Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Yabancıların Sahip Olduğu 14 Bankanın Notunu Düşürdü, Görünüm Negatif!

Fitch Ratings, yabancılara ait 12 Türk bankası ve bunun yanında 2 kamu bankasının kredi notunu düşürdü.
Fitch Ratings Yabancıların Sahip Olduğu 14 Bankanın Notunu Düşürdü, Görünüm Negatif!
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, geçtiğimiz günlerde S-400 teslimatının hemen ardından ani bir karar ile Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü. Kararın ardından Türkiye’nin mevcut kredi notu BB’den BB- seviyesine indirildi ve kuruluş görünümün negatif olduğunu açıklamıştı.

Fitch, aldığı bu ani karara gerekçe olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığındaki değişikliği göstermişti. Ekonomik büyümedeki gecikme ve enflasyondaki düşüş beklentisi de bu kararın alınmasında rol oynamıştı.

Bugün edinilen bilgiye göre Fitch Ratings, yabancıların sahip olduğu 12 Türk bankası ile bağlı kuruluşların ve 2 kamu bankasının kredi notunu indirdi. Görünüm yine negatif.

Bugün Edinilen Bilgiye Göre Görünüm Yine NegatifSöz konusu indirim, uzun dönemli döviz cinsinden kredi notları için geçerli olmakla birlikte, kuruluşun neden böyle bir karar aldığı sorusu akıllara geldi. Bu soruya cevap niteliğinde kuruluştan bir açıklama geldi.

Fitch, Türk bankalarının notunun mevcut seviyesi BB-‘den B+’ya düşürülme sebebi olarak, Türkiye’nin dış finansmanında çok önemli bir olumsuz durum olması halinde devletin bankacılık sektörüne müdahale etme riskinin artmasını öne sürdü.

Kuruluştan gelen açıklamaya göre kamu bankalarının not indirimi bazı artan risklere dair görüşleri yansıtıyor.

Kamu Bankalarının Not İndirimi Artan Risklere Dair Görüşleri YansıtıyorFitch Ratings’e göre kamu bankalarındaki not indirimi kuruluşun Türk yetkililerinin dövize gerektiği durumlarda zamanında ve yeterli miktarda destek sağlama kapasitesine yönelik artan risklere dair görüşleri ifade ediyor. Bununla birlikte ülkenin dış finansman kaynaklarındaki zorlanma için artan potansiyelin de dikkate alınması gerekiyor.

Türkiye Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Türk Ekonomi Bankası, QNB Finansbank AŞ, ING Bank AŞ, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Alternatifbank AŞ, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank AŞ, ICBC Turkey Bank AŞ., BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Denizbank AŞ, Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ (Türk Eximbank) ve Türkiye Kalkınma Bankası AŞ (TKYB) Fitch’in uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu indirdiği bankalar arasında bulunuyor.

Moody’s adlı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu da 13 Haziran’da da Türkiye’nin kredi notunda bir değişiklik yapmıştı.

Moody's 13 Haziran'da Bir Değişiklik YapmıştıHaziran’daki Moody’s indirimi ile Ba3 seviyesinden B1’e düşürülen kredi notu, en son Fitch’in yaptığı not indirimiyle BB- seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte Fitch, çok yakın bir zamanda TCMB Başkan değişikliği konusunu ele almış ve bazı değerlendirmeler yapmıştı.

Kuruluşun bu değerlendirmesi kapsamında, görev değişikliği Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu büyük dış finansman ihtiyacını karşılamada lazım olan yabancı sermaye girişini tehlikeye atabilir. Bununla birlikte Fitch’e göre bankalar vadesi gelen borçlarını yeniden finanse etmede güçlük çekebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu