Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Perakende Satışları Şubat’ta Beklentilerden İyi Geldi

Covid cephesindeki gelişmelerin toparlanma beklentilerini azalttığı Euro Bölgesi, beklenen verilerinden perakende satışları açıkladı.
Euro Bölgesi Perakende Satışları Şubat’ta Beklentilerden İyi Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Şubat ayı için perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre aylık bazda yüzde 3 artış olurken yıllık bazda yüzde 2,9 gerileme oldu.

Beklentiler aylık bazda yüzde 1,5 artışa işaret ederken yıllık bazda yüzde 5,4 düşüşe işaret etmişti.

Ocak okumasında aylık bazda yüzde 5,9, yıllık bazda yüzde 6,4 gerileme olmuştu. Her iki okuma da yüzde 5,2 düşüşe revize edildi.

Şubat’ta Avrupa Birliği’nde perakende satışlar yüzde 2,9 artarken, yıllık bazda yüzde 2,2 azaldı.
Euro Bölgesi Perakende Ticaret Hacmi
Kaynak: Eurostat

Perakende sektörüne ve üye devletlere göre aylık karşılaştırmaya bakıldığında Euro Bölgesi’nde Ocak 2021’e kıyasla perakende ticaret hacmi gıda dışı ürünler için %6,8 ve otomotiv yakıtları için %3,7 arttı.

Gıda, içecek ve tütünde ise yüzde 1,1 düşüş gerçekleşti. AB’de perakende ticaret hacmi gıda dışı ürünler için %6,2, otomotiv yakıtları için %2,4 arttı. Gıda, içecek ve tütünde ise %0,8 azaldı.

Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında, toplam perakende ticaretteki en yüksek artışlar Avusturya (+%28,2), Slovenya (+%16,4) ve İtalya’da (+%8,4) kaydedildi. En büyük düşüşler Malta (-%1,5), Fransa ve Macaristan’da (her ikisi de -%1,2) görüldü.

Perakende sektörüne ve üye devletlere göre yıllık karşılaştırmada toplam perakende ticaret hacmindeki en büyük düşüş Portekiz (-%15,4), Slovakya (-%14,7) ve Malta’da (-%8,9) kaydedildi. En yüksek artışlar Belçika (+%11,0), Avusturya (+%5,2) ve Hırvatistan’da (+%5,1) görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu