Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Finansal Sistem için Potansiyel Riskler Arasında Stablecoin Krizine Vurgu Yaptı

FED, Cuma günü yaptığı açıklamada finansal sistem için potansiyel riskler olarak yüksek şirket borcu, düşük küresel faiz oranları ve stablecoin önerilerini gösterdi. Detaylar aşağıda;
FED Finansal Sistem için Potansiyel Riskler Arasında Stablecoin Krizine Vurgu Yaptı
Yorum

ABD Federal Rezerv, yüksek düzeydeki şirket borcu, uzun süreli düşük küresel faiz oranları ve gün ışığına çıkan stablecoin tekliflerini finansal sistem için potansiyel riskler olarak gösterdi. Son finansal istikrar raporunda FED, genel finansal istikrar koşullarının Mayıs ayındaki son raporundan bu yana çok az değiştiğini ve finansal sektörün çekirdeğinin esnek göründüğünü söyledi. Bazı varlık değerlerinin yüksek olduğunu belirten FED, özellikle ticari gayrimenkul değerlerine işaret etti.

Ancak risk iştahının tarihsel normlar ile uyumluluğuna, hanehalkı borcunun gelire oranla mütevazı düzeyde olmasına, en büyük bankalar arasında kaldıraç seviyelerinin düşüklüğüne ve potansiyel olarak değişken kısa vadeli fonların kullanılmasına atıfta bulunarak bunların finansal kurumlar için mütevazı risk olduğunu savundu.

Bununla birlikte FED’in rekor düzeydeki kurumsal borç seviyesindeki endişesini vurguladı ki bazı FED yetkilileri, borcun daha da kötüleşebileceği hakkında uyarılarda bulunmuştu.

FED Yüksek Düzeyde Şirket Borcu Vurguladı Ek olarak, Fed düşük borçlanma maliyetlerinin zaman içinde bankayı, sigorta şirketini ve emeklilik fonlarının getirilerini aşındırarak onları daha fazla risk almaya yönlendirebileceğini belirtti.

Fed Başkanı Lael Brainard, hazırlanan bir açıklamada; “Kaldıraçlı krediler de dahil olmak üzere riskli finansal olmayan şirketler arasındaki çok düşük kredi yayılımlarının ve yüksek borçluluk seviyelerinin mevcut kombinasyonu, yüksek dikkati hak ediyor” dedi.

En çok dikkat çeken yorum ise Facebook’un Libra’sı ile daha çok gündeme gelen stablecoin isimli kripto paralara yönelik oldu.

FED Stablecoin Uyarısı Dikkat Çekti Raporun bir bölümünü bu fikre adayan FED, stablecoin gibi teknoloji odaklı finansal ürünlerin yeni bir mübadele aracı olarak hizmet edebileceğini söylese de geniş tabanlı bir stabilcoin’in zayıf bir şekilde tasarlanmış veya düzenlenmişse finansal sistem için ciddi sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Bir stablecoin ödeme ağının hızlı bir şekilde küresel ölçeğe ulaşma olasılığının önemli zorluklar sunduğunu ve finansal istikrar, para politikası, kara para aklamaya karşı önlemler, terör finansmanı, tüketici ve yatırımcı korumasıyla alakalı riskler yarattığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu