Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İmalat PMI Ekim’de 58,3’e Geriledi

IHS Markit Euro Bölgesi İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Eylül'deki 58,6 seviyesinden Ekim'de 58,3'e geriledi.
Euro Bölgesi İmalat PMI Ekim’de 58,3’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Euro Bölgesi’nin İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim 2021 raporu yayımlandı. Buna göre; Euro Bölgesi imalat PMI Ekim’de 58,3 seviyesinde gerçekleşti.

Eylül ayında 58,6 seviyesinde gelen verinin, aynı seviyede kalması tahmin ediliyordu. Eylül’de bir önceki ayın seviyesi olan 61,4’ten hızlı bir geri çekilme gösteren veri, imalat büyümesindeki yavaşlamanın hızla sürdüğünü göstermişti.

Euro Bölgesi’nde tedarik sorunları üreticileri rahatsız etmeye devam ederken, Ekim PMI verisi 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bölgenin imalat sektörü, arz yönlü sorunların üretim programlarını kesintiye uğratması ve sipariş defterlerini bozarak her iki ölçütün büyümesinin yavaşlamasına neden oldu. Bu nedenle Ekim’de daha fazla ivme kaybettiği görüldü.

Bölgede en hızlı büyüyen imalat sektörleri Hollanda, İrlanda, İtalya ve Yunanistan olarak sıralandı.
Euro Bölgesi İmalat PMI - Ülkeler Sıralaması 2021 Ekim
Kaynak: IHS Markit

Bunlar dışında izlenen diğer ülkeler, özellikle ilgili imalat PMI’larının dokuz ayın en düşük seviyelerine düştüğü Almanya ve Fransa olmak üzere yavaşlama kaydetti. Firmaların imalat girdileri elde etme mücadeleleri, tedarikçi teslimat sürelerinin rekor düzeydeki en ciddi boyutlardan birine kadar uzamasıyla birlikte anket verilerinde de açık olduğundan bahsedildi.

Arz yönlü sorunların, Ekim ayında Euro Bölgesi imalat sektöründeki daha yumuşak genişlemenin merkezinde yer aldığı ifade edildi. Girdi teslimatlarındaki ortalama teslim sürelerinin ise büyük ölçüde uzadığı ve anket tarihinde üçüncü en büyük ölçüde olduğu söylendi.

Düşük nakliye konteynerı mevcudiyeti, yaygın bileşen ve hammadde kıtlığı, nakliye ile ilgili sorunların tümü, Ekim ayında tedarik zinciri baskılarının kaynakları olarak gösterildi. Üretim için gerekli girdilerin elde edilmesindeki zorlukların, son anket döneminde üretimi düşüren şirketler tarafından sıkça dile getirilen bir neden olduğu da ifade edildi.

IHS Markit Baş Ekonomisti Chris Williamson raporu şu şekilde yorumladı:

“Euro bölgesi üreticileri, Ekim ayında tedarik zinciri durumunun kötüleştiğini ve bu durumun ay boyunca üretim akışını keskin bir şekilde azalttığını bildirdi. Şirketler, talebin bir kez daha çok çeşitli girdiler ve bileşenler için arzın önüne geçtiğini bildirdiği için neredeyse çeyrek yüzyıllık anket verilerinde, hammaddeler için ortalama teslimat süreleri yalnızca iki katı aştı. Tedarikçilerdeki üretim kısıtlamaları, büyüyen bir lojistik sorunlar listesiyle birlikte rapor edildi. Bunlar arasında nakliye konteynırlarının eksikliği ve yetersiz navlun kapasitesi, liman tıkanıklığı, sürücü sıkıntısı ve esas olarak pandemi ile bağlantılı daha geniş nakliye gecikmeleri yer alıyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu