Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi Aralık Çeyreğinde Daralacak

BofA, birçok kuruluşun aksine Hindistan ekonomisinde Aralık çeyreğinde pozitif değil negatif büyüme öngördü.
Hindistan Ekonomisi Aralık Çeyreğinde Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bank of America Securities (BofA), Hindistan GSYİH‘sinin Aralık çeyreğinde yüzde 1 daralacağını tahmin etti.

Mint’in haberine göre neredeyse tüm derecelendirme kuruluşları ve aracı kurumlardaki ekonomistler, cari mali yılın ilk çeyreğinde %23,9 ve ikinci çeyrekte %7,5 oranında rekor düzeyde daralan ekonomi için yüzde 0,4-0,7 pozitif büyüme öngörüyorlar.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings ise son raporunda Hindistan ekonomisinin 2022 yılında %10 büyüyeceğini tahmin etti.
Hindistan Haziran Çeyreği İlk Resesyon
Kaynak: NSO

Bununla birlikte Wall Street’ten Bank of America Securities ekonomistleri Salı günü Hindistan’ın GSYİH’sinde üçüncü çeyrek için %1’lik daralmaya işaret etti. 31 Mart 2021 tarihinde sona eren cari mali yılın ilk yarısındaki daralmanın ise yüzde 15,7 olduğunu öngördü.

İkinci yarıda bir toparlanma bekleyen Bank of America Securities India, yıl içinse sadece yüzde 7 ila yüzde 7,7 aralığında daralma tahmininde bulundu. Ancak bu bile Hindistan’ın kayıtlardaki en kötü daralması olacaktı.

BofA’nın negatif %1’lik GSYİH büyüme değerlendirmesi, dokuz aydır süratli bir düşüşün ardından Aralık ayında %1,7’lik büyüme kaydeden aktivite göstergesine rağmen geldi.
Hindistan 16 Şubat 2021 Günlük Vakalar
Kaynak: Worldometers

BofA Hindistan faaliyet göstergesi, Kasım ve Ekim aylarında sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 0,8 düşüş bildirdikten sonra Aralık ayında yüzde 1,7 arttı. Bu arada destekleyici duruşunu koruyan Hindistan Merkez Bankası, Şubat ayında repo faiz oranını %4’te bırakırken 2021-22’de yüzde 10,5 GSYİH büyümesi öngördü.

Aynı zamanda küresel ekonomik iyileşmenin 2020’nin 4. çeyreğinde (Ekim-Aralık), 3. çeyreğe (Temmuz-Eylül) göre başka varyantlar dahil COVID-19 enfeksiyonlarının ikinci dalgaları ile mücadele ederken yavaşladığını bildirdi.

Bu arada artan vakalarla pandeminin dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinin kırılgan sağlık sistemini batıracağından korkulurken enfeksiyonlar Eylül ayında düşmeye başladı.

Şu anda ülke yaklaşık 100.000’lik zirveye kıyasla günde yaklaşık 11.000 yeni vaka bildiriyor ve bu durum uzmanları olumlu yönde şaşkına çeviriyor. Bir dönem ABD’yi geçmesinden endişe duyulan Hindistan’da toplam vaka sayısı ABD’nin 28 milyonuna karşın 10 milyon seviyelerinde. Ölüm bilançosu ise 155 bin 883.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu