kendini belli etti. JP Morgan ve Goldman Sachs ise Hindistan’in gelişen piyasalar arasında iyi bir büyüme öyküsüne sahip olduğunu düşündüklerini söyledi.

JP Morgan, Japonya hariç Asya için hisse senedi araştırmasında nispeten istikrarlı petrol fiyatları ve olumlu kazanım projelerine dikkat çekti.

Hindistan Asya Piyasaları Arasında YükseliyorCNBC’ye konuşan JP Morgan’dan James Sullivan, petrol fiyatlarının varil başına yaklaşık 60 ila 65 dolar arasında nispeten sabit kalacağını öngördü. Bu, net ithalatçı konumunda olan Hindistan için kilit bir öneme sahip. Çünkü daha yüksek fiyatlardan daha yüksek bir ithalat faturasına ve genişleyen cari işlemler açığına yol açabilir.

Petrol, ülkenin mallarının, hizmetlerinin, ülke içindeki ve dışındaki yatırım akışının bir ölçüsü olarak görülüyor. Sullivan, Hindistan’ın genel büyümesinin iyimser olduğunu belirtirken, piyasaların ülkenin kazanç artışını yüzde 20’ye çıkardığını söyledi. JP Morgan’ın ise yüzde 15’ten biraz daha düşük olacağını tahmin ettiğini açıkladı.

Sullivan, “Bu, küresel gelişmekte olan pazarlar arasında sahip olduğumuz en iyi büyüme hikayesi,” vurgusunda bulundu.

JP Morgan Hindistan Büyüme HikayesiSullivan, kritik faktörün Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak genel seçimler olacağını da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, piyasaların geçmişte geçici seçimlerin ardından oldukça güçlü bir performans sergilediğini dile getirdi.

Goldman Sachs’a göre; Hindistan’ın gösterge endeksi olan Nifty 50, Şubat ayında yüzde 8 artış kaydetti ve bu yıl kazançlarının yüzde 16 oranında artması bekleniyor. Nifty 50 endeksinin 12 ayda 12.500 seviyesine ulaşmasını öngörüyor ve bu seviyenin Pazartesi günkü kapanışın neredeyse yüzde 9’undan daha büyük bir seviyeye denk geliyor.

Goldman Sachs ise Hindistan’da görülen yükselişin güçlenmesiyle birlikte ülkedeki hisse senetleri üzerindeki notunun ağırlığını artırdı.

Goldman Sachs Hindistan Hisselerinde Ağırlığı ArtırdıBir hisse senedi veya endeksin, emsallerinden daha iyi bir performans göstermesini beklediği anlamına gelen bu hareketin, yabancı yatırımcıların daha istikrarlı hükümet ve kazanç potansiyeleri beklentilerinin ortasında olduğu için gerçekleştiği açıklandı.

Goldman Sachs’ın 18 Mart tarihli raporunda, “Ocak/Şubat aylarında keskin performansın düşüklüğü, daha iyi 2019 yılı üçüncü çeyrek kazançları ve potansiyel olarak istikrarlı bir hükümetin etkisiyle gelişen piyasa beklentileri düşüklüğüne göre yükselen bir ağırlığa yükseltiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu