Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB/Guindos Faizlerin Düşük Tutulacağını Söylerken Para Politikasını Ekonomik Verilere Bağladı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı De Guindos, faiz oranlarının uzun bir süre düşük tutulacağının haberini verdi.
AMB/Guindos Faizlerin Düşük Tutulacağını Söylerken Para Politikasını Ekonomik Verilere Bağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

19 ülkenin üye olduğu Euro Bölgesi ekonomisinin bir süredir yavaşlama eğiliminde olduğunu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayında yaptığı toplantının tutanakları, bölgedeki bu yavaşlamanın bir süre daha süreceğini söylemişti.

Dünya genelinde çoğu merkez bankası faiz oranlarında düşüşe giderken, AMB böyle bir hamleden kaçınmış ve ilerleyen dönemler için ek önlem sinyali vermişti. Bugün AMB Başkan Yardımcısı De Guindos’tan buna yönelik bir açıklama geldi.

Guindos, Manchester’da yaptığı açıklamasında faiz oranlarının uzun bir süre düşük tutulacağını bildirdi.

Faiz Oranları Bir Süre Düşük TutulacakGuindos, var olan sinyallerin etkileri sebebiyle finansal piyasalarda yer alan fiyatlanmış beklentilere ileriyi düşünerek temkinli adım atılması gerektiğini savundu. Bunun güçlü bir para politikası uygulamak için bilgi edinebilecek diğer kaynaklara bakılması gerektiği anlamına geldiğinin altını çizen Guindos, makroekonomik verileri buna örnek olarak gösterdi.

Açıklamalarını sürdüren AMB Başkan Yardımcısı, bankanın para politikasının piyasaya değil verilere bağlı olduğunu söyleyerek bu konudaki yanlış algıların önüne geçti.

Yanlış Algıların Önüne GeçildiPiyasa beklentilerini gösteren rakamların politika değerlendirmelerinin önüne geçemeyeceğini söyleyen Guindos, finansal piyasalarda fiyatlara yansıyanın dışındaki beklentileri incelemenin analizi güçlendirmek için önemli bir adım olacağını düşünüyor.

Diğer taraftan AMB’ye bir de sorumluluk yükleyen Guindos, bankanın yalnızca finansal piyasalar ile uzmanlara değil, aynı zamanda bölge halkının durumunu göz önüne alarak, kararların birden fazla bilgi kaynağına dayandığından emin olmak zorunda olduğunu ifade etti.

Ayrıca bilindiği gibi AMB %2’ye yakın ya da bunun altında bir enflasyon verisi elde etmeyi hedefliyor. Euro Bölgesi’nde Temmuz ayı enflasyon verilerinin %1.1’den %1’e revize edilmesiyle birlikte gelen tüketici fiyatlarındaki zayıf seyir AMB üzerindeki baskının artmasına neden oluyor.

AMB Başkanı Mario Draghi, geçtiğimiz ay parasal genişleme de dahil tüm seçeneklerin inceleneceğine dair mesajlar vermişti. Ayrıca ekonomik veriler, para politikasında alınacak kararlar için önem taşıyor. Guindos’a göre finans piyasalar tarafından merkez bankalarına alınacak kararları etkileyecek bazı mesajlar gönderiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu