Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch: Türk Katılım Bankalarındaki Büyüme Piyasadaki Oynaklığa Rağmen Gelenekselleri Geçti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk katılım bankacılığının sermaye miktarının yeterli olduğunu belirtti.
Fitch: Türk Katılım Bankalarındaki Büyüme Piyasadaki Oynaklığa Rağmen Gelenekselleri Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk katılım bankalarına yönelik değerlendirmede bulunuldu. Kuruluştan yapılan açıklamada, Türk katılım bankalarındaki büyümenin son yıllarda piyasada bir hayli oynaklık olmasına rağmen geleneksel bankaları geçtiği ifade edildi.

Türk katılım bankacılığındaki ivmelenmenin, 2014 yılından bu yana 3 kamu bankasının faaliyet göstermeye başlamasıyla hızlandığı kaydedildi.

Fitch RatingsFitch Ratings tarafından yapılan açıklamada söz konusu tarihten bu yana kamu katılım bankalarının faaliyet göstermeye başlamasıyla bu segmentin ortalamanın üzerindeki risk iştahının katılım bankacılığını pozitife yöneldiği kaydedildi.

Bu banka türlerinde orta vadeli beklentileri devlete ait katılım bankalarının genişleyen ağları ve Türkiye‘nin büyüme görünümü tarafından desteklendiği ifade edildi. Katılım bankacılığının sermaye miktarının yeterli olduğunu ifade eden kurum analistleri, öte yandan katılma hesapları ve bankaların yüksek kaldıraç oranları üzerindeki risk ağırlıklandırmasında %50 düşüşle incelendiği kaydedildi.

Söz konusu bankacılıkta kârlılığın ortalama fonlama maliyetinin altını yansıtan maaşlar, finansal büyüme, performansın varlık kalitesindeki zayıflama, swap kazançları tarafından desteklendiği ancak krediler üzerindeki fiyat baskısına duyarlı olduğu dile getirildi.

Koronavirüs salgınının yarattığı endişe ortamının, bankaların varlık kalitesinde aşağı yönde risk oluşturduğu söylendi.

Bankalara Koronavirüs EtkisiSağlık Bakanı Fahrettin Koca, son yaptığı açıklamada Türkiye’deki vaka sayısının 1529’a ve toplam can kaybının 37’ye ulaştığını söyledi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 salgını hızla yayılırken bu durum sağlık alanının yanında finans sektörünü de ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Fitch Ratings söz konusu salgın hastalığın yarattığı endişenin Türk bankalarının varlık kalitesi ve kredi profillerinde aşağı yönlü risk oluşturduğunu bildirdi. Bu durumun Türkiye’nin iyileşen görünümü ve yılın başında yaşanan kısa dönemli risklerin hafiflemeye başladığı gerçeğini de geride bıraktı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu