Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın Ticaret Açığı Temmuz’da 7 Milyar Euroya Yükseldi

Fransa Temmuz ayında 6,96 milyar euro ticaret açığı verdi.
Fransa’nın Ticaret Açığı Temmuz’da 7 Milyar Euroya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Temmuz ayına ilişkin ticaret verilerini açıkladı. Ticaret açığı 6,96 milyar euroya yükseldi. Bu Ağustos 2020 sonrası en yüksek seviye oldu. Beklenti 6,2 milyar euroya yükseliş yönündeydi.

Fransa’da ticaret açığı, önceki ay kaydedilen 6,59 milyar eurodan 2021 Haziran’ında 5,82 milyar euroya gerilemişti. Rakam 6,05 milyar euroya revize edildi.

İhracat yüzde 5,4 artarken Avrupa Birliği’ne, Asya’ya ve Amerika’ya giden sevkiyatlar artmıştı. İthalat da yüzde 2,8 oranında artış kaydetmişti.

Fransa Ticaret Açığı Temmuz 2021
KAYNAK: Trading Economics

Fransa’nın ticaret açığı Temmuz ayında ihracatın aylık yüzde 2,0 düşmesi ve ithalatın yüzde 0,1’le sınırlı artmasıyla genişledi.

Ticaret verileri öncesinde açıklanan rapora göre de özel sektör istihdamı ikinci çeyrekte 265,1 bin veya yüzde 1,4 artış kaydetti. Özel sektör istihdamı, en büyük istihdam kazancının piyasa hizmetlerinden (246,7 bin) elde edilmesiyle, pandemi öncesi seviyesine geri döndü.

Piyasa dışı hizmetler 10,7 bin iş eklerken ve inşaat 3,1 bin iş ekledi. Sanayi ve tarımda istihdam da sırasıyla 2,6 bin ve 2 bin arttı. Yıllık istihdam 719,5 bin veya yüzde 3,8 arttı.

Fransa’nın cari hesap açığı ise bir önceki ay revize edilmiş 0,9 milyar eurodan Temmuz 2021’de 3,5 milyar euroya yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu