Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20’de Büyümeye Geri Dönen Güney Kore Ekonomisi Beklentileri Aştı

Resesyondan çıkan Güney Kore ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 1,9’luk büyüme açıkladı. Beklentileri aşan rakam, hükümetin teşvik önlemleri ve ihracattaki artışla desteklendi.
3Ç20’de Büyümeye Geri Dönen Güney Kore Ekonomisi Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci çeyrekte GSYİH’sini revize etmesine rağmen resesyondan çıkamayan Güney Kore, üçüncü çeyrekte yüzde 1,9’luk büyüme oranına ulaşmayı başardı. Hükümetin teşvik önlemleri ve ihracattaki artış pozitif büyümeye katkı sağlarken Güney Kore ekonomisi 10 yılı aşkın sürenin en keskin daralmasından kurtuldu.

Kore Merkez Bankası (BOK) bugün yaptığı açıklamada, Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisinin Eylül çeyreğinde Nisan-Haziran dönemine kıyasla mevsimsellikten arındırılmış olarak yüzde 1,9 oranında büyüdüğünü ve 2010’un ilk çeyreğinden bu yana en hızlı genişlemesini kaydettiğini söyledi.

Bu, ikinci çeyrekte 2008’den bu yana en keskin olan yüzde 3,2’lik düşüşü tersine çevirdi ve Reuters tarafından anket yapılan analistlerin ortalama yüzde 1,7’lik büyüme tahminini geride bıraktı.

Yıllık bazda ise ekonomi, ikinci çeyrekte revize edilen yüzde 2,7 düşüşün ardından üçüncü çeyrekte yüzde 1,3 küçüldü.
Güney Kore GSYİH
Kaynak: BOK

Araştırma şirketi Capital Economics’te bir ekonomist olan Alex Holmes, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da pandeminin ciddiyetinden kaynaklanan devam eden risklere atıfta bulunarak 2020’nin tamamı için gayri safi yurt içi hasılada yüzde 1’lik bir daralma öngördü.

Reuters’a yaptığı açıklamada Holmes; “bu 1998’den bu yana en kötü performans olsa da Kore’yi bu yıl dünyanın en iyi performans gösteren ekonomilerinden biri haline getirmeye devam edecek” dedi.

Üçüncü çeyrekte ihracat, önceki üç aya göre yüzde 15,6 artarak 1986 yılından bu yana en hızlı toparlanmasını kaydetti ve ikinci çeyrekte yüzde 16,1’lik daralmayı tersine çevirdi.

İnşaat sektörü ise ikinci çeyreğe göre yüzde 7,6 artışla imalat üretiminin arttığına dair bazı işaretler olmasına rağmen o kadar hareketli değildi. İnşaat yatırımı, bir önceki çeyreğe göre yüzde 7,8 gerilerken, özel tüketim yüzde 0,1 düştü.

Hizmetler önceki çeyrekte yüzde 0,9 düştükten sonra yüzde 0,7 arttı. Buna karşılık, inşaat (yüzde -5,5’e karşı yüzde -0,3) ve kamu hizmetleri (yüzde -7,4’e karşı yüzde 0,1) daha da düştü. Harcama tarafında ise tüketim yüzde 1,4 artışın ardından yüzde 0,1 düşerken brüt sabit sermaye oluşumu daha da geriledi (yüzde -1,9’a karşı yüzde -0,4).

Büyüme, temel olarak yüzde 16,1 düşüşün ardından yüzde 15,6 artan ihracatla açıklanırken bazı analistler bu performansın uzun sürmeyebileceği konusunda uyardı. GSYİH açıklamasından önce Bloomberg’e konuşan TS Lombard ekonomisti Rory Green; “Gelişmiş piyasa ekonomilerinde yükselen ikinci dalga salgını endişe verici” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu