Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler’de Enflasyon Ocak’ta Merkez Bankasının Hedefini Aştı

Filipinler enflasyonu, Ocak ayında merkez bankasının hedefini aşarken merkez bankasının önümüzdeki hafta duruma tepki vermesi beklenmiyor.
Filipinler’de Enflasyon Ocak’ta Merkez Bankasının Hedefini Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Filipinler İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre yıllık enflasyon oranı, bir önceki aya göre yüzde 3,5‘ten Ocak 2021’de yüzde 4,2’ye yükseldi. Bu, Ocak 2019’dan beri en yüksek okumaya işaret etti. Aynı zamanda hem merkez bankasının yüzde 2,0 ila 4,0 hedefinin hem de yüzde 3,5’lik piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

Yukarı doğru ana baskı tüm bileşenlerden gelirken gıda ve alkolsüz içecekler Aralık’taki yüzde 4,8’e kıyasla yüzde 6,2 arttı. Ulaşım, konut, alkollü içecekler, giyim, sağlık, iletişim, restoran ve çeşitli mal-hizmetlerde artış görüldü.

Buna karşılık, rekreasyon maliyeti Aralık’taki yüzde 0,6’ya karşı yüzde 0,7 ile daha da düştü.
Filipinler Yıllık Enflasyon Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Aylık bazda, tüketici fiyatları Haziran 2008’den bu yana en yüksek olan yüzde 1,3 arttı. Filipinler’de gıda fiyatları ise Ocak 2021’de yıllık bazda yüzde 6,2 artarak önceki ayki yüzde 4,8’lik artıştan hızlandı. Bu, Aralık 2018’den bu yana en yüksek gıda enflasyonu oldu.

Tüm kategoriler için maliyet daha da yükseldi. En fazla artış Aralık’taki yüzde 10’a karşı yüzde 17,1 artan ette oldu. Balık, diğer tahıllar, un, tahıl hazırlama, sebze, süt, peynir, yumurta, sıvı-katı yağlar, meyve, gıda ürünleri, pirinç, mısır, şeker, reçel, bal, çikolata ve şekerleme maliyetleri arttı.

Sonuçta Filipinler enflasyonu Ocak ayında %4,2’ye yükseldi ki bu büyük ölçüde artan gıda fiyatları (%6,2) ve nakliye maliyetlerindeki artıştan (%8,6) kaynaklandı.
Filipinler Gıda Enflasyonu Ocak 2021
KAYNAK: Trading Economics

Enflasyon rakamları üzerine yayımladığı notunda ING’den Nicholas Mapa, 2020’nin sonlarında bir dizi yıkıcı tayfunun, sebze ve meyve fiyatlarını yükselten arz kesintilerine yol açarken Afrika domuz ateşinin yayılmasının, domuz eti ve diğer et ürünlerinde keskin bir artışa neden olduğunu söyledi.

Bu arada, küresel ham petrol fiyatlarındaki son artışın, Ocak ayında perakende benzin satış noktalarının pompadaki fiyatları haftalık bazda artırmasıyla nakliye maliyetlerini yükselttiğini belirtti.

Önümüzdeki aylarda gösterge oranı %4 seviyesinin yakınında veya üstünde tutmak için baz etkiler ve kalıcı maliyet yan baskıları ile enflasyonun yüksek seviyelerde kalmasını beklediklerini aktardı.

Enflasyondaki artışa rağmen, ekonominin kırılgan durumu göz önüne alındığında Filipinler Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta politika toplantısında duruşunu değiştirmesini beklemediklerini ekledi. GSYİH’nin 2021’in ilk çeyrekte daralmaya devam edeceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu