Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed’e Yönelik Eleştirilerini Sürdüren Trump Faizler Konusunda Adım Atılmamasından Şikayetçi!

Amerikan Merkez Bankası'na (Fed) faizleri indirmesi için sürekli baskı yapan ABD Başkanı Donald Trump bu konudaki sert eleştirilerini sürdürüyor.
Fed’e Yönelik Eleştirilerini Sürdüren Trump Faizler Konusunda Adım Atılmamasından Şikayetçi!
Yorum

Fed’in yapacağı kritik toplantıya sayılı günler kala, Trump bankaya faizleri indirmesi için baskı yaparken aynı zamanda sert bir dille de eleştiriyor. Önceki günlerde Fed’i yanlış yönlendirmelerle suçlayan başkan, ABD’nin fuzuli yere ödediği yüksek faizlerden Fed’i sorumlu tutmuş, ülkedeki sıkı para politikasına acilen son verilmesi gerektiğini söylemişti.

ABD’nin sıkı para politikasına son vererek faizleri indirmesi konusunda çağrı yapan Trump, son açıklamasında yine Fed’i eleştirdi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Trump, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB) faizlerini daha da indireceğini, sistemlerine para aktarımının fazla olacağını aktardı.

Enflasyon verisinin oldukça düşük olmasına rağmen Fed’in “hiçbir şey yapmadığından” yakınan Trump, bu durumdan şikayetçi olmakla birlikte, bankadan ileride de iyi adımlar beklemiyor.

Trump Fed'in Hiçbir Şey Yapmamasından ŞikayetçiABD’de parasal sıkılaştırmanın devam etmesinin diğer ülkelerle rekabeti güçleştirdiğini savunan Trump, faiz oranlarının çok daha düşük seviyelerde tutulmasını istiyor. Ayrıca Fed’in faizleri indirmesiyle ülke ekonominin rekor kıracağını düşünüyor.

Piyasaların tüm dikkati Çarşamba günü  açıklanacak Fed politika kararı üzerindeyken 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimali kuvvetlenmiş durumda. Eski Fed Başkanı Janet Yellen de 25 baz puanlık indirimi desteklediğini belirtmişti. Bu isteğinin gerekçelerini de paylaşan Yellen, ülkedeki düşük enflasyon ve küresel ekonominin zayıflaması nedeniyle bu oranda bir indirimi uygun buluyor.

ABD’nin küçük bir ekonomiye sahip olmadığını, bu kapsamda Asya ve Avrupa piyasalarından da etkilendiğini belirten Yellen, ülke ekonomisinin güçlü işgücü piyasası ile iyiye gittiğini düşünüyor.

ABD Küçük Bir Ekonomiye Sahip DeğilFed’in uyguladığı faiz artırım politikalarının ülke ekonomisinin büyümesine bir engel niteliğinde olduğunu savunan Trump’ın bu fikirlerine destek olan uzmanlar da bulunuyor. Çarşamba günü kafalardaki soru işaretlerini silecek olan bankanın aldığı kararın, Trump’ı memnun edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Fed’in kararı beklenirken, bu hafta gerçekleşeceği öğrenilen ABD-Çin müzakereleri de bir süre ara verilmesinin ardından bugün yeniden başlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu