Yatırım yapmaya başla!

FED Nisan Ayından Önce Faiz Oranlarını 5 Kez Daha Düşürecek

Danske Bank analistleri, FED’in Nisan 2020’ye kadar faiz oranlarını beş kez daha düşüreceğini tahmin etti. İşte detaylar;
FED Nisan Ayından Önce Faiz Oranlarını 5 Kez Daha Düşürecek

Geçtiğimiz haftalarda 11 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirimine giden FED 25 baz puanlık kesintisiyle beklentilerle uyumlu yönde hareket etmiş ancak Trump, kurumun hareketi karşısında hayal kırıklığına uğradığını söylemişti.

Powell ise ilk kesintinin üç nedeni olduğunu belirterek bunları yüksek ticaret belirsizliği, daha yavaş küresel büyüme ve enflasyonun yüzde 2’nin altında kalması olarak açıklamıştı. Ne var ki o zamandan bu yana ABD-Çin ticaret savaşı yükselmiş ve piyasa duyarlılığı daha fazla gerginlik göstermişti.

FED’in faiz oranlarını daha ne kadar ya da kaç kez düşüreceği konusundaki tartışmalar devam ederken Danske Bank analistleri, Nisan ayından önce 5 kez daha indirim yapılacağını öngördü.

Danske Bank FED İndirimMikael Olai Milhoj liderliğindeki banka analistleri, Powell’ın yorumlarına rağmen FED’in önümüzdeki beş toplantının hepsinde 25 baz puanlık indirim yapacağını tahmin ederek Mart ayı toplantısında hedef aralığını yüzde 0.75 ila 1.00 olarak belirledi. Bugün yayınlanan notta analistler, ABD dışındaki ekonomik göstergelerin zayıflığını, sabit varlık yatırımları için beklenenden zayıf Çin verisini, sanayi üretimi ve perakende satışları, ikinci çeyrekte Alman GSYİH daralmasını vurguladı.

Analistler agresif çağrıya rağmen FED’in mevcut geçici yaklaşımını sürdürmek yerine daha fazla gevşetme taahhüdünde bulunmayacağını da bildirdi.

Danske Bank FED İndirim Tahmini Notta şu ifadelere yer verildi: “Fed makro görünümünün daha belirsiz hale geldiğini kabul ediyor ancak yine de gevşeme döngüsünü resesyon indirimleri değil “döngü ortası ayarlaması” olarak
görüyor. Bize göre, ABD’nin büyümesi zirveye ulaştı ve muhtemelen yavaşlayacaktır ancak FED eylemine bağlı olarak yakın vadedeki verilerde durgunluk olmasını beklemiyoruz.”

Danimarkalı banka, FED’in ekonomiyi ve piyasaları tekrar yükseltmeyi gerçekten umuyorsa daha fazla kolaylaştırma ya da daha derin ve hızlı kesintiler yapması gerekeceğini savundu. Bugün CNBC’ye konuşan Saxo Bank Baş Ekonomisti Steen Jakobsen de bu yıl 50 baz puanlık daha kesinti yapılacağını öngörerek daha fazla indirim olacağı görüşüne katıldığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum