Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro ve Sterlin Baskıda Kalırken, Altın ile Petrol Değerleniyor!

Nisan ayının ikinci haftasına girişte, politik gelişmeler bazı argümanları baskılarken; petrol ürünleri ve ons altında değerlenme öne çıkıyor.
Euro ve Sterlin Baskıda Kalırken, Altın ile Petrol Değerleniyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Bölgesi büyüme beklentilerindeki düşüşün devam etmesi kaynaklı Euro kanadına yansıyan duruşunda istikrarını koruyor. Merkez Bankaları’nın yeni ay toplantılarının öncesinde Euro ve USD tarafındaki görünümde ECB ve FOMC tutanakları yakından takip edilecek.

Euro’da gözlenen zayıflık ve ABD tarafında Çin görüşmelerine dair olumlu açıklamaların risk iştahını destekler niteliği EUR/USD kanadında öne çıkan politik ekonomik gelişmeler arasında yer almakta.

Güncel EUR/USD paritesini takip etmek için tıklayınız!

Nisan ayının başlarında kaydedilen EUR/USD paritesindeki dip nokta 1,1177 seviyesinden kaydedilmişti. Bu seviyenin ardından 1,290 seviyelerine yaklaşımın söz konusu olması ve civarında gün sonlarının alınması 1,1300 eşiğinin testine kapı aralayabilir.

Belirsiz Gündem Baskısında GBP/USD

Brexit Gündemindeki Belirsizlik Finansallara Negatif Yansıyorİngiltere tarafında Lider Theresa May son zamanlarda sancılı Brexit gündemi ile gücünde sapmalar gösterdiği şeklinde yorumlanıyor. May geçtiğimiz hafta ülkenin İşçi Partisi ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Bloktan ayrılığın 12 Nisan’a uzatılması ve bu tarih öncesi 10 Nisan Çarşamba günü gerçekleşmesi planlanan AB zirvesinde ek süre talebinde bulunması bekleniyor.

Ülkenin para birimi ve finansal varlıkları referandum gündemi ve Brexit gelişmesinde süre uzatımına mı gidileceği ya da öteleme mi yapılacağı gelişmelerindeki belirsizlikler başlığında baskılı bir tabloda karşımıza çıkıyor. 

Varlıklar ve GBP/USD paritesinde bugünlerde belirsizlik cephesinden gelen rüzgarlar kaynaklı volatil grafikler ile karşılaşmak pek muhtemel olabilir. 8 Nisan Pazartesi günü (TSİ 15:55) GBP/USD’de %0.18’lik bir primlenme ile 1,3059 seviyesinde ticaret gerçekleşiyor.

1,3040 günlük bazlı 100 günlük hareketli ortalamanın belirdiği nokta ve hareketli ortalamalardan tek yeşil ışık yakan taraf.

Parite üzerindeki 44 seviyesinde grafiklenen 14 günlük periyotlu RSI indikatörü satım bölgesinde iken, MACD (12,26) indikatörü ise yine RSI (14)’e paralel satış sinyalleri veriyor. 1,3084 seviyesindeki 50, 1,3114 seviyesindeki ise 20 günlük hareketli ortalamalar olası dirençler şeklinde yorumlanabilir.

USD/JPY ve Ticaret Görüşmeleri

ABD Çin Görüşmeleri USD/JPY Paritesinde Hareketlenmeye Neden OluyorBölgesinin güvenilir liman arzı olan Japon yeni yeni haftaya %0.33 kayıp ile başlıyor. Parite ABD Çin ticaret görüşmelerinden güç kazanan risk iştahının baskısında kayıplarını öne sürerken Şubat ayında kaydedilen ve 2019 yılının tepe noktası olan 111,92 seviyesine yaklaşan hareketinden geri çekilmeler gösteriyor.

Anlık değer kaybı ile 111,35 seviyesinden ticaret alan USD/JPY an itibarıyla günlük bazdaki tepe noktasını 111,78 seviyesinden kaydetti. Günlükte çalışan hareketli ortalamaların geneli yeki tarafta bulunuyor.

Geri çekilme tablosu ile karşılaşılması halinde 110,94 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalama kuvvetli bir destek anlamı taşıyabilir. 111,00 ve 111,50 seviyeleri ise takip edilecek önemli psikolojik seviyeler arasında yer alıyor.

XAU/USD ile Petrol Değerleniyor

Pazartesi Günü XAU/USD ve Petrol Ürünleri DeğerleniyorOns altın bugün %1.0 civarında değer kazanım göstermekte. 1.302,95 $ seviyesinden işlem gören XAU/USD paritesi geçtiğimiz hafta 1.281 $ civarında fiyatlanıyordu. Bir haftalık sürecinde yaklaşık olarak 20 $ civarında değerlenme gösteren parite için 1.300,23 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama üzerinde gerçekleşecek istikrarlı gün sonları yukarı yönlü grafiklerin sinyali olarak okunabilir.

Brent Petrol %0.44 değer kazanarak varil başına 70,65 $’dan işlem görmekte. Haziran vadeli Brent Petrol Kontratında ise %0.54’lük getiri ile 70,72 $/varil fiyatı öne çıkarken, West Texas Intermediate (WTI) Mayıs vade fiyatlaması ise %0.86 prim ile 63,62 dolar/varil olarak karşımıza çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu