Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GfK Anketine Göre Alman Tüketici İklimi Mart’ta Hafif İyileşti

Almanya'nın GfK tüketici iklimi göstergesi, Şubat’taki 8 ayın en düşük seviyesinden Mart’ta -12,9’a yükseldi.
GfK Anketine Göre Alman Tüketici İklimi Mart’ta Hafif İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’nın en büyük pazar araştırma enstitüsü GfK, tüketicilere yönelik son anket sonuçlarını açıkladı. Almanya’daki GfK Tüketici İklimi Göstergesi, Mart ayında -12,9’a yükseldi. Rakam, Şubat 2021’de sekiz ayın en düşük seviyesi olan -15,6’ya gerilemişti. Bu -15,5’e revize edildi.

Yıl başında yaşanan kilitlenmenin neden olduğu çöküşün ardından, Şubat ayı tüketici hissiyatının toparlanmaya başladığını gördü. Satın alma eğiliminin yanı sıra hem ekonomik hem de gelir beklentileri arttı.

Dolayısıyla GfK, Mart 2021 için tüketici duyarlılığında bu yılın Şubat ayına göre 2,6 puan artışla 12,9 puanlık düşüş öngördü.
Alman Tüketici Duyarlılığı Mart 2021
Kaynak: GfK

Artan gelir beklentileri ve satın alma eğilimine ek olarak, Almanya’da tüketici duyarlılığındaki artış, tasarruf eğilimindeki düşüşle de tetiklendi. GfK tüketici uzmanı Rolf Bürkl; tüketicilerin Aralık ortasındaki sıkı kilitlenmenin ardından yaşadıkları şoktan bir ölçüde iyileştiklerini söyledi.

Bununla birlikte Almanya’daki tüketici duyarlılığının, ancak sıkı kilitleme sona erdiğinde ve mağazalar, oteller ve restoranlar yeniden açıldığında sürdürülebilir bir şekilde iyileşeceğini dile getirdi.

Öte yandan, tedbirler bir kez daha uzatılırsa, hızlı bir iyileşme şansının ortadan kalkacağını ve tüketici duyarlılığının ileride daha da zor zamanlarla karşılaşacağını savundu. Enfeksiyon oranlarındaki son düşüş ve aşılama programının başlatılmasının da önlemlerin hızlıca hafifletilmesi umutlarını beslediğini ekledi.

Hem ekonomik beklentiler hem de gelir beklentileri, önceki ayın kayıplarını fazlasıyla telafi etti. Yılın başında 37 puana kadar düştükten sonra satın alma eğilimi, 7,4 puanlık artış kaydetti.

Gösterge ekonomik beklentilerin 6,7 puan artarak toplam 8 puana yükselmesiyle, Almanya vatandaşları için ekonomik görünüm bir kez daha aydınlandı. Gelir beklentileri ve satın alma eğiliminden farklı olarak, bu gösterge aslında bir önceki yılın aynı değerinden neredeyse 7 puan daha yüksek geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu