Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde İşsizlik Temmuz’dan Ekim’e Düşüş Eğilimini Sürdürdü

Euro Bölgesi'nde işsizlik Ekim’de yüzde 8,4’e gerilerken ING ekonomisti, işsizlikteki artışın muhtemelen ılımlı kalacağını tahmin etti.
Euro Bölgesi’nde İşsizlik Temmuz’dan Ekim’e Düşüş Eğilimini Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci Covid dalgası açıklanan birçok veride etkisini gösterirken Euro Bölgesi işsizlik rakamları tam tersine düşüş gösterdi. Buna göre Ekim 2020’de Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Eylül 2020’deki yukarı yönlü revize edilen yüzde 8,5’ten yüzde 8,4’e düştü.

Yüzde 7,4 olarak gerçekleşen Ekim 2019’a kıyasla ise yüksek kaldı. AB işsizlik oranı Ekim 2020’de %7,6 ile Eylül 2020’ye kıyasla sabit kalırken Ekim 2019’daki %6,6’ya göre yükseldi.

Eurostat, Ekim’de Avrupa Birliği’nde 13,825 milyonu Euro Bölgesi’nde olan 16,236 milyon erkek ve kadının işsiz olduğunu tahmin etti. Eylül 2020 ile karşılaştırıldığında, işsizlerin sayısı AB’de 91 bin Euro Bölgesi’nde 86 bin azaldı. Ekim 2019 ile karşılaştırıldığında ise işsizlik AB’de 2,186 milyon, Euro Bölgesi’nde 1,692 milyon arttı.

Sonuçta Ekim’de yüzde 8,4’e gerileyen Euro Bölgesi işsizlik oranı, böylece Temmuz’da ulaşılan 2,5 yılın yüzde 8,7’lik zirvesinden biraz daha uzaklaştı.
Euro Bölgesi’nde İşsizlik %8,4
Kaynak: Eurostat

Yine de Eurostat, rakamların COVID-19 salgınının tetiklediği eşi görülmemiş işgücü piyasası durumunu tam olarak yakalayamadığı konusunda uyardı. Çünkü insanlar yalnızca son dört hafta içinde aktif olarak iş arıyorlarsa ve önümüzdeki iki hafta içinde çalışmaya başlayabilirlerse işsiz olarak sayılıyorlardı. Öte yandan Ekim 2020’de, AB’de 3,115 milyon genç (25 yaş altı) işsizdi ve bunların 2,551 milyonu Euro Bölgesi’nde idi.

Ekim 2020’de, genç işsizlik oranı AB’de %17,5 ve Euro Bölgesi’nde %18,0 oldu. Eylül 2020 ile karşılaştırıldığında, genç işsizliği AB’de 46.000 ve Euro Bölgesi’nde 29.000 arttı. Veriler üzerine görüş bildiren ING ekonomisti Bert Colijin, Euro Bölgesi işsizlik rakamlarındaki büyük değişikliklerin olumlu tablo çizdiğini söyledi.

“Euro Bölgesi istihdam verilerinde yapılan büyük revizyonlar, işsizliğin Temmuz ayında zirve yaptığını ve o zamandan beri düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor” diyerek açıkladı.
Euro Bölgesi AB İşsizlik Ülkeler
Kaynak: Eurostat

Ekim ayında %8,4 olan işsizlik oranı, krizin şimdiye kadar çok ılımlı bir işgücü piyasası etkisine işaret ettiğini ve bunun da önümüzdeki yıl için GSYİH görünümüne yukarı yönlü risk getirdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bugünün Euro Bölgesi işsizlik verileri, son birkaç aydır büyük revizyonlar gösteriyor ve bu da işsizlik oranının yükseliş eğilimi yerine Temmuz ayından bu yana düşüş kaydettiğini ortaya koyuyor. Zirve, Temmuz ayında %8,7 ile görüldü ve Ekim ayında %8,4’e düştü. Verilerdeki en büyük değişiklik, Temmuz oranının Eylül’deki %6,6’dan şimdi %9,4’e revize edildiği Fransa’dan geldi.”

ING ekonomisti, Almanya verileri değişmeden kalırken, İspanya ve İtalya’nın da Fransa’dan daha küçük olmasına rağmen son aylarda bir eğilim değişikliği gördüğünü vurguladı. Ve farklılıkların, kimin çalışıp kimin çalışmadığına dair suları bulandıran kısa süreli çalışma ile ilgili tanım sorunları ile ilgili olabileceğini savundu.

Ekim aslında virüsün ikinci dalgasıyla savaşmak için daha fazla kısıtlama görse de bunun henüz daha yüksek işsizlikle sonuçlanmadığını aktardı. İtalya yüzde 9,7’den yüzde 9,8’e küçük bir artış görürken Eylül ayında kısıtlayıcı önlemleri artıran Hollanda ve Belçika gibi ülkeler düşüş oranları gösterdi.

Kasım, işgücü piyasası üzerindeki ikinci dalga etkisinin daha iyi bir resmini verirken, bunun kısa süreli çalışma programlarının hala yürürlükte olmasıyla işsizlikteki artışın muhtemelen ılımlı kalacağının bir göstergesi olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu