Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Salgınla Mücadelede Örnek Olmasına Rağmen İlk Çeyrekte %1,4 Daraldı

Koronavirüsle mücadelede örnek ülkeler arasında gösterilen Güney Kore, buna rağmen ilk çeyrekte daralma kaydetti. Detaylar şöyle;
Güney Kore Salgınla Mücadelede Örnek Olmasına Rağmen İlk Çeyrekte %1,4 Daraldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün ekonomi ve sektörlerde nasıl etkiler yarattığı açıklanan verilerle gözler önüne serilmeye devam ediyor. Güney Kore ekonomisi de pandeminin bilançosunu açıklayan ülkeler arasına katıldı.

Ülkenin merkez bankası Bank of Korea, ekonominin ilk çeyrekte salgının tüketici talebini ve ihracatları etkilemesi nedeniyle 2008’den bu yana en büyük daralmasını kaydettiğini bildirdi. GSYİH ilk çeyrekte üç ay önceye kıyasla yüzde 1.4 azalırken rakam Reuters anketindeki yüzde 1,5’lik daralmanın hafifçe altında kaldı.

Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisinin Ocak-Mart dönemindeki daralması, 2008 krizinden bu yana kaydedilen en sert daralma oldu.
Güney Kore İlk Çeyrekte 2008’den Bu Yana En Sert Daralmasını Kaydetti
Kaynak: Trading Economics

Yine de ekonominin bir yıl önceyle kıyaslandığında yüzde 1,3 büyüdüğü görüldü. Ancak büyüme hızı dördüncü çeyrekte yıllık bazda kaydedilen yüzde 2,3’ün altındaydı. John Hopkins Üniversitesi verilerine göre Güney Kore bugüne kadar 10,700 vakaya ve 240 ölüm rapor etti.

Hükümet halka ücretsiz ve kolay test seçenekleri sunma konusunda en iddialı ülkelerden biri olarak ortaya çıktı. Görevlilerin tepeden tırnağa koruyucu ekipmanlarla Güney Korelilere araçlarından test uygulaması tüm dünyaya örnek oldu.

Salgınla mücadele kapsamında attığı benzeri adımlar ve gösterdiği başarıyla birçok kez diğer ülkelere örnek olarak gösterildi.

Koronavirüste Başarılı Ülkelerden Güney KoreUzmanlar ülkenin başarısını erken test çabalarına bağlarken Güney Kore, Perşembe günü sadece 8 yeni vaka açıkladı. Ancak virüs gösterilen başarıya rağmen ekonomiyi önemli seviyede etkiledi. Tüketici harcamaları önceki çeyreğe göre %6,4 azalırken, ihracat %2 azaldı. İç talepteki zorlukların üzerini çizen özel tüketimin yüzde 6,4’lük düşüşü, 1998’in ilk çeyreğinde Asya mali krizi sırasındaki yüzde 13,8’lik daralmanın ardından en kötü düşüş oldu.

Diğer taraftan Perşembe verileri, ihracat %2 düşse de inşaat yatırımı ve sermaye yatırımının sırasıyla %1,3 ve 0,2 arttığını gösterdi.

Güney Kore Maliye Bakanı İlk Çeyrek Açıklama

Nisan ayının ilk 20 gününde ihracat yıllık bazda %27 düşerken sevkiyatların önümüzdeki aylarda ABD ve Avrupa gibi kilit ticaret ortaklarının karantinada kalmasıyla daha çok daralacağı öngörüldü.

Zaten yatırımcılar Çin ekonomisindeki bir düşüşün küresel büyümeyi ve Güney Kore’nin ihracat ürünleri için talebi düşürebileceğinden endişeleniyorlar ki son yıllarda küresel büyümenin yaklaşık üçte birini oluşturan Çin ekonomisi, 1992’den bu yana ilk daralmasına maruz kaldı.Güney Kore ekonomisi üzerindeki baskının önümüzdeki aylarda sürmesi beklenirken, Reuters anketi gayri safi yurtiçi hasılanın bu yıl %0.1 küçüleceğini öngördü. Uluslararası Para Fonu ise yüzde 1,2 daralma tahmin etti.

Capital Economics ekonomisti Alex Holmes, dünyanın geri kalanı pandemi ile uğraşırken Güney Kore ekonomisi yine de zorlanacağını söyledi.

Güney Kore Ekonomisi Capital Economics Yorumu

Tüm bunların ötesinde Güney Kore’nin gelecek beklentileri de iyimser değil. Capital Economics, ekonominin ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 6 daralacağını ve tüm yıl için yaklaşık yüzde 3 seviyesinde küçüleceğini öngördü.

Virüs vurmadan önce de Güney Kore’nin ihracata bağımlı ekonomisi Japonya ile olan ticaret anlaşmazlığı ve Çin’e olan sevkiyatların azalmasıyla zaten savaşıyordu. Güney Kore virüsü kontrol altına almış gibi görünse de ekonomik zararlar somut. Bu haftanın başlarında hükümet işleri kurtarmak için üçüncü bir kurtarma paketi açıkladı. Böylece hükümetin duyurduğu toplam harcama paketi 135 trilyon Güney Kore wonu seviyesine yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu