Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Expedia CEO’su Avrupa’daki Dijital Vergiler Konusunda Uyardı!

Avrupa’nın dijital vergileriyle ilgili bir diğer uyarı da Expedia CEO’sundan geldi. Detaylar aşağıda;
Expedia CEO’su Avrupa’daki Dijital Vergiler Konusunda Uyardı!
Yorum

Expedia CEO’su Mark Okerstrom, Avrupa ülkelerini büyük teknoloji şirketlerine dijital hizmetler vergileri getirmenin tüketicilere maliyet getireceğini söyleyerek uyardı.

Cuma günü verdiği bir demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Okerstrom; “Bu dijital hizmet vergileri kaygı duyulması gereken bir şey, bu platformları vergilendirmeye başladığınız ve sisteme anlaşmazlık koymaya başladığınız anda nihayetinde endişe, tüketicinin elinde sonuçlanmasıdır” dedi.

Okerstrom ayrıca dijital verginin, şirketin üçüncü çeyrek dönem kazanç raporunu etkileyebileceğini de söyledi.

Okerstrom Dijital Vergi Üçüncü Çeyrek Kazanç Etkileyecek Dijital platformların maliyetleri düşürerek ve fiyat şeffaflığını artırarak tüketicilere fayda sağladığını savunan Expedia CEO’su; “Günün sonunda, büyük dijital platformlar, Amazon’lar, dünyanın Google’ları, bunlar gerçekten tüketicinin eline çok fazla ekonomik güç koydu” dedi. Fransa bu ayın başlarında ABD’nin tüm tehditlerine rağmen teknoloji şirketlerine vergiyi onaylamış, Paris’in ardından İngiltere’nin de benzer bir vergi planı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Kısa süre sonra, Fransa’nın dijital vergisinin teknoloji devlerinden ziyade tüketicilere zarar vereceği yönünde yorumlar yapılmıştı.

Expedia CEO Avrupa Dijital vergi Tüketici Maliyet Uyarısı Deloitte ve danışmanlık firması Taj tarafından yayınlanan bir araştırma, dijital vergi yükünün yalnızca yüzde 5’inin büyük internet şirketlerine düşeceğini savunmuştu. Sanayi grubu techUK da hemfikir olduğunu İngiltere’nin dijital hizmetler için vergi teklifinin benzer sonuçlar doğuracağını söyleyerek belli etmişti. Tüm bunların yanı sıra dijital vergiler dolayısıyla yaşanabilecek bir diğer olay da Trump’ın bunlara karşılık vermedi.

Zaten ABD Başkanı, dünkü açıklamalarında da karşılık vereceklerini gayet anlaşılır bir şekilde dile getirdi. Dijital vergiyi Trump’ın aptallığı olarak nitelendiren Trump, ABD’nin buna kısa süre içinde karşılık vereceğini aktardı ve Fransız şarabına tarife getirebileceğinin sinyalini verdi.

Dolayısıyla ülkelerin birbirine misilleme yapabileceği düşünüldüğünde, bunun da bir şekilde tüketicinin cebi için zararlı olacağı görüldü. Süregelen ABD-Çin savaşının yanı sıra Japonya-Kore anlaşmazlığından dolayı zarar görecek tüketicinin bir de dijital hizmetler vergileri nedeniyle başı ağrıyacak gibi duruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu