Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Global Ekonominin %3,9 Daralacağını Öngörüyor

Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomi tahminlerini bir kez daha güncelleyen Fitch Ratings, benzeri görülmemiş büyüklükte resesyon bekliyor.
Fitch Ratings Global Ekonominin %3,9 Daralacağını Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, coronavirüsün küresel ekonomiye etkilerini değerlendiren Nisan 2020 Sonu Kriz Güncellemesi özel raporunu yayımladı. Kovid-19 salgını nedeniyle şu ana kadar dünya genelinde 183.424 kişi hayatını kaybetti. 2 milyon 628 bin pozitif vaka olan salgından 784 bin kişi iyileşerek sağlığına kavuştu.

Amerika Birleşik Devletleri 842 bin vaka 47 bine yakın can kaybı ile pandemiden en ağır şekilde etkilenen ülkeler arasında başı çekiyor. Türkiye‘de ise son açıklanan rakamlara göre onaylanmış vaka sayısı 98.674 toplam can kaybı 2.376 olarak rapor edildi.

Salgını kontrol altına almak için alınan önemli tedbirler nedeniyle dünyanın neredeyse tamamında hayat durma noktasına gelirken bu durum ekonomiye de çok ciddi şekilde darbe vuruyor. İş yerlerinin kapatılması, üretimin durması ve en önemlisi özel tüketimin sıfıra yaklaşmasıyla geniş çapta bir resesyon bekleniyor.

Birçok ekonomistin kaçınılmaz gördüğü küresel resesyon için kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings daha önce görülmemiş büyüklükte olacağını uyguladı. Raporda Çin için beklenen büyüme tahmini dikkat çekti.

Fitch Ratings, koronavirüs salgınına karşı alınan katı kuralların uzaması halinde benzeri görülmemiş bir küresel resesyon bekliyor.
Global Büyüme Grafiği
Kaynak: International Monetary Fund

Kurum 20 Mart‘ta yayımladığı raporda küresel büyüme tahminini %2,5’ten %1,3’e düşürmüştü. Salgın nedeniyle tecrit önlemlerinin devreye sokulması, 2 Nisan’da yayımladığı küresel ekonomik görünüm raporunda analistlerin tahminlerinin değişmesine ve küresel ekonominin bu yıl %1,9 daralmasını beklemesine neden olmuştu.

22 Nisan tarihli raporda ise salgının ve alınan önemlerin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında dünya ekonomisinin %3,9 oranında küçüleceği öngörülüyor. Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton, 2 Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın global gayrisafi yurt içi hasılanın eşi görülmemiş bir durgunluğa girdiğini belirtti.

Brian Coulton Açıklaması

Yaptıkları son tahminlerin Nisan ayının başındaki seviyenin iki katı olduğunu ve 2009 yılında yaşanan resesyondan çok daha ciddi şekilde gerçekleşeceğine vurgu yaptı. Hiçbir ülkenin salgının etkilerinden kaçınamayacağını belirten Coulton, sermaye çıkışları, düşen emtia fiyatları, sınırlı politika esnekliği ve virüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerin getirdiği negatif etkilere değindi.

Bir önceki rapordan farklı olarak hazırlanan güncellemenin en önemli özelliğinin gelişmekte olan ülkeler için yapılan aşağı yönlü revizasyon olduğunu belirtti. Salgının etkilerinin 2020 yılında küresel gelir seviyesini 4,5 trilyon dolar daraltacağını aktardı.

Koronavirüs etkisiyle Amerika Birleşik Devletleri GSYİH için beklenen %5,6 daralma yönünde.

Amerika Birleşik Devletleri %5,6 Daralma BekleniyorKuşkusuz ki ABD 47 bine yakın ölümle salgından en ağır şekilde etkilenen ülkeler arasında geliyor. Beyaz Saray Hükümeti her ne kadar ekonomiyi açmayı değerlendirse de, hala her gün 2 binin üzerinde can kaybı bildiriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünün Beyaz Saray’daki basın toplantısında dün ikinci dalga endişesi hakimdi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield, salgının ikinci dalgasının ilkinden çok daha kötü olabileceğini söyledi.

Öte yandan Trump ülkesi için böyle bir ihtimalin yaşanmayacağını savunuyor. Trump, ikinci bir dalganın yaşanacağına inanmadığını fakat salgın tekrar başlasa bile kolaylıkla kontrol altına alabilecekleri düzeyde olacağını belirtti.

Robert Redfield, basın toplantısında kendisinin ifadesinin yanlış anlaşıldığını, ikinci dalganın daha kötü değil gelecek sonbaharda yaşanabileceğini ifade ettiğini söyledi. Aşağıdaki tablodan da görüldüğü üzere Amerika’da salgın aynı korkuyu salarak devam ediyor.,

ABD Vaka Sayısı
Kaynak: The Washington Post

Yeniden Fitch değerlendirmesine dönecek olursak; bu yıl ABD ekonomisinin %5,6 oranında küçüleceği tahmin ediliyor. Amerika ve İngiltere’deki kısıtlamaların diğer ülkelere kıyasla daha geç başladığı belirtilirken, gelişmiş ülkelerdeki daralmaya dikkat çekiliyor.

Kurum analistleri 2020 yılında Euro bölgesinin %7, İngiltere’nin %6,3, İtalya’nın %8, Almanya’nın %7 oranında daralmasını bekliyor. İspanya’daki çöküşün turizm sektöründen kaynaklandığı belirtilirken, yılın ilk çeyreğinde %5’e yakın düşüş öngörülüyor.

Salgının çıkış merkezi olan Çin ekonomisinin bu yıl %1 oranında büyüyeceği düşünülüyor. Nitekim Çin, salgını 2,5 ay gibi kısa bir süre içerisinde kontrol altına aldı. 3.300 can kaybıyla diğer ülkelere kıyasla oldukça başarılı olan ülkede hayat normale dönmeye başladı bile.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu