Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Eylül’de Yıllık Bazda %9,26 Artışla Tek Haneye İndi

Her ayın ilk haftasında açıklanan ve genel ekonomi için en önemli verilerden biri olan enflasyon rakamları yayımlandı. Buna göre Eylül’de bir önce aya kıyasla %0,99 oranında artış gösterdi.
Enflasyon Eylül’de Yıllık Bazda %9,26 Artışla Tek Haneye İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyatı endeksi Eylül ayında bir önceki aya kıyasla %0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,27 artış gösterdi. Bu sayede yıllık bazda tek haneye gerilemiş oldu.

Eylül ayında aylık en fazla artış gösteren grup %2,15 ile konut sektörü oldu.

Eylül TÜFEGeçtiğimiz ay konut sektörünü %2,13 ile giyim ve ayakkabı, %2,09 ile çeşitli mal ve hizmetler, %1,79 ile alkollü içecekler ve tütün, %1,61 ile ulaştırma takip etti. Ana harcama içerisinde en fazla düşüş olan %0,60 ile gıda ve içecekler oldu.

Eylül ayında eğlence ve kültürde %0,53, haberleşmede ise %0,07 oranında düşüş gerçekleşti. Yıllık bazdaki değişimlere baktığımızda en fazla fiyat artışı %43,86 ile alkol içecekler ve tütün grubunda olurken onu; %15,41 ile sağlık, %14,98 ile çeşitli mal ve hizmetler, %14,87 ile lokanta ve oteller, %14 ile eğitim izledi.

Endeksi oluşturan 418 maddenin 292 tanesinde fiyat artışı gerçekleşti. 84 maddenin fiyatı düşüş gösterirken 42’sinde değişim gerçekleşmedi. Özel kapsamlı TÜFE ise aylık %0,99, 2018’in aynı dönemine kıyasla %8,90 ve 12 aylık ortalamalara göre %17,56 oranında arttı.

Günlerdir çeşitli tahminlerde bulunan ekonomistlerin beklentisi karşılandı ve enflasyon Eylül’de tek haneye indi.

Enflasyon TahminleriTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu özet metninde enflasyonun Eylül ayında baz etkisiyle düşüş göstereceği belirtilmişti. Bu hafta başında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde ise enflasyonda düşüşün süreceği ve yılı %12,1 oranıyla tamamlamaya hazırlandığımız aktarılmıştı.

Bloomberg HT anketine katılan 16 kurumun beklentisi ise TÜFE’nin aylık %1,3, yıllık %9,6 oranında gelmesiydi. Ankete katılan kurumlardan en yüksek tahmini yapan yıllık %9,98, aylık %1,65 oranında artış olacağını öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu