Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’in Aralık Ayında En Çok ABD Doları Kazandırdı

Geçen yılın son ayında yatırımcısına en çok kazandıran finansal araç rekor seviyelerden inmeyen dolar oldu.
2021’in Aralık Ayında En Çok ABD Doları Kazandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları” raporunu yayımladı. 2021 yılının son raporuna göre Aralık ayında en yüksek reel getiri yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %6,51, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %11,67 oranlarıyla Amerikan dolarında gerçekleşti.

Bir önceki ay olan Kasım’da külçe altın hem TÜFE hem de Yİ-ÜFE bazında en çok kazandıran finansal araç olmuştu.

Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) her iki kalemde de en çok kaybettiren araç oldu.
Yatırım Araçlarının Getiri Oranları
Kaynak: TÜİK

Aralık ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro %5,55 ve külçe altın %5,14 kazandırırken, BIST 100 endeksi %1,88, mevduat faizi (brüt) %14,97 ve DİBS %19,09 kaybettirdi. TÜFE bazında ise Euro %10,66, külçe altın %10,23 ve borsa %2,87 oranlarında kazandırdı, mevduat faizi %10,86 ve DİBS %15,17 oranlarında kaybettirdi.

Üç aylık dönemde en yüksek getiri altından geldi. Külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %16,47, TÜFE ile indirgendiğinde ise %33,37 oranlarında kazandırdı. DİBS ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %30,24, TÜFE ile indirgendiğinde %20,12 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmede en çok kazandıran yine dolar oldu. ABD doları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,80, TÜFE ile indirgendiğinde %25,46’lik getiri sundu. DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %31,10, TÜFE ile indirgendiğinde %19,06 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Son olarak yıllık bakıldığında dolar TÜFE ile indirgendiğinde %29,19 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olurken, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise %2,27 oranında kaybettirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu