Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Faiz İndirimine Kesin Gözüyle Bakılırken, Sonrası için Mesajlar Merak Ediliyor

Piyasalar bu hafta FED’den 25 baz puanlık faiz indirimi beklerken, toplantı metninde verilecek mesajların da faiz kararı kadar önemli olduğunu belirtiyor.
FED’den Faiz İndirimine Kesin Gözüyle Bakılırken, Sonrası için Mesajlar Merak Ediliyor
Yorum

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Piyasa yorumcuları faiz indirimine neredeyse kesin gözüyle bakarken, asıl merak edilen bundan sonraki süreç için verilecek kararlar olacak.

Bu nedenle Başkan Jerome Powell’ın vereceği mesajlar yakından izlenecek. Sıklıkla Powell’ı eleştiren ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bu hafta faiz indirimine gitmemesi halinde görevini ihmal etmiş olacağını söyledi.

Analistler FED’in bu haftaki toplantıda faizleri %1,5 – %1,75 seviyesine çekmesini bekliyor.

FED Faiz Beklentisi25 baz puanlık indirim bekleyen ekonomistler, daha sonrası için verilecek mesajların da faiz kararı kadar önemli olduğunu ifade ediyor. TD Securities analistlerinden Oscar Munoz, Priya Misra, Gennadiy Goldberg ve Mazen Issa Çarşamba günü indirim kararı çıkacağını ancak 2020 yılının ilk çeyreğine kadar bankanın duraksamaya gideceğini yorumladı.

25 baz puanlık indirim bekleyen Morgan Stanley analistlerinden Ellen Zentner, Matthew Hornbach ve David Adams da daha sonrası için sabırlı olunacağına yönelik sinyallerin alınmasını öngörüyor. Daha farklı bir tahminde bulunan JP Morgan’dan Michael Feroli, Aralık ayından sonra faiz indirimine açık kapı bırakılacağını aktardı.

Bank of America analistleri FED’in enflasyon tahminlerinde değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyor.

Bank of America TahminleriKurum analistlerinden Michelle Meyer, Anna Zhou, FED’in toplantı tutanaklarında istihdam konusunda ılımlı vurgu yapacağını, ilk paragraftaki açıklamalarının daha temkinli olabileceğini söyledi.

Enflasyon tahminlerinde değişiklik beklemeyen analistler, sözlü açıklamaların da aynı kalacağını düşünüyor.  Öte yandan daha fazla faiz indiriminin sinyallerinin alınacağı ifade edildi. Faizlerin uygun olduğuna dair bir açıklama halinde ise beklemede kalınacağının mesajı alınmış olunacak.

Bloomberg tarafından yapılan ve 40 ekonomistin katıldığı ankette, %85’lik kesimin 25 baz puanlık indirim beklediği belirtildi. Katılımcıların %56’sı indirim yapılması halinde politika yapıcıların bir sonraki faiz adımından önce bir süre beklemede kalacağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu