Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişmiş Ekonomiler için Gelecek 5 Yıl Görünümü Son Derece Belirsiz

Fitch Ratings, önümüzdeki beş yıl boyunca gelişmiş ekonomiler için ekonomik görünümün, koronavirüs salgını nedeniyle son derece belirsiz olduğunu tahmin etti.
Gelişmiş Ekonomiler için Gelecek 5 Yıl Görünümü Son Derece Belirsiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 16 buçuk milyon insana bulaşan koronavirüs salgını, işletmelerin kapanması, sosyal mesafe önlemleri, tüketicilerin harcamaları kesmesi gibi sonuçlarıyla ekonomileri etkilemeye devam ediyor.

Pandemi kaynaklı belirsizlik, uzmanların ve yetkililerin başlıca vurgu konusuyken Fitch Ratings de son raporunda benzer yorumlarda bulundu. Derecelendirme kuruluşu, önümüzdeki beş yıl boyunca gelişmiş ekonomiler için ekonomik görünümün, koronavirüs salgınının bilinmez yolu ışığında son derece belirsiz olduğunu belirtti.

Sağlık sistemlerini ezmekle tehdit eden ve ülke çapında yenilenen kilitlenmeleri harekete geçiren yeni enfeksiyonlardaki artışların, açılışları geciktirerek durgun bir toparlanmaya neden olabileceğini söyledi.

Öte yandan tıbbi atılımların sosyal mesafe kısıtlamalarının ve davranışlarının ayrık bir şekilde hafifletilmesini sağlayabileceğini, bunun da ekonomik faaliyetin hızlı bir şekilde normalleşmesine yol açabileceğini söyledi.

Sonuçları tahmin etmek zor olsa da sağlık krizinin hafifletilmesi varsayımı altında bile GSYİH’nin şoktan ne kadar çabuk iyileşeceği ve gelir ve işsizlik üzerindeki etkisinin orta vadede ne kadar kalıcı olacağı hakkında büyük sorular olduğunu vurguladı. Fitch Ratings, raporda bu soruları cevaplamaya çalıştığını kaydetti.

2020 koronavirüs resesyonunun GSYİH üzerindeki etkisinin önümüzdeki yıllarda da hissedilmeye devam edeceğini ve en büyük gelişmiş ekonomilerdeki GSYİH seviyelerinin virüs öncesi trendlerinin %3-4 altında kalmasının beklendiğini belirtti.
Koronavirüs Dünya 27 Temmuz
Kaynak: Worldometers

Fitch Direktörü Maxime Darmet, uzun vadeli işsizlik arttıkça, çalışma saatleri düştükçe ve yatırım-sermaye birikimi yavaşladıkça koronavirüs şokunun arz yönlü üretken potansiyeline kalıcı hasar olacağını dile getirdi. 2020’nin ilk yarısındaki büyük şokun ardından ekonomik görünümle ilgili büyük belirsizlikler olduğunu, koronavirüs salgınının ilerleyeceği yolun bilinmediğini söyledi.

Fitch’in Küresel Ekonomik Görünüm raporuna giren 10 gelişmiş ülke için 2020-2025 yıllarındaki güncellenmiş yıllık potansiyel büyüme tahminlerinin, önceki beş yıllık tahminlerinin altında olduğu bildirildi. ABD‘nin üretken potansiyel büyümesi %1,9’dan 1,4’e, İngiltere’nin yüzde 1,6’dan ve Euro Bölgesi’nin yüzde 1,2’den yüzde 0,7’ye revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu