Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İşsizlik Oranı Nisan’da %7,3 Seviyesine Ulaştı

Son açıklanan veriler Euro bölgesinde işsizlik oranının Nisan 2020'de yüzde 7,3 seviyesine yükseldiğini gösterirken, salgına bağlı hızlı iş kayıplarını yansıttı.
Euro Bölgesi İşsizlik Oranı Nisan’da %7,3 Seviyesine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro bölgesi Çin’den sonra koronavirüs pandemisinin yeni merkezi haline gelmişti. İtalya ve İspanya’da hızla yayılan virüs; Fransa ile Almanya gibi dev ekonomileri altüst etti. GSYİH oranları büyük daralmalara işaret ederken, işsizlik oranlarında da hızlı bir yükseliş gerçekleşti.

Mart ayının ortasında başlayan ekonomik faaliyeti durdurma kararlarının etkileri, Nisan ayı verilerinde tam anlamıyla görüldü diyebiliriz. Ayrıca Mayıs ve Haziran verileri de ekonomilerin aldığı darbe konusunda belirleyici kriterler olacak. Bu kapsamda işsizlik verisi en çok takip edilen göstergelerden biri olarak karşımıza çıkacak.

Eurostat tarafından yayımlanan son verilere göre; Euro bölgesinde işsizlik oranı 2020 yılının Nisan ayında yüzde 7,3 oranına yükseldi.
Euro Bölgesi İşsizlik Oranı Artış
Kaynak: Eurostat

Veri, Nisan ayında büyük çoğunlukla kapalı olarak Euro bölgesi ekonomilerinin hızla verdiği iş kayıplarının en iyi göstergesi oldu. Mart ayı işsizlik oranı ise önceki %7,4 seviyesinden %7,1 seviyesine revize edildi. Mart verisi; Avrupa ülkelerinin İtalya’da başlayan virüsün yayılmamasını engellemek için karantina önlemlerini alan ülkelerin iş kayıplarındaki ilk tepkileri yansıtmıştı.

Daha geniş Avrupa Birliği işsizlik oranı da Mart ayındaki %6,4 seviyesinden Nisan ayında %6,6 seviyesine yükseldi. Genç işsizliğin bölgede arttığı görülürken, 25 yaş altı işsizlik oranının Nisan ayında bir önceki ayın %15,1 seviyesinden %15,8 seviyesine yükseldiğini gösterdi. Avrupa Birliği’nde ise genç işsizliği Nisan ayında %14,6’dan %15,4 seviyesine ulaştı.

Bazı Euro bölgelerinde genç işsizliği daha şiddetli olurken; İspanya’da %33,2, Fransa’da %21,8 ve İtalya’da %20,3 seviyelerinde gerçekleşti.
Euro Bölgesi Genç İşsizlik Oranı Artış
Kaynak: Eurostat

Yunanistan’da genç işsizliği Mart ve Nisan ayları için henüz açıklanmadı. Ancak Şubat ayında %35,6 düzeyindeydi ve bu aylarda da kötü gerçekleşmesi muhtemel görünüyor. Sıkı bir karantina süreci geçirmeyen İsveç’te bile genç işsizlik oranı Nisan’da %24,4 düzeyine ulaştı.

Euro bölgesindeki ekonomiler ve kapsamlı Avrupa Birliği, işletmeler ve hareket üzerindeki kısıtlamaları giderek azaltıyorlar. İtalya, bugünden itibaren bölgeler arası harekete izin veriyor. Birçok Avrupa ülkesi ise arasında vizesiz seyahat sağlayan Schengen Bölgesi’nin diğer üyelerinden ülkeye ve ülkeden seyahat başlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu