Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nin Şirket Kredileri Eylül’de %3,7 Büyüyerek Yakaladığı İvmeyi Azalttı

Euro Bölgesi'nde yer alan şirketlerin kredileri bu yılın Eylül ayında bir önceki aya göre daha az büyüme kaydederek ivme kaybetti.
Euro Bölgesi’nin Şirket Kredileri Eylül’de %3,7 Büyüyerek Yakaladığı İvmeyi Azalttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından 2019 yılının Eylül ayına ait şirket ve tüketici kredilerine ilişkin veriler yayımlandı. Kredilerdeki aylık artış oranlarını ortaya koyan bu rakamlar, yılın dokuzuncu ayında finans dışı kredilerde yıllık bazda büyüme olduğunu söyledi.

Euro Bölgesi’nin genelinde başta bankalar olmak üzere çeşitli finans kuruluşları tarafından da şirketlere yüksek miktarlarda kredi olanağı tanındı.

Şirketlere Kredi SağlandıBölgedeki söz konusu bu kredilerde 2019’un Eylül ayında geçtiğimiz yıla kıyasla %3,7 oranında artış tespit edildi. Bölgedeki şirketlerin kredileri bir önceki ay olan Ağustos’ta %4,3’lük büyüme kaydetmişti. Buradan, kredi büyümesindeki ivmenin azaldığı ortaya çıktı.

Açıklanan veriler, Euro Bölgesi’nde Eylül’de hane halkına tanımlanan kredilerde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %3,4 artış olduğunu gösterirken, Ağustos’a göre herhangi bir değişim kaydedilmedi.

Bölgede Veriler Ağustos'a Göre Herhangi Bir Değişim KaydetmediYılın dokuzuncu ayında bölgedeki geniş para arzı M3 ise %5,5 seviyesinde büyüme kaydetti. Fakat aynı verilerden analistlerin beklentisi %5,7’lik büyüme olacağına işaret ediyordu. Böylelikle açıklanan rakam beklentilerin altında kaldı.

Öte yandan AMB 25 Ekim toplantısında tam da piyasaların beklediği üzere politika faiz oranında herhangi bir değişim yapmama kararı almıştı. Bu oranı %0’da sabit bırakan banka, mevduat faizini ise -%0,50 seviyesinde ve marjinal fonlama faizini de %0,25’te sabit tuttu.

Ayrıca AMB aynı toplantıda parasal gevşeme döngünün ikinci bölümüne 1 Kasım günü aylık 20 milyar Euro ile başlayacağını bildirmişti. Bu tarih aynı zamanda Başkan Mario Draghi’nin görevinden ayrılacağı güne işaret etti.

AMB Eylül ayında gerçekleştirdiği toplantısında ise faiz oranlarında 10 baz puanlık indirime gitmiş ve tahvil alım programları başlatacağını o zamanlarda duyurmuştu. Fakat henüz kısa zaman önce yaptığı Ekim toplantısında ilk varlık alım tarihi olarak 30 Ekim gününü işaret etti. Bununla birlikte bu alım programlarına 19 Aralık ve 2 Ocak tarihlerinde Noel tatili süresinde ara verileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu