Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Devleri Goldman Sachs ile JP Morgan Brexit Konusunda İkiye Bölündü!

İngiltere’nin Brexit krizi derinleşirken, Wall Street’in iki dev şirketinden gelen farklı yorumlar dikkat çekti. İşte Goldman Sachs ile JP Morgan’ın öngörüleri;
Wall Street Devleri Goldman Sachs ile JP Morgan Brexit Konusunda İkiye Bölündü!
Yorum

İngiltere’nin Brexit krizi derinleşirken, Wall Street’in iki dev şirketinden farklı yorumlar gelmesi dikkat çekti. Buna göre Goldman Sachs, onaylanmış bir anlaşma için yüzde 50 olasılık öngörürken JP Morgan ise bir erteleme olacağını tahmin etti.

Sonuçta Başbakan Theresa May, İngiltere parlamentosu tarafından onaylanan bir Brexit anlaşması yapamazsa o zaman Brexit’e erteleyip ertelemeyeceğine ya da dünyanın en büyük beşinci ekonomisini anlaşma yapmadan kaosa sürükleyip sürüklemeyeceğine karar verecekti. İşte bu noktada endişeler giderek yükselirken Wall Street titanları JP Morgan ile Goldman Sachs’ın tahminleri manşetlerde yer etti. İki şirketin Brexit konusundaki görüş ayrılıkları da haliyle yankı uyandırdı.

Goldman Sachs, May’in Brexit’in ayrılma anlaşmasının onaylanması için yüzde 50 olasılık öngördüğünü belirtti.

Goldman Sachs Brexit Anlaşması Onaylanması İhtimal Yüzde 50Politika yapıcıların gerektiği takdirde anlaşmasız bir Brexit çıkışına engel olacağını da sözlerine ekledi. Goldman Sachs, anlaşmasız Brexit çıkışı olasılığını yüzde 15 olarak değerlendirirken, Brexit’in gerçekleşmemesi olasılığını yüzde 35 olarak belirledi. Cuma günü müşterilerine gönderdiği notta Goldman Sachs; “Avam Kamarası’nda anlaşmasız Brexit’ten kaçınmak isteyen bir çoğunluk var fakat Avam Kamarası’nda henüz ikinci referandumu destekleyen bir çoğunluk yok” dedi.

May’in müzakere edilen Brexit anlaşmasıyla ilgili parlamento oylamasını ertelemeye çalışacağını bildiren Goldman, yoğunlaşan kuyruk risklerinin bu anlaşmanın nihayetinde onaylanmasını teşvik edeceğini aktardı.

Goldman Sachs Kuyruk Riskleri Brext Anlaşması Teşvik Edecek Burada May’in Perşembe günü Brexit stratejisinde yenilgiye uğradığı ve bunun May’in ona imtiyazlarını vermeleri durumunda ayrılma anlaşmasını onaylatmak için AB liderlerine verdiği taahhüdü baltaladığı hatırlatıldı. Sonuçta Theresa May, parlamentonun 26 Şubat’a kadar bir anlaşmayı onaylamaması durumunda o gün milletvekillerine ilerleme konusunda bir güncelleme yapacağını söylemiş ve milletvekillerinin 27 Şubat’ta tartışma fırsatı bulacağı hususunda söz vermişti.

Bu gelişmeler ışığında JP Morgan, Başbakan Theresa May’in 29 Mart son tarihini uzatmaya çalışacağını düşündüğünü belirtti.

JP Morgan Theresa May Tarihi Uzatmaya Çalışacak İrlanda Başbakanı Leo Varadkar da gazetecilere verdiği demeçte; “Kaçınılmaz olduğunu sanmıyorum, bu kesinlikle mümkün. Eğer bir uzatma olacaksa, bir amacı olmalı, bir anlaşmayı güvence altına almak ve onaylamak için olmalı. Kimsenin bu çıkmaz ya da zor durumun veya araf döneminin aylarca, aylarca ve aylarca devam ettiğini görmek isteyeceğini düşünmüyorum.” demişti.

Ayriyeten JP Morgan, May’in bu hafta fazladan zaman harcamayı seçtiğini söyleyerek beklentilerinin milletvekillerinin çoğunun anlaşmasız bir Brexit’in gerçekleşmemesini sağlamak için harekete geçmeye başlamaya hazırlanmaları olduğunu aktardı. Tüm bunların yanında, adını açıklamak istemeyen Londra’daki bir yatırım bankasının yöneticisi; durum ne kadar dağınık hala gelirse o kadar endişelendiğini çünkü anlaşmasız Brexit’e o kadar yaklaştıklarını söyledi. Hala son dakika anlaşması bekleseler de son güne yaklaştıkça daha az emin olduklarını da sözlerine ekledi.

Avrupa’nın en eski bankalarından Berenberg de May’in anlaşma için çoğunluğa ulaşma şansının sadece yüzde 10 olduğunu, sert Brexit için ihtimalin yüzde 30, Brexit olmaması ihtimalinin de yüzde 20 olduğunu öne sürdü. Nihayetinde Wall Street’in en güçlü iki bankasının farklı görüşleri, yatırımcıların İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Birleşik Krallık’ın en önemli siyasi ve ekonomik hareketi olan Brexit’te ne kadar zorlandıklarının kanıtı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu