Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül’de Sektörel Güven Endeksi Hizmet ve Perakende Ticarette Arttı

Eylül 2021 dönemine ilişkin sektörel güven endeksleri yayımlandı.
Eylül’de Sektörel Güven Endeksi Hizmet ve Perakende Ticarette Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın dokuzuncu ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı.

Güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken inşaat sektöründe düştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında Ağustos ayına göre hizmet sektöründe yüzde 1,5, perakende ticaret sektöründe yüzde 4,8 arttı. İnşaat sektöründe ise yüzde 0,7 azaldı.

Güven endeksi Ağustos 2021’de hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükselmişti.
Eylül’de Sektörel Güven Endeksleri
KAYNAK: TÜİK

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ağustos’ta aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,6 ve inşaat sektöründe yüzde 7,1 artmıştı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ağustos ayında 116,1 iken, Eylül ayında yüzde 1,5 oranında artarak 117,8 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi yüzde 3,5 artarak 120,1 oldu.

Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yüzde 2,1 artarak 115,4 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise yüzde 1,1 azalarak 117,9 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül ayında yüzde 4,8 oranında artarak 115,6 değerini aldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi yüzde 3,8 artarak 125,9 oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 5,8 artarak 90,7 değerini aldı.

Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise yüzde 5,0 artarak 130,1 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 92,4 iken, Eylül ayında yüzde 0,7 oranında azalarak 91,8 değerini aldı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0,04 artarak 83,1 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 1,3 azalarak 100,5 değerini aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu