Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Yıllık TÜFE Temmuz’da Beklentilerle Uyumlu Gerçekleşti

Euro Bölgesi’nin Temmuz ayına ilişkin nihai TÜFE verileri açıklandı. Enflasyon, Avrupa Merkez Bankası'nın hedefini aştı.
Euro Bölgesi’nde Yıllık TÜFE Temmuz’da Beklentilerle Uyumlu Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Temmuz 2021 dönemine ilişkin nihai tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

Rakam beklentilerle uyumlu geldi. Önceki tahminde yıllık enflasyonun Temmuz’da yüzde 2,2’ye yükselerek Avrupa Merkez Bankası hedefini aştığı belirtilmişti. Aynı zamanda Ekim 2018 sonrası en yüksek seviyeyi işaretlemişti.

Euro Bölgesi’nde Enflasyon %2,2 ile Avrupa Merkez Bankası Hedefini Aştı

Euro Bölgesi’nde Enflasyon %2,2 ile Avrupa Merkez Bankası Hedefini Aştı
Kaynak: EUROSTAT

Euro Bölgesi’nde aylık bazda tüketici fiyat endeksi yüzde 0,1 geriledi. Çekirdek TÜFE yıllık bazda yüzde 0,7 artışa işaret ederken aylık bazda yüzde 0,4 geriledi.

Avrupa Birliği’nin yıllık enflasyonu Haziran ayındaki yüzde 2,2’den Temmuz 2021’de yüzde 2,5’e yükseldi. Bir yıl önce, oran yüzde 0,9 idi.

Temmuz’da en düşük yıllık oranlar Malta (yüzde 0,3), Yunanistan (yüzde 0,7) ve İtalya’da (yüzde 1,0) kaydedildi. En yüksek yıllık oranlar Estonya (yüzde 4,9), Polonya ve Macaristan’da (her ikisi de yüzde 4,7) kaydedildi.

Haziran ayına kıyasla, yıllık enflasyon dokuz üye devlette düştü, ikisinde sabit kaldı ve on altısında yükseldi. Temmuz ayında, yıllık Euro bölgesi enflasyon oranına en yüksek katkı enerjiden gelirken onu gıda, alkol ve tütün bileşeni izledi. Sonrasında hizmetler ve enerji dışı endüstriyel mallar geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu