Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Ticaret Bakanı: “Trump’ın Tarifeleri Çin’e Zarar Verdiğinde Pişman Olacağız!”

Eski Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez, ABD tarifelerinin Çin’i uçurumun kenarına sürükleyeceğini ve bunun da küresel ekonomiye zarar vereceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Eski Ticaret Bakanı: “Trump’ın Tarifeleri Çin’e Zarar Verdiğinde Pişman Olacağız!”
Yorum

George W. Bush’un yönetiminde görev yapan Eski Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez de tüm dünyanın merakla takip ettiği ticaret savaşı hususunda görüş bildirenler arasına katıldı. ABD tarifelerinin Çin’i uçurumun kenarına sürükleyeceğini söyleyen Gutierrez, bunun küresel ekonomiye vereceği zarardan dolayı endişe duyduğunu belirtti.

Bugün yaptığı açıklamalarla dikkat çeken eski Ticaret Bakanı düşüncesini; “Çin’in büyüme hızı düştüğünde, buna pişman olacağız” diyerek aktardı. Bakanlık görevine getirildiğinde Küba göçmeni ve kamyon şoförlüğünden başkanlığa uzanan başarı hikayesiyle büyük yankı uyandıran Gutierrez, Çin ekonomisinin küçülmesinin ne ABD’ye ne de bir başkasına yararı olmayacağını dile getirdi.

Bush döneminde ABD Ticaret Bakanı olarak görev yapan Carlos Gutierrez, Washington’ın Çin ile olan ticaret anlaşmazlığının sonuçlarından pişman olacağını söyledi.

 Eski ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez Ticaret Savaşı Yorumu “Çin’le ilgili beni endişelendiren şey, % 6 büyüme yerine % 3 büyümesi ve biz büyüme hızını engelleyerek Çin ekonomisinde etkili olduk. Bu herkesi etkileyecek ve buna değip değmeyeceğini öğrenmek isteyeceksiniz” diyen Gutierrez, bunun dünya için iyi olmayacağını vurguladı.

“Stratejik bir rakip olduğunu göz önüne aldığımızda Çin’in yükselişinin ABD için kötü olduğunu düşünebiliriz.” diyen Gutierrez, neden böyle olmaması gerektiğinin üzerini çizdi. Keza Gutierrez’e göre Çin’in büyüme hızının düşmesi, bir tek ABD’yi değil süper gücün yanında diğer ekonomileri de etkileyecekti.

Milken Institute’nin yıllık Asya Zirvesi’nde konuşan Gutierrez, Çin’deki yavaşlamanın kapsamını “bu tarifelerle ne kadar hasar verdiğimize bağlı” ifadesiyle açıkladı.

 Eski ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez ABD'nin Çin Büyümesi Azaldığında Pişman Olacağını Söyledi Şu anda Albright Stonebridge Group’un danışmanlık başkanı olan eski Ticaret Bakanı, Trump’ın ABD’ye giren her Çin ürünü için tarife uygulaması durumunda Çin’in üzerindeki etkinin büyük olacağını kaydetti. Sonuçta; ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik başlattığı 50 milyar dolarlık ek gümrük vergileri, Temmuz ayında uygulamaya girmişti.

Ticaret savaşlarının ilk gününde piyasalarda korkulan etkiler görülmese de iki ülke arasındaki gerginliğin sonuçlarının çok daha ağır olacağı yönünde yorumlar yapılmıştı.

Trump Ticaret Savaşı Küresel Ekonomiyi Kötü Etkileleyecek Fakat aradaki gerilim ABD’nin daha çok ek vergi planı ve Çin’in misillemeleriyle daha da kötü bir hal almıştı. Öyle ki Trump Çin’e karşı 200 milyar dolarlık vergi sonrasında 267 milyar dolarlık ek vergi uygulamaya hazır olduklarını söylemişti. Kısacası Trump’ın Çin üzerindeki baskılarını azaltmaya niyetli olmadığı açıkça görülüyordu.

Bu noktada eski Ticaret Bakanı, Trump’ın ortaya attığı bazı meselelerin araştırmaya değer olduğunu fakat bunu halkın önünde Çin’e seslenerek yapmanın sorunları çözemeyeceğini söyledi.

Eski Ticaret Bakanı Çin ile ABD Arasında Bir Anlaşma Öngörüyor “Ben özel bir yaklaşımda bulunurdum, bunu kamuoyu önünde yapmak bir ülkeyi küçük düşürebilir. Biz burada egemen ülkelerden bahsediyoruz, işletmelerden değil ve Çin’i halka açık bir şekilde sesleniyor, onu aşağılıyoruz.” diyen Gutierrez, yine de yaşananların bir anlaşmaya işaret ettiğini aktardı.

Daha doğrusu, ABD’nin Çin ile konuşmaya istekli olduğunu her iki tarafın da sonunda bir anlaşmaya varabileceğini dile getirdi. Fakat yapılacak anlaşmada başkanın hedeflerine ne kadar ulaşacağı konusunda bir şey diyemeyeceğini söyledi. “Ticaretin büyümeyi yönlendiren şeyin bir parçası olduğunu anlamalıyız ve ticaret açığımız var diye kaybettiğimizi düşünmek çok tehlikeli bir sayım” sözleriyle de Trump’ın dış ticaret açığına takıntılı olmasını eleştirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar