Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan ve Trump ABD’nin Olası Yaptırımlarını G-20’de Değerlendirdi

G-20 Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump ABD’nin olası yaptırımlarını konuştu.
Erdoğan ve Trump ABD’nin Olası Yaptırımlarını G-20’de Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde bulunan Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşmenin öncesinde Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alma planının ABD’yi karışık bir duruma soktuğunu dile getirdi. Ayrıca muhtemel yaptırımların değerlendirme aşamasında olduğunu bildirdi.

Trump, konuşması sırasında Erdoğan’a karşı sempati duyduğunu da sözlerine ekledi. Ardından, iki ülke arasında yaşanan S-400 krizinden kendinden önceki Başkan Barack Obama yönetimini sorumlu tuttuğunu gösteren ifadeler kullandı.

Trump: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı.”

Obama Döneminde Türkiye'ye Adil DavranılmadıErdoğan ise Başkan Trump’a stratejik ortaklığa zarar verebilecek olası adımlar sebebiyle duyduğu endişeleri ifade etti. Erdoğan, Trump’ın kendisine ‘Türkiye’nin hava savunma sistemleri alımındaki sorunları ikili ilişkilere zarar vermeden çözmek istediğini’ söylediğini açıkladı.

Daha sonra yaptırım konusu hakkında yaptığı konuşmada Cumhırbaşkanı Erdoğan, “Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” ifadelerini kaydetti.

Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirrvesi’nde ikili görüşme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Donald Trump’ın görüşmesi 35 dakika sürdü.

Erdoğan ve Trump'ın Görüşmesi 35 Dakika SürdüBu görüşmeye Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katıldı. Trump, Erdoğan’la yapacağı ikili görüşme öncesinde S-400 konusu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

“Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Hiç şüphesiz ki bu bir problem.” diyen Trump, bu yıl içerisinde Türkiye’ye gitme planı yaptığını, fakat henüz tarihin netleşmediğini açıkladı. Ardından Türkiye ile ABD ilişkilerinin gittikçe ilerlediğini belirten Trump, ticareti dört katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. “Türkiye’nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askeri alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askeri alım yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve ABD’nin ilişkilerine yönelik stratejik ortaklığın bir çok alanda dayanışmayı teşvik ettiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancının tam olduğunu ifade etti. S-400 hakkında da açıklama yaparken, Rus savunma sistemlerinin alımında geri adım atılmayacağını ve Temmuz’un ilk yarısında yapılacak teslimatı beklediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu