Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Garanti BBVA, Finansman Desteği ile Yenilenebilir Enerji Projelerinin Yanında Olacak

Garanti BBVA; enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında yapılan projelere, KOBİ ve kadın girişimcilere finansman desteğinde bulunacağını duyurdu.
Garanti BBVA, Finansman Desteği ile Yenilenebilir Enerji Projelerinin Yanında Olacak
Yorum

Garanti BBVA tarafından aralarında Dünya Bankası Grubu üyeliği bulunan Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Avusturya Kalkınma Bankası (OeEB) ve Yeşil Büyüme Fonu’nun (GGF) bulunduğu kurumlarla kredi anlaşması imzalandığı duyuruldu. İmzalanan bu protokoller doğrultusunda Garanti BBVA Türkiye’nin 22 farklı ilinde gerçekleştirilen enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere, KOBİ’lere ve kadın girişimcilere toplamda 6 yıl vadeli finansman desteği sağlama kararı aldı.

Konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yapan Garanti BBVA, imza attığı finansman destek tutarının 133 milyon dolar olduğunu bildirdi.

113 Milyon Dolar DestekBankanın gerçekleştirdiği söz konusu bu sözleşme kapsamında, başta Türkiye’nin 22 ilinde bulunan KOBİ’ler ve Türkiye’de faaliyet gösteren kadın girişimciler finansman desteği sayesinde ciddi bir katkıdan pay alacak. Türkiye’de geçici bir koruma altına alınan nüfusun büyük bir kısmının yaşadığı, önemli bir kısmı güney ve güneydoğu illerinde bulunan küçük işletmelerin IFC tarafından desteklenmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda IFC, Garanti BBVA’ya taban 90,75 milyon dolara denk gelen bir finansman paketi sunacak.

Sağlanacak bu destek paketinin yanında Garanti BBVA, OeEB ile de kadın girişimcilerin faaliyetlerini desteklemek amacıyla 22 milyon dolar tutarında bir finansman desteğine ulaşım imkanı sunuyor. Desteklerinin üçüncüsü olarak Garanti BBVA, GGF ile de 20 milyon dolar tutarında finansman desteği anlaşması imzalıyor. Bu tutarın da yenilebilir enerji projelerinde kullanımına karar verildiği öğrenildi.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, söz konusu bu üç protokol anlaşması ile hem ekonomik büyümeye hem de toplumsal kalkınmaya önemli bir destek sağladıklarını ifade etti.

Garanti BBVA Genel Müdür Recep BaştuğBankanın iş stratejilerinde sürdürülebilirliği birinci sıraya koyduğunu söyleyen Baştuğ, bu anlayışın yaygınlaştırılması için çalıştıklarını aktardı. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın refah içinde yaşamasında bankacılık sektörünün üzerine büyük bir sorumluluk düştüğüne işaret etti.

IFC, OeEB ve GGF ile imzalanan finansman destek protokollerini bankanın belirlediği hedeflerle tam uyumlu olduğunu belirten Baştuğ; bankanın sürdürülebilir finansman, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji, girişimcilik, cinsiyet eşitliği ve toplumsal fayda gibi konularda fark yaratarak sektöre öncülük ettiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu