Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Brainard: ABD Ekonomisinin Güçlü Duruşuna Rağmen Bazı Olumsuz Durumlar Sürüyor

Amerikan Merkez Bankası (FED) Guvernörü Brainard, ülke ekonomisinin kısa vadede güçlü bir görünüm sergilediğini fakat buna rağmen ticaret belirsizliklerinin sürdüğünü açıkladı.
FED/Brainard: ABD Ekonomisinin Güçlü Duruşuna Rağmen Bazı Olumsuz Durumlar Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Guvernörü Lael Brainard, Başkan Jerome Powell’ın ülke ekonomisi için bardağın yarısından fazlasının dolu olduğunu söylemesinin ardından, olumlu yorumlar kaydetti. Salı günü New York’ta konuşan Brainard, ABD ekonomisinde kısa vadeli görünümün güçlü duruş sergilediğini, fakat buna rağmen ticaretten kaynaklı belirsizliğin ve küresel ekonomik büyümenin zayıf seyrini koruduğunu ifade etti.

Brainard, faizlerin düşürüldüğü ve enflasyonun durgun seyrettiği bir dönemde para politikasında izlenen yolda uzun  vadeli bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu öne sürdü.

Para Politikasında Uzun Vadeli DeğişiklikGelecek yıl ABD ekonomisinin ılımlının üzerinde bir hızda büyüme kaydetmesi için çok sayıda geçerli sebep olduğunu ifade etti. Ülkedeki tüketici harcamalarının güçlenmesi ve bunun iyi durumdaki istihdamdan destek bulmasının ekonomideki bu büyümenin önünü açan durumlar olduğunu ekledi.

Brainard, açıklaması sırasında aşağı yönlü risklerin var olduğuna işaret etti. FED’den 2019 yılı içinde gelen üç faiz indiriminin bu duruma önemli bir tepki niteliğinde olduğunu ifade etti. Fakat Brainard, bankanın yaptığı bu indirimlerin etkilerinin tam olarak görülmesi için biraz daha zamana ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Başta Powell olmak üzere diğer FED yetkilileri para politikasında değişiklik için somut bir durum olması gerektiğini savunurken, Brainard’ın görüşleri de bu yöndeydi.

Powell Somut Adım ArıyorBrainard, mevcut para politikasında kendisini değişiklik yapmak gerektiğine ikna edebilecek somut bir değişikliğe yönelik işaret ve verileri dikkatle takip edeceğini açıkladı. Guvernörün bu söylemleri, onun para politikasının bir süre aynı kalması konusunda rahat olduğunun bir sinyali olduğu düşünülebilir.

Konuşması sırasında kendisine ABD enflasyonu hakkında ne düşündüğü sorulan Brainard, seviyenin %2’nin üzerine çıkarılması konusunda “esnek enflasyon ortalaması” ismini verdiği bir tavsiye sundu. FED’in Aralık ayı toplantısında para politikası ile ilgili bir değişiklik yapıp yapmayacağı şimdilik merak konusu. Bankadan gelen açıklamalardan biri, atılan tüm adımların %2 hedefine oldukça yakın olan enflasyonu desteklemek için yerinde ve makul olduğunu belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu