Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Aralık İmalat PMI Sonuçları İyileşmekte Olan Ekonomiye İşaret Etti

Hindistan imalat sektörü için en son PMI sonuçları, iyileşmekte olan bir ekonomiye işaret etmeye devam etti. Buna göre imalat PMI, Aralık’ta 56,4’e yükseldi.
Hindistan’ın Aralık İmalat PMI Sonuçları İyileşmekte Olan Ekonomiye İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün yayımlanan verilere göre IHS Markit Hindistan İmalat PMI Kasım’daki 56,3’ten Aralık 2020’de 56,4’e yükseldi. En son okuma, COVID-19 kısıtlamalarının devam eden gevşemesinin ortasında sektör genelinde iş koşullarında belirgin bir iyileşme ile tutarlı gerçekleşti.

Hindistan imalat sektörünün sağlığı Aralık ayında imalatçıların yükselmesiyle güçlenmeye devam etti. Firmalar girdi stoklarını kaldırabildiler ve bunu neredeyse on yılın en hızlı şekilde gerçekleştirirlerken yeni işlerde devam eden artışlar nedeniyle mamul mal varlığı keskin bir şekilde azaldı.

İyileştirilemeyen alanlardan biri istihdamdı ki 2020’nin sonunda işler bir kez daha düştü.
Hindistan’ın Aralık İmalat PMI
Kaynak: IHS Markit

Bu arada, tedarikçilerdeki hammadde kıtlığı teslimat gecikmelerine ve iki yılı aşkın süredir girdi maliyetlerinde en hızlı artışa neden oldu. Mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit Hindistan İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Aralık ayında 56,4 olurken üst üste beşinci ay için kritik 50 eşiğinin üzerinde kaldı.

Son rakam, sektör genelinde iş koşullarındaki belirgin iyileşme ile tutarlıydı. COVID-19 kısıtlamalarının gevşemesini yansıtarak güçlenen talep ve iyileşen piyasa koşullarıyla fabrika siparişleri Aralık ayında arttı. Buna karşılık, firmalar üretimi yeniden kaldırdı.

Her iki durumda da genişleme oranları dört ayın en düşük seviyelerine gerilemesine rağmen keskin kaldı.
Hindistan’ın Aralık Kompozit Çıktı
Kaynak: IHS Markit

Hint mallarına yönelik uluslararası talep Aralık ayında arttı ancak anekdot niteliğinde kanıtlar, büyümenin COVID-19 salgını tarafından engellendiğini gösterdi. Sonuç olarak, yeni ihracat siparişleri, mevcut dört aylık genişleme dizisinde en düşük hızda arttı. Mal üreticileri Aralık ayında ek girdi alımlarını sürdürerek mevcut büyüme sürecini beş aya çıkardı. Ayrıca genişleme hızı keskin oldu ve Kasım ayından itibaren hızlandı.

Girdi alımlarındaki artış, firmaların üretim öncesi stoklarını artırmalarına yardımcı oldu. Alım stokları, Mart 2011’den bu yana en hızlı ve hızlı bir şekilde büyüdü. Tersine üreticiler nihai ürün stoklarının yıl sonunda tekrar düştüğünü gördü. Tükenme oranı dik ve Nisan’dan önce görülenden daha hızlıydı.

Anket katılımcılarına göre, güçlü satış büyümesi nedeniyle üretim sonrası stoklar düştü.

IHS Markit Ekonomisti Hindistan Yorumuİstihdam Aralık ayında azaldı ve bu nedenle mevcut iş bırakma süreci dokuz aya geriledi. Şirketler, çalışanların yalnızca vardiyalı çalışmasına ilişkin hükümet yönergelerinin ve uygun personel bulmadaki zorlukların, maaş bordrosundaki son düşüşe neden olan temel faktörler olduğunu belirtti.

Yine de daralma hızı ılımlı ve mevcut gerileme dönemindeki en zayıfı oldu. Aralık ayında girdi maliyeti enflasyonu 26 ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve panelistler kimyasallar, metaller, plastikler ve tekstiller için artan fiyatlara dikkat çekti.

Artan maliyet yüklerine yanıt olarak çıktı ücretleri kaldırıldı, ancak burada enflasyon oranı yalnızca marjinaldi. Bununla birlikte Hintli üreticiler, üretimin önümüzdeki yıl artacağına dair iyimser görüşlerini sürdürdüler. Fakat bazı firmalar COVID-19 salgınının küresel ekonomi üzerindeki kalıcı etkisinden endişe duyduklarından iyimserlik derecesi dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu