Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Beige Book: Covid-19 Ekonomik Faaliyeti Tüm Bölgelerde Düşürdü

FED tarafından yayınlanan yeni raporda, koronavirüsün ABD ekonomisi üzerindeki etkilerine dikkat çekilerek karamsar yorumlarda bulunuldu. Detaylar aşağıda;
FED/Beige Book: Covid-19 Ekonomik Faaliyeti Tüm Bölgelerde Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgının merkez üssü haline gelen ABD’nin salgın nedeniyle rekor düşük ekonomik veriler açıkladığı biliniyor. Bunların başında haftalar içinde milyonluk artışlar kaydeden işsizlik rakamları gelirken ekonominin ilk çeyrekte yüzde 4,8 daraldığı da malum.

Yaşananlar hakkında pek çok rapor ve tahmin ortaya çıkarken, son çıkanlardan biri de Kansas City Fed tarafından hazırlanan Beige Book oldu. 18 Mayıs 2020 veya öncesinde toplanan bilgilere dayanarak hazırlanan raporda, Federal Rezerv Sistemi dışındaki kişilerden alınan yorumların özetlendiği ve FED yetkililerinin görüşlerinin yansıtılmadığı belirtildi.

Ekonomik faaliyetin tüm bölgelerde çoğunlukla keskin bir şekilde düştüğü bildirilirken anket dönemi içinde perakende kurumların kapanışları sürdüğünden tüketici harcamalarında da düşüş kaydedildi.
ABD Virüs Sayısı Düşmüyor
KAYNAK: Worldometer

Düşüşün seyahat ve turizm işletmelerinde çok az aktivite ile eğlence ve konaklama sektöründe özellikle şiddetli olduğu aktarıldı. Rapora göre otomobil satışları bir yıl öncesine göre oldukça düşükken son dönemlerde sadece birkaç bölgede iyileşme kaydedildi.

Bölgelerin çoğunluğu imalat faaliyetlerinde keskin düşüşler bildirdi ve otomobil, havacılık, enerji ile ilgili tesislerde üretim oldukça zayıftı. Konut satışları azalırken birçok bölgede yeni projeler hayata geçirilemediğinden inşaat faaliyetleri de geriledi.

Ticari emlak bağlantıları çok sayıda perakende kiracısının kira ödemelerini ertelediğini veya kaçırdığını söylerken bankalar PPP kredilerine güçlü talebin olduğunu dile getirdi.

Tarımsal koşullar kötüleşti ve bazı bölgeler, kapanışlar ve sosyal uzaklaşma önlemleri nedeniyle et işleme tesislerinde üretim kapasitesinin azaldığını bildirdi. Kaldı ki daha önce ABD’li et tesislerindeki üretimle ilgili endişeler birçok kez gündeme gelmişti. Ayrıca firmalar petrol kuyusu kapanışlarını duyururken enerji faaliyeti düştü ve bu da tarihsel olarak düşük seviyelerde aktif sondaj kulelerine yol açtı.

Birçok kişi işletmeler yeniden açıldıkça genel faaliyetin artmasını umduğunu ifade etse de görünümün son derece belirsiz kaldığına ve temasların çoğunun potansiyel iyileşme hızı konusunda kötümser olduğuna dikkat çekildi.

Raporda sosyal mesafe ve iş kapanışlarının birçok firmada istihdamı etkilediği ve çoğu bölgede dik kayıplar dahil istihdam düşüşü görüldüğü vurgulandı.
ABD İstihdam Sert Düşüş Devam
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Zaten ABD işsizlik maaşı başvurularının 9 haftada 39 milyona ulaşması da istihdam düşüşünün en açık örneği! PPP kredilerinin güvence altına alınması birçok işletmenin işten çıkarmaları sınırlamasına veya önlemesine yardımcı olsa da perakende, eğlence ve konaklama sektörlerinde istihdam keskin bir şekilde düşmeye devam etti.

Bununla birlikte irtibat kurulan kişiler, çalışanların yeniden işe döndürülmesi konusunda karşılaşılan zorluklardan bahsetti. Bazı firmalar ücretlerini düşürürken diğerleri ücret artışı uyguladı ve bu durum genel ücret baskılarını karmaşık hale getirdi. Fiyatlandırma baskılarında da değişkenlik görüldü.

Zayıf talep satış fiyatları için yük olurken bazı bağlantılar giyim, otel odaları ve uçak biletlerinde indirim bildirdi. Ayriyeten bazı bölgelerde petrol, çelik, çeşitli tarım ürünleri dahil düşük emtia fiyatları rapor edildi. Tedarik zinciri aksamaları ve güçlü talep, et ve taze meyve de dahil olmak üzere bazı bakkaliye fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu