Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Powell ile Eski Lider Janet Yellen’den Çarpıcı Ekonomi Açıklamaları

Eski FED Başkanı Janet Yellen, bir sonraki adımın faiz indirimi olabileceğini söylerken Jerome Powell, ekonomi hakkında olumlu değerlendirmede bulundu. Detaylar haberimizde;
FED Başkanı Powell ile Eski Lider Janet Yellen’den Çarpıcı Ekonomi Açıklamaları
Yorum

Eski FED Başkanı Janet Yellen, küresel ekonomideki yavaşlamanın ABD ekonomisini etkilemeye başlaması durumunda bir sonraki adımın faiz indirimi olabileceğini söylerken ABD Merkez Bankası’nın halihazırdaki lideri de ekonomiye dair olumlu değerlendirmelerde bulundu.

Dün verdiği röportajda Janet Yellen Çin ve Avrupa’daki zayıflayan ekonomilerin güçlü ABD ekonomisi için tehlike arz ettiğini söyleyen Yellen; “bu elbette mümkün, eğer küresel büyüme gerçekten zayıflarsa ve bu finansal koşulların daha da sıkılaştığı ve ekonomide zayıflama gördüğümüz ABD’ye yayılırsa, bir sonraki hamlenin indirim olması kesinlikle mümkün fakat her iki sonuç da mümkün” diyerek görüş bildirdi.

Janet Yellen ayrıca yavaşlayan küresel büyümeyi, bir zamanlar izlediği ekonomi için en büyük tehdit olarak gösterdi.

Eski Lider Janet Yellen Küresel Yavaşlama ABD Ekonomisi için Risk Çin’den gelen verilerin son zamanlarda zayıf olduğunu, Avrupa verilerinin de beklentilerin aşağısında geldiğini dile getiren Yellen, Bernanke ile birlikte ekonomiyi Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en büyük gerilemeden kurtarmaya yardım ettikten sonra FED’in dizginlerini önceki Başkan Ben Bernanke’den almıştı. Ve Yellen görevden ayrılmadan FED 10 yıl içinde oranları ilk kez artırmaya başlamıştı. Mevcut ekonomik değerlendirmesinde Yellen, yurtdışındaki tehditlere rağmen güç gördüğünü belirterek ABD’nin ekonomik verilerinin sağlam olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 50 yıldaki en düşük işsizlik oranlarına, yüksek iş performansına ve düşük enflasyona dikkat çeken Yellen, 2019’un ekonomik büyümesine ilişkin yorumuyla da dikkat çekti.

Eski Lider ABD 2019 Ekonomik Büyüme Yorumu “Geçen yıla kıyasla büyümenin 2019’da yavaşlamasını beklememize rağmen benim görüşüm bunun yüzde 3 ya da daha üzerinde gerçekleşeceği yönünde” dedi. FED Başkanı Jerome Powell ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada cansız üretkenlik ve genişleyen servet açığının önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’nin karşılaşacağı en büyük zorluk olacağını dile getirdi. Washington’da bir belediye binasında bir grup eğitimciye konuşan Powell, en büyük ekonomik korkusunun FED’in görüşünün dışında kaldığını aktardı.

Özellikle de gelir eşitsizliğini ele almak için daha agresif politikalar çağrısında bulundu. Orta ve daha düşük seviyelerdeki ücretlerin üst uçtakilere göre çok daha yavaş büyüdüğünü vurgulayan Powell; “refahın geniş ölçüde paylaşılmasını istiyoruz, bunun gerçekleşmesi için politikalara ihtiyacımız var” dedi.

ABD’nin son zamanlarda geri kaldığı bir alan olan işgücü katılımının ve gelir sınıfları arasındaki hareketliliğin artırılmasının önemine de işaret eden Powell; “bu, ne bir ülke olarak kendi imajımız ne de olmak istediğimiz yer” dedi. İlaveten Yellen gibi ABD ekonomisinin iyi bir noktada olduğunu belirterek işsizlik ve enflasyon rakamlarına gönderme yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu