Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gary Cohn: ABD, Çin’e Karşı Ticaret Savaşını Kazanamaz

Gary John, Trump’ın Çin ile ticaret savaşının ABD ekonomisine daha çok zarar verdiğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Gary Cohn: ABD, Çin’e Karşı Ticaret Savaşını Kazanamaz
Yorum

Başkan Donald Trump’uın eski üst düzey ekonomi danışmanı, Çin ile ticaret savaşının kazanılamaz olduğunu ve ABD ekonomisine zarar verdiğini söyledi.

Bugün yayınlanan bir BBC röportajında konuşan Gary John, tarifelerin Çin’den çok ihtiyaç duyulan ürünlerin ithalat maliyetini artırdığını ve aslında Washington’un vergi indirimleri yoluyla büyümeyi teşvik etme planını etkisiz hale getirdiğini belirtti.

ABD Ulusal Ekonomik Konseyi’nin eski direktörü olan Cohn, 2018’de Trump’ın çelik ve alüminyuma ithalat gümrük vergileri getirmesinin ardından kamu hizmetinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Gary Cohn Çelik Alüminyum Tarife İstifa Etti “Tesis ekipmanı inşa ederken, çelik alıyorsunuz, alüminyum alıyorsunuz, ithal ürünler alıyorsunuz ve sonra biz bunlara tarifeler uyguladık, yani kelimenin tam anlamıyla bir yandan size verdiğimizi diğer elimizle sizden geri aldık” diyen Cohn, “herkes ticaret savaşında kaybeder” yorumunu eklemeden önce kendisini açıkça tarife karşıtı olarak tanımladı.

Çin ekonomisinin bir ticaret savaşıyla ya da ticaret savaşı olmadan yavaşlayacağını öngören Cohn, bunun ABD ekonomisinin otomobil üretimi ve tarımı gibi bölümlerinde gerçek bir etkisinin olduğunu dile getirdi.

Gary Cohn Çin Ekonomi Yavaşlayacak FED’in Çarşamba günü duyurduğu 25 baz puanlık indirimi hakkında da konuşan Cohn, Trump’ın FED’in kararını eleştirmesini sert yorumladı. Nitekim Trump, indirim kararının ardından attığı bir dizi tweette Jerome Powell için “bizi hayal kırıklığına uğrattı” diyerek Jerome Powell’ın ticaret ve kur savaşları için “yeterince agresif” bir faiz indirimine gitmediğine işaret etti.

Gary Cohn ise FED’in bağımsız bir kurum olarak kurulduğunu ve başkan ve yetkililer atandıktan sonra ABD Başkanı’nın para politikasını etkileme girişimlerini bırakması gerektiğini savundu. “FED’in siyasi bir organ olması gerekmiyor. Ve ben güçlerin ayrılığına çok inanıyorum” ifadeleriyle düşüncesini açıklayan Cohn, Powell’ın olağanüstü düşük faiz oranları dünyasında çok iyi bir iş yaptığını düşündüğünü de ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu