Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi Haziran Çeyreğinde Dip Noktayı Görecek

Nomura, Hindistan'ın devam eden mali dönemde hiçbir çeyrekte pozitif büyüme kaydedemeyeceğini belirterek Nisan-Haziran dönemi için %15'lik düşüş tahmininde bulundu.
Hindistan Ekonomisi Haziran Çeyreğinde Dip Noktayı Görecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Nomura’dan gelen bir rapor, Hindistan’ın bu yıl en düşük büyüme seviyesini yüzde 15,2 ile Nisan-Haziran çeyreğinde göreceğini tahmin etti.

Nomura, söz konusu dönemde yüzde 25,5’lik tarihi düşüş öngören Barclays raporuna kıyasla daha iyimser olsa da rakam yine de rekor daralmaya işaret etti.

Japon aracı kurum, devam eden mali dönemde hiçbir çeyrekte pozitif büyüme kaydedilmeyeceğini, bunun da 2020-21 mali yılı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesini yüzde eksi 6,1’le sonuçlandıracağını aktardı.

Economic Times’ın haberine göre ekonomik aktivitenin normalleşme hızının haftalık olarak takip eden NIBRI endeksi de 23 Ağustos’ta sona eren haftada 73,4’te yatay seyretti.

Bu da kilitlenme sonrası coşku hafifledikten sonra daha yavaş bir toparlanmaya işaret etti.

“Şu anda ikinci çeyreğin büyümenin en düşük noktası olduğuna inanıyoruz ve GSYİH büyümesinin ilk çeyrekteki yüzde 3,1’den yüzde eksi 15,2’ye düşmesini bekliyoruz” diyen Nomura’nın Hindistan normalizasyon endeksi Temmuz ayında koşullar iyileşirken, toplam arzın pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık yüzde 82’sine ulaşmasıyla toparlanma dengesiz kaldığını ancak toplam talebin yüzde 62’de gerçekleştiğini belirtti.

Artan gelir belirsizliğinin ortasında tüketicilerin daha yüksek ihtiyati tasarrufları nedeniyle talebin daha büyük bir darbe aldığı vurgulandı.

Öte yandan arz, kilitlenme nedeniyle kısıtlandı ve dolayısıyla kısıtlamaların hafifletilmesine daha duyarlı oldu.

Nomura Hindistan Raporu Bu tür farklılıklar sadece arz ve taleple sınırlı değildi. Raporda kırsal tüketimin kentsel emsaline göre daha hızlı artarken, sanayi sektörünün (%81) hizmetlerden (%20,2) daha hızlı toparlandığı belirtildi. Ardışık normalleşme hızının da ılımlı olduğu görülürken Nomura raporu bazı sektörlerin pandemi öncesi seviyelerine ulaşmadan çok önce durağan bir noktada kalabileceğini bildirdi.

Ağustos verileri açısından, NIBRI son iki hafta boyunca sabit kaldı. Hareketlilik verileri karışıkken, işgücüne katılım oranı ve elektrik talebi gibi diğer göstergelerin art arda ikinci hafta için düştüğü aktarıldı.

Bu arada son veriler Hindistan’daki toplam koronavirüs vakasının 3 milyon 246 bini geçtiğini, Covid kaynaklı ölüm sayısının ise 59 bin 736’ya ulaştığını gösterdi.
Hindistan Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Reuters’ın bir raporuna göre de dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi, toplam vaka sayısı açısından Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’nın ardından üçüncü sırada ve 7 Ağustos’tan bu yana sürekli olarak dünyanın en yüksek tek günlük vaka sayısını kaydetti.

Zaten Hindistan’ın federal hükümeti ve bazı eyalet hükümetlerinin dünyanın en hızlı yükselen enfeksiyon oranları ile beş aylık bir Covid-19 kilitlenmesini uzatmayı planladıkları öğrenildi. Buna göre Hindistan’da 700 binden fazla ile en yüksek koronavirüs vakasına sahip olan batıdaki Maharashtra eyaleti, kilitlemeyi 31 Ağustos’un ötesine uzatmayı planlıyor.

40.000’den fazla koronavirüs vakası bulunan kuzey Pencap eyaletinin de aynı hareketi düşündüğü belirtildi. Yaklaşık 390.000 vaka ve Hindistan’ın en çok enfekte olan ikinci eyaleti ile Tamil Nadu’nun da bazı faaliyetler için belirli bölgelerde kilitlemenin önümüzdeki aya kadar uzatmasının beklendiği söylendi.

Batı Bengal eyaleti de habere göre haftanın belirli günlerinde ara ara kilitlemeye devam edebilir. Hindistan’ın en iyi tıp uzmanlarından biri olan Dr. Randeep Guleria, rakamların herhangi bir zirve ya da zirve öncesi durgunluk belirtisi göstermediğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu