Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi 80 Korku Filmi Listesi ve Önerileri [Türk – Yabancı]

Nasıl izlersek izleyelim. Gerilim ve korku filmleri bizleri fazlasıyla ürpertmeyi başarıyorlar. Fakat yine de bu filmleri merakla seyretmeye devam ediyoruz. Türe bağımlı olanların bile daha önce izlemedikleri filmlerle karşılaşabilecekleri en iyiler listesi huzurlarınıza geliyor.

Ölüm çığlıklarının, dehşetin, ruh ve cinlerin bolca bulunduğu korkutucu filmleri huzurlarınıza getiriyoruz. Eski ve kültleşmiş yapımların yanı sıra yakın döneme damgasını vuran etkileyici filmleri de listemize dahil ettik. Hazırlamış olduğumuz bu dev arşivdeki filmlerin her birinin içinizi ürperteceğine emin olabilirsiniz.

Toplamda en iyi 80 korku filminden oluşan ve tabiri caizse “3,5 attıran” listemizdeki yapımlarla korkmaya hazır olun. Yeni yapımların da yer aldığı listemizdeki filmlerin 4 farklı kategoride IMDb puanlarına göre sıralandıklarını da belirttikten sonra dev arşivimizi incelemeye başlayalım.

İşte karşınızda tüylerinizi diken diken edecek, tüm zamanların en iyi korku filmleri;

Navigasyon

Korku Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En iyiler istesinde yer alan 80 filmi, 2010 ila 1990 öncesine ait olmak üzere 4 farklı kategoride inceledik. Yetmedi! Bir de en iyi Türk korku filmlerini listemize dahil ettik. Yabancı filmleri IMDb puanlarına, yerli yapımları ise Paratic puanlarına göre sıraladık. Ayrıca sizler de bu listemize yorumlarınızla birlikte katkıda bulunabilirsiniz.

2010’lu Yılların En İyileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Listemizde 2010’lu yılların en yeni korku filmleri yer alıyor. Görselleri ve konularıyla yüreğimizi ağzımıza getiren bu yapımlar, 2010 yılından itibaren içimizi ürpertmeye devam ediyorlar.

13. Korku Gecesi (Fright Night)

IMDb Puanı: 6,4

Korku Gecesi (Fright Night)Komşum Bir Vampir adlı eserden uyarlanan 2011 yapımı Korku Gecesi (Fright Night) filmi; Colin Farrell, Anton Yelchin ve David Tennant gibi ünlü isimleri bünyesinde barındırıyor. Popüler bir lise öğrencisi olan Charlie’nin yeni komşuları Jerry’nin yapmış olduğu tuhaf hareketlerden şüphelenmesi ve bu kuşkuların gerçek olması; korku ve gerilim dolu anların yaşanmasına neden olacaktır.

12. Dehşet Evi (Secuestrados)

IMDb Puanı: 6,4

Dehşet Evi (Secuestrados)2010 yılında vizyona giren Dehşet Evi (Secuestrados), korkunun yanı sıra yüksek dozda gerilimi de izleyicilerle buluşturuyor. İspanya yapımı en iyi korku ve gerilim filmleri arasında yer alan Dehşet Evi; yeni evlerine taşındıkları gece, üç kişinin saldırısına uğrayan bir ailenin gerilim dolu hikayesini konu alıyor.

11. Hush

IMDb Puanı: 6,6

Hush2016 yılının en iyi korku filmlerinden, Hush ile listemize devam ediyoruz. Yaklaşık 90 dakika boyunca gerilim ve korku dolu anları seyircilerle buluşturan Hush; hem dilsiz hem de sağır bir kadın olarak, şehirden uzak bir evde yaşayan Maddie’nin ve ona dadanan psikopatın gerilim dolu hikayesini anlatıyor.

10. Ruhlar Bölgesi (Insidious)

IMDb Puanı: 6,8

Ruhlar Bölgesi (Insidious)2010 yılının bir diğer başarılı korku filmiyle ürpermeye devam ediyoruz. Patrick Wilson, Rose Byrne ve Ty Simkins üçlüsünün etkileyici performansıyla tüm zamanların en iyilerinden biri olmayı başaran Ruhlar Bölgesi (Insidious), konusu ve görselleriyle de izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

9. Lanet (Sinister)

IMDb Puanı: 6,8

Lanet (Sinister)Gerilim, gizem ve korku türlerinin harmanından oluşan 2012 yapımı Lanet (Sinister); Ethan Hawke, Nicholas King, Juliet Rylance ve James Ronsone gibi ünlü isimleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Paranormal Activity filminin yapımcıları tarafından oluşturulan ve The Exorcism of Emily Rose filminin yönetmeni Scott Derrickson tarafından yönetilen bu film de sizleri fazlasıyla etkileyecek gibi görünüyor.

8. Karabasan (The Babadook)

IMDb Puanı: 6,8

Karabasan (The Babadook)En İyi Korku Filmi dalında birçok prestijli ödülün sahibi olan Karabasan (The Babadook) filmini izledikten sonra kolay kolay kendinize gelemeyebilirsiniz. Yakın dönemlerde vizyona giren Oculus filmini de bu yapımdan sonra izleyebilirsiniz. Eşini kaybetmiş yalnız bir anne ve sorunlu bir çocuk olan Samuel’in korku dolu hikayesini konu ediniyor. Her şey rastlantısal bir şekilde bulunan Mister Babadook adlı masal kitabının okunmasıyla başlıyor.

7. Peşimdeki Şeytan (It Follows)

IMDb Puanı: 6,9

Peşimdeki Şeytan (It Follows)2015 yılında vizyona giren Peşimdeki Şeytan (It Follows); gizem, gerilim ve doğaüstü korku türlerini bünyesinde barındırıyor. 19 yaşındaki Jay, cinsel ilişki sonrasında tuhaf ve korkutucu sanrılar görmeye başlar. Gid gide paranoyaklaşır ve bir şeyin onu takip ettiği hissine kapılır. İlerleyen zamanlarda ise bu hissin gerçek olduğunu anlar ve korku dolu anlar başlamış olur.

6. Dehşet Kapanı (The Cabin in the Woods)

IMDb Puanı: 7,0

Dehşet Kapanı (The Cabin in the Woods)2011 yılının en iyi korku filmlerinden olan Dehşet Kapanı (The Cabin in the Woods) adındaki bu yapımın başrollerini Kristen Connolly ve Chris Hemsworth ikilisi paylaşıyor. Beş kişilik bir arkadaş grubu tatile çıkmaya karar verir. Huzurlu ve eğlenceli vakitler geçirmek için gittikleri yerde, ormanın derinliklerinde ıssız bir kulübeye rastlarlar. Sonrasında ise gerilimin tavan yaptığı anlar adrenalin seviyemizi yükseltmeye başlar.

5. Nefesini Tut (Don’t Breathe)

IMDb Puanı: 7,2

Nefesini Tut (Don't Breathe)2016 yapımı Nefesini Tut (Don’t Breathe), aslında tam olarak bir korku filmi sayılmaz. Fakat yaşanan olaylar, izlerken içimizdeki korkunun da artmasına neden oluyor. Unutulmaz efsane filmler arasında yer alan Avatar’da da boy gösteren Stephen Lang’in olağanüstü performansıyla etkileyici bir gerilim filmi haline gelen Nefesini Tut, 2016 yılının en iyileri arasına adını yazdırıyor.

4. Kara Büyü (The Wailing)

IMDb Puanı: 7,5

Kara Büyü (The Wailing)2016 yılının sonlarına doğru vizyona giren Kore yapımı Kara Büyü (The Wailing) filmi de izleyicilere gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor. Kibar ve zeki bir adamın, yakın komşuluklara ev sahipliği yapan bir dağ kasabasına taşınmasıyla, kasabada sırrı çözülmeyen bir salgın baş gösterir. Bu hastalığın kaynağının ise kasabaya yeni taşınan adam olduğu düşünülür. Jung-goo adında polis memuru ise bu yabancı hakkında bilgiler edindiği sırada, Moo-myung isimli bir kadınla tanışır. Tam da bu sırada polis memurunun da kızı salgına yakalanır.

3. Parçalanmış (Split)

IMDb Puanı: 7,5

Parçalanmış (Split)James McAvoy’un başarılı oyunculuğuyla hayranlık uyandıran bir korku gerilim filmi haline gelen Parçalanmış (Split), 17 Şubat 2017 tarihinde de Türkiye’de vizyona girdi. Çoklu Kişilik Bozukluğu rahatsızlığı olan Kevin adında bir genç adam, suça meyilli olan alter egosuyla 3 kız kardeşi marketten kaçırıp, kendi bodrumuna hapseder. 23 farklı alter egosu bulunan Kevin, hep farklı karakterlerde bu küçük kızlara görünür. Korku ve gerilimin yüksek dozda verildiği Parçalanmış filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

2. Korku Seansı (The Conjuring)

IMDb Puanı: 7,5

Korku Seansı (The Conjuring)Vera Farmiga, Patrick Wilson ve Ron Livingston gibi isimleri bünyesinde barındıran 2013 yapımı Korku Seansı (The Conjuring); 2010’lu yılların en iyi korku filmleri listesinde zirveye ortak oluyor. 20 milyon dolarlık bütçesini gişede 15’e katlayarak 318 milyon dolarlık hasılat kazanmayı başaran Korku Seansı, gerçek hikayeden uyarlanmıştır.

1. Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da)

IMDb Puanı: 7,8

Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da)En iyi beyin yakan – kafa açan filmler arasında yer alan İhtiyar Delikanlı ve Lucy gibi etkileyici yapımlarda görev yapan Min-sik Choi, kez etkileyici bir korku gerilim filmiyle karşımıza geliyor. Özellikle gerilim dolu sahneleriyle şaşkınlık yaratan Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da), Kore yapımı en iyi korku ve gerilim filmlerinden bir tanesidir.

Bonus: Koğuş (The Ward)

IMDb Puanı: 5,6

Koğuş (The Ward)2010 yapımı gerilim ve psikolojik korku filmi olan Koğuş (The Ward); Amber Heard, Danielle Panabaker ve Jared Harris gibi ünlü isimlerinden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor. Psikiyatrda tanışan kadınlara geceleri uğrayan gizemli bir misafiri konu alan Koğuş filmi de listemizin bonusu oluyor.

Bonus: O (It)

Gösterim Tarihi: 8 Eylül 2017

O (It)Efsane 2017 yılında çok daha korkunç bir şekilde geri dönüyor. Belki de birçok insanın palyaçolardan nefret etmesinin sebebi ilk olarak 1990 yılında sinemaya uyarlanan Stephen King romanından kaynaklanabilir. Şimdi ise Eylül ayında bu korkumuz yeniden depreşecek.

2000’li Yılların En İyiler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

2000’li yıllar, korku filmleri açısından oldukça zengin bir dönemdi. Özellikle de 80 ve 90 yapımlarıyla travmalar yaşayan bir nesil, 2000’lerin korkunç yapımları da tabiri caizse “3,5 atmaya” devam ettiler.

22. Dehşet Sokağı (The Amityville Horror)

IMDb Puanı: 6,0

Dehşet Sokağı (The Amityville Horror)Ryan Reynolds, Chloe Grace Moretz, Melissa George ve Jimmy Bennett’in başrollerinde yer aldıkları Dehşet Sokağı (The Amityville Horror), 2000’li yılların en iyi korku filmlerinden bir tanesidir. Lutz ailesi, tüyler ürperten bir cinayetin işlendiği eve taşınmaya karar verirler. Fakat taşınana kadar yaşanan olaylardan haberleri yoktur. Sonrasında korkunç bir cinayetin işlendiğini öğrenseler de evden taşınmak istemezler. Sonrasında ise 28 gün boyunca yaşanacak bir vahşet başlamış olur.

21. Korku Kapanı (Wrong Turn)

IMDb Puanı: 6,1

Korku Kapanı (Wrong Turn)Korku Kapanı (Wrong Turn); aşırı derecede korku öğesi içermemiş bir yapım olmasına rağmen, bolca rastlanan gerilim ve işkence sahneleriyle seyircilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Tesadüfler zincirinden oluşan bu filmde; orman içerisinde yaya kalan bir grup gencin, insan etiyle beslenen karakterle olan amansız ve dehşet dolu mücadelesi konu alınıyor.

20. Aynalar (Mirrors)

IMDb Puanı: 6,2

Aynalar (Mirrors)Kiefer Sutherland, Paula Patton ve Amy Smart gibi ünlü isimlerin bulunduğu Aynalar (Mirrors) filmini izledikten sonra tabiri caizse aynalara küsebilirsiniz. 2008 yılında vizyona giren bu yapım; eski bir polisin, yangın faciasının yaşandığı bir evde gece bekçiliği yapmasıyla başlıyor. Her şeyin yanıp kül olduğu bu binada sadece aynalar sağlam kalmıştır. Felaketin ardından kalan bu aynalar, başka bir felakete neden olacaklardır.

19. Paranormal Activity

IMDb Puanı: 6,3

Paranormal ActivityVizyona girmiş olduğu tarihten bugüne fark yaratmayı başarmış Paranormal Activity filmiyle listemize devam ediyoruz. 10 yıl önce seyirciyle buluşmasına rağmen, halen daha namını sürdürmeyi başaran Paranormal Activity; evlerinde doğaüstü bir gücün gezindiğini düşünen genç çiftin her tarafı güvenlik kameralarıyla donatmasını ve sonrasında ise yaşanan korku dolu anları konu ediniyor.

18. Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes)

IMDb Puanı: 6,4

Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes)Döneme damgasını vuran bir diğer yapım da Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes) filmiydi. Korku Kapanı gibi gerilim ve işkence konularını etkileyici bir şekilde işleyen Tepenin Gözleri; aslında ilk olarak 1977 yılında aynı isimle vizyona giren eserin yenilenmiş halidir.

17. İskelet Anahtar (The Skeleton Key)

IMDb Puanı: 6,5

İskelet Anahtar (The Skeleton Key)Kate Hudson, Peter Sarsgaard ve usta oyuncu John Hurt’dan oluşan kadrosuyla dikkat çeken İskelet Anahtar (The Skeleton Key), korku ve gerilim türünün en etkileyici örneklerinden biridir. İlk iki Halka filminin senaristi Ehren Kruger tarafından yazılan İskelet Anahtar; Deveraux ailesinin evinde hasta bakıcı olarak görev yapan Caroline’in başından geçen korku dolu anları konu ediniyor.  

16. Sessiz Tepe (Silent Hill)

IMDb Puanı: 6,6

Sessiz Tepe (Silent Hill)Sean Bean, Radha Mitchell ve Chris Britton’dan oluşan oyuncu kadrosuyla 2006 yılının en beğenilen korku filmlerinden biri haline gelen Sessiz Tepe (Silent Hill), konusuyla da şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. Uyurgezer kızının rüyalarına giren Silent Hill’e gitme kararı alan Sharon’ın ve küçük kızının başına gelen gerilim dolu olayları konu alıyor.

15. Son Durak (Final Destination)

IMDb Puanı: 6,7

Son Durak (Final Destination)2000 yılına damgasını vuran Son Durak (Final Destination), konusuyla neredeyse hepimizi paranoyaklaştırmayı başarmıştı. Tesadüf ya da kaderin oyunu olarak peşi sıra gelen ölümlerin konu edildiği Son durak filmi de en iyi korku filmleri arasına adını yazdırıyor.

14. Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)

IMDb Puanı: 6,7

Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)2005 yılında vizyona giren ve Jennifer Carpenter, Laura Linney, Tom Wilkinson gibi ünlü isimleri bünyesinde barındıran Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose) da içimizi ürperen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Emily adında bir genç kızın ölümüyle başlayan olaylar, zamanla çok daha gizem ve gerilim dolu bir hal alacaktır.

13. Rose Red Konağı (Rose Red)

IMDb Puanı: 6,7

Rose Red Konağı (Rose Red)Stephen King’in tarafından kaleme alınan Rose Red Konağı (Rose Red); korku, gerilim ve gizem türlerini bünyesinde barındırıyor. Aslında bir TV filmi olan Rose Red Konağı; Dr. Joyce Reardon tarafından konakta barınan doğaüstü güçleri uyandırmak adına 6 kişilik ekip tarafından düzenlenen geziyi ve sonrasında gerçekleşen olayları konu alıyor.

12. 1408

IMDb Puanı: 6,8

1408Yine etkileyici bir Stephen King eserinin uyarlamasıyla daha listemize devam ediyoruz. John Cusack ve Samuel L. Jackson ikilisinin başrollerini paylaştıkları 1408 filmi; sadece gözüyle görmüş olduğu şeylere inanan Mike Enslin adındaki yazarın 1408 adındaki perili olduğu söylenen odada kalmaya karar verir. Sonrasında ise doğaüstü olaylar gerçekleşmeye başlar.

11. Evdeki Düşman (Orphan)

IMDb Puanı: 7,0

Evdeki Düşman (Orphan)Çocuk oyuncu Isabelle Fuhrman’ın olağanüstü bir oyunculuk sergilemiş olduğu Evdeki Düşman (Orphan) filmi; Vera Farmiga, Peter Sarsgaard ve Jimmy Bennet gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Doğmamış çocuklarının ölümünden sonra evlat edinmeye karar veren ve Esther adında bir çocuğu evlat edinen Coleman ailesinin başına gelenleri konu alan Evdeki Düşman filminin yapımcılığını ise Leonardo DiCaprio üstleniyor.

10. Shutter

IMDb Puanı: 7,1

Shutter2004 yılında gösterime giren Tayland yapımı Shutter filmi konusu itibariyle fark yaratmayı başarmıştı. Daha sonra ise Resimdeki Hayalet ismiyle Amerikan sinemasına uyarlanan bu film; genç bir fotoğrafçı olan Thun’un fotoğraflarda fark etmiş olduğu gizemli simgeleri görmesi ve bu esrarı çözmeye çalışırken yaşamış olduğu korku dolu anları konu alıyor.

9. Halka (The Ring)

IMDb Puanı: 7,1

Halka (The Ring)1990’lı yıllarda vizyona giren Japon yapımı Ringu filminin Amerikan sinemasına uyarlanmış hali olan Halka (The Ring); özellikle de Samara karakteriyle efsaneleşmeyi başarmıştı. Naomi Watts’ın da başrolünde yer aldığı bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi psikolojik korku filmleri listesine adını yazdırıyor.

8. Cehenneme Bir Adım (The Descent)

IMDb Puanı: 7,2

Cehenneme Bir Adım (The Descent)Korku Kapanı ve Tepenin Gözleri filmleriyle benzerlikler taşımasına rağmen, konusu itibariyle hayranlık uyandıran ve birçok ödülün de sahibi olan Cehenneme Bir Adım (The Descent), 2005 yılının en iyi korku gerilim filmleri arasında yer alıyor. Mağara inişi yapmak isteyen 6 yakın arkadaşın, mağarada yaşayan vahşi yaratıklarla karşılaşmalarını ve sonrasında gerçekleşen korku dolu anları konu ediniyor.

7. Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)

IMDb Puanı: 7,4

Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)1978 yapımı Dawn of the Dead filminin yenilenmiş hali olarak karşımıza gelen Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead), Zack Snyder’in başarılı yönetmenliğiyle çok daha etkileyici bir korku filmi haline geliyor. Salgın sonucu zombileşen dünyada hayatta kalmaya çalışan insanların korku ve gerilim dolu hikayesinin anlatıldığı Ölülerin Şafağı filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

6. Ölüm Çığlığı (REC)

IMDb Puanı: 7,5

Ölüm Çığlığı (REC)Gelmiş geçmiş en iyi korku gerilim filmleri arasına adını yazdıran Ölüm Çığlığı (REC), İspanya’nın en başarılı yapımlarından da bir tanesidir. Gazeteci Angela adında bir kadın, TV muhabiri olmasıyla birlikte ilk görevine büyük bir heyecanla gider. Önce itfaiyecilerin konu olduğu bir haber ile görevlendirilen Angela, ihbar üzerine yanmış bir eve gitmeye karar verir. Sonrasında ise aslında bunun kazadan öte dehşet verici bir tuzak olduğu ortaya çıkar.

5. Yetimhane (El Orfanato)

IMDb Puanı: 7,5

Yetimhane (El Orfanato)2000’li yılların en iyilerinden olan Yetimhane (El Orfanato), İspanya – Meksika ortak yapımı bir başyapıt olarak karşımıza geliyor. Bir zamanlar kendisinin de içerisinde yaşadığı yetimhaneyi satın alan Laura ve eşi Carlos, 7 yaşında engelli bir çocuğu da evlat edinerek, yetimhanede yaşamaya karar verirler. Fakat bu kasvetli binanın geçmişi çifti rahatsız etmekte kararlıdır.

4. 28 Gün Sonra (28 Days Later)

IMDb Puanı: 7,6

28 Gün Sonra (28 Days Later)Londra’da genetik araştırmalar yapılan genetik laboratuarında, aktivistlerin denek maymunları özgürlüklerine kavuşturmasıyla bir salgın meydana gelir. 28 gün boyunca baygın yatan Jim ise uyandığında her şeyden habersizdir. Kimsenin görünmediği hayalet bir şehir ile karşılaşan Jim, tehlikenin de farkında değildir.

3. Diğerleri (Others)

IMDb Puanı: 7,6

Diğerleri (Others)Nicole Kidman’ın başrollerinde oynadığı, Alejandro Amenabar yönetimindeki Diğerleri (Others), konusu itibariyle de hayranlık uyandırıyor. II. Dünya Savaşı’nda eşini kaybetmiş, iki çocuk annesi olan Grace, büyük bir malikanede hayatını sürdürmektedir. Hizmetçi ilanı veren Grace’in kapısına üç kişi gelir. Grace hiç düşünmeden bu üçlüyü işe alır. Kadının küçük kızı ise bu sırada evin içerisinde bir çocukla arkadaşlık ettiğini söylemektedir. Grace başlarda inanmamış olsa da sisle birlikte gelen tehlike, korku dolu anların yaşanmasına neden olacaktır.

2. Testere (Saw)

IMDb Puanı: 7,7

Testere (Saw)İlk olarak 2004 yılında vizyona giren ve sonrasında ise bir efsane haline gelen Testere (Saw), gelmiş geçmiş en iyi korku gerilim filmleri arasında yer alıyor. Psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biri olan Testere, son olarak 2010 yılında adrenalin seviyemizi arttırmayı başarmıştı.

1. Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)

IMDb Puanı: 8,0

Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)2008 yapımı bir İsveç vampir filmi olan Gir Kanıma (Lat den ratte komma in), şaşkınlık yaratan konusuyla izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Kendini aşağılayan okul arkadaşlarından intikam almak isteyen bir çocuğun, Eli isimli bir vampirin yardımıyla almış olduğu kanlı intikamının yanı sıra Hakan adında bir diğer vampirin ise mahallelileri öldürmesini konu alıyor.

Bonus: Şeytanın Bel Kemiği (The Devil’s Backbone)

IMDb Puanı: 7,5

Şeytanın Bel Kemiği (The Devil's Backbone)İspanya – Meksika ortak yapımı etkileyici bir korku filmiyle 2000’li yılları geride bırakıyoruz. Şeytanın Bel Kemiği (The Devil’s Backbone) adı verilen bu film; İspanyol İç Savaşı’nın yani 1930’lu yılların sonlarını anlatıyor. Babasının yetimhaneye bıraktığı Carlos, yeniden babasına kavuşacağı hayalleriyle yanıp tutuşmaktadır. Ancak Carlos, bu hayallerin yanı sıra yetimhanedeki Jacinto isimli hayaletle de yaşamak zorunda kalır.

90’lı Yılların En İyileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Korku filmlerinin az ama öz olduğu 1990’lar, özellikle de gerilim türünün ön plana çıktığı dönemlerdi. Korku ve gerilim türlerini bir araya getiren 90’lı yılların korku sineması en iyileriyle huzurlarınıza geliyor. Listemize gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Kuzuların Sessizliği filmini de ekleyebilirsiniz.

8. Lanetli Tepe (House on Haunted Hill)

IMDb Puanı: 5,6

Lanetli Tepe (House on Haunted Hill)90’lı yılların sonlarına doğru vizyona giren Lanetli Tepe (House on Haunted Hill), aslında 1959 yapımı House on Haunted Hill filminin yeniden hayat bulmuş halidir. Geoffrey Rush, Famke Janssen, Ali Larter’ın başrollerini paylaştıkları bu yapımın 2007 yılında da Return to House on Haunted Hill adında bir devam filmi de çekilmiştir.

7. Stigmata

IMDb Puanı: 6,2

StigmataKült bir korku filmiyle listemize devam ediyoruz. Lanetli Tepe filmiyle aynı dönemde çıkan ve aklımızı başımızdan alan Stigmata; Vatikan rahiplerinden birinin, Brezilya’daki ilginç ve korkutucu olayları araştırmak için görevlendirilmesiyle başlıyor. Gizemli bir varlık tarafından saldırıya uğrayan genç bir kadın, bilimin bile çözemediği bir acı içerisindedir. Rahip ise bu kadını kurtarmak için bazı kararlar vermek zorundadır.

6. Blair Cadısı (Blair Witch)

IMDb Puanı: 6,4

Blair Cadısı (Blair Witch)Düşük bütçesine rağmen büyük başarılar elde eden Blair Cadısı (Blair Witch); belgesel ekibinin Black Hills Ormanları için söylenen bir miti araştırmak için yola çıkmalarını ve sonrasında bu efsanenin gerçekleştiğini etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Bu yapım bazıları tarafından beğenilmese de eleştirmenler tarafından dönemin en iyi yapımlarından biri olarak gösteriliyor.

5. Çığlık (Scream)

IMDb Puanı: 7,2

Çığlık (Scream)Drew Barrymore, Courteney Cox ve Neve Campbell gibi dönemin beğenilen oyuncularını bünyesinde barındıran Çığlık (Scream), 1996 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. En iyi korku gerilim filmleri arasına adını yazdıran Çığlık, 1978 yapımı Halloween filmiyle benzer bir yapıya sahip olsa da 90’lı yılların en beğenilen filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

4. Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)

IMDb Puanı: 7,5

Dehşetin Nefesi (Jacob's Ladder)Dönemin efsanevi korku gerilim filmleri arasında yer alan 1990 yapımı Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder), özellikle de Tim Robbins’in başarılı performansıyla bizleri etkilemeyi başarmıştı. Vietnam gazisi Jacob, uyanıkken bile görmüş olduğu kabuslar yüzünden delirmek üzeredir. Peki, bu yaşadıkları sadece savaşın etkileri midir?

3. Tez (Tesis)

IMDb Puanı: 7,5

Tez (Tesis)1995 yılında seyirciyle buluşan İspanyol yapımı Tez (Tesis) filmi, ülkenin bu türdeki başarısını tamamıyla gözler önüne sermişti. “Sinemada şiddet” temasını tez konusu olarak seçen üniversite öğrencisi Angela, Chema adında korku filmlerine bağımlı bir diğer öğrenciden yardım alır. Tezini hazırladığı sırada tez profesörünün bir sinema salonunda öldüğüne tanıklık eder. Filmin kasetini ele geçirdikten sonra ise olanlar olur.

2. Ölümcül Oyunlar (Funny Games)

IMDb Puanı: 7,6

Ölümcül Oyunlar (Funny Games)20 yıl önce vizyona girmesine rağmen en iyiler arasına adını yazdıran Ölümcül Oyunlar (Funny Games); 2007 yılında yeniden sinemaya uyarlandı. Tatil için şehir dışına çıkan bir aileye karşı, iki gencin sebepsiz bir şekilde şiddet uygulamasını konu alan Ölümcül Oyunlar, korkudan öte işkence ve gerilim türlerinin en iyi örneklerinden biri olmayı başardı.

1. Altıncı His (The Sixth Sense)

IMDb Puanı: 8,1

Altıncı His (The Sixth Sense)Bruce Willis ve Haley Joel Osment ikilisinin harikalar yarattıkları Altıncı His (The Sixth Sense), en iyi psikolojik korku filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini iddia eden bir çocuk ile aynı durumda olan bir psikologun hikayesini konu alan Altıncı His, birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştur. Aynı zamanda da “Ölü insanlar görüyorum (I see dead people)” repliği de filmle birlikte efsaneleşmeyi başarmıştır.

90 Öncesi En İyileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Belki de şimdilerde görmüş olduğumuz kabusların sebebi, 90 öncesinde vizyona giren korku filmlerinden kaynaklanıyor olabilirler. Her biri korku ve gerilim türlerinde zirve yapmış yapımlar, seri haline gelmiş olsalar da o dönem ki tadı veremiyorlar.

22. Kuduz Köpek (Cujo)

IMDb Puanı: 6,0

Kuduz Köpek (Cujo)Stephen King’in eserinden uyarlanan Kuduz Köpek (Cujo) ve benzer dönemde vizyona giren bir diğer Stephen King eseri olan Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary) da mutlaka izlemeniz gereken korku ve gerilim filmleri arasında yer alıyorlar. Eğer hayvanlardan korkmuyorsanız, bu iki yapımdan sonra bu dostlarımıza biraz daha temkinli yaklaşabilirsiniz.

21. Çocuk Oyunu (Child’s Play)

IMDb Puanı: 6,5

Çocuk Oyunu (Child's Play)Çocukluğumuzu yiyip bitiren efsanevi bir korku gerilim filmiyle listemize devam ediyoruz. 1988 yılında vizyona giren ve birçok insanı oyuncak bebeklerden soğutan bir yapım olan Çocuk Oyunu (Child’s Play); suçlu bir seri katilin ruhunu içerisinde barındıran meşhur Chucky karakterini konu alıyor.

20. 13. Cuma (Friday the 13th)

IMDb Puanı: 6,5

13. Cuma (Friday the 13th)Bir diğer efsane koru ve gerilim filmi olan 13. Cuma (Friday the 13th) ile listemize devam ediyoruz. 1980 yılında ilk olarak seyirciyle buluşan bu yapımın en az 9 devam filmi daha çekilmiştir. Yıllar önce gizemli cinayetlere ev sahipliği yapan ve bir gençlik kampı olan Crystal Lake, on yıllar sonra yeniden halka açılır. Ancak bu kamp alanının açılmasıyla tarih tekerrür edecektir.

19. Hellraiser: Şeytan Pusuda Bekliyor (Hellraiser)

IMDb Puanı: 7,0

Hellraiser: Şeytan Pusuda Bekliyor (Hellraiser)1987 yılının başarılı yapımlarından biri olan Hellraiser: Şeytan Pusuda Bekliyor (Hellraiser); eski çağlardan kalma bir akıl küpünün, başarılı bir şekilde çözüldüğü takdirde cennetin kapılarını açacağına inanılır. Berduş bir gezgin olan Frank ise bu küp ile farklı bir boyutun kapılarını açar ve olanlar olur.

18. Dehşet (The Changeling)

IMDb Puanı: 7,3

Dehşet (The Changeling)Katıldığı festivallerden En İyi Senaryo ödülleriyle ayrılan 1980 yapımı Dehşet (The Changeling) olağanüstü bir psikolojik gerilim filmi olarak huzurlarınıza geliyor. Peter Medak tarafından yönetilen bu başarılı yapım, efsanevi aktör George C. Scott’ın muazzam performansının yanı sıra Trish Van Devere, Melvyn Douglas, Jean Marsh ve John Colicos gibi ustaların oyunculuklarıyla da şekilleniyor.

17. Ölü İkizler (Dead Ringers)

IMDb Puanı: 7,4

Ölü İkizler (Dead Ringers)Jeremy Irons’ın başrollerinde oynadığı Ölü İkizler (Dead Ringers) filminin bizleri korkutmasını sağlayan en büyük etken; bu yapımın gerçek hikayeden uyarlanmış olmasıdır. Birlikte jinekolog olan çalışan ikiz kardeşler, yanı görünüme sahip olsalar da kişilik konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Fakat etkilendikleri kadınları da birbirleriyle paylaşabiliyorlar. Ancak Mantle kardeşlerden biri aşık olur ve bütün dengeler değişir.

16. Günah Tohumu (Carrie)

IMDb Puanı: 7,4

Günah Tohumu (Carrie)Stephen King’in ilk romanı olan Carrie eserinden beyazperdeye uyarlanan 1976 yapımı Günah Tohumu (Carrie) filmi; 2013 yılında yenilenmiş haliyle seyirci karşısına çıkmış olsa da ilk yapım kadar beğeni kazanamadı. Sissy Spacek’in olağanüstü bir performans sergilediği bu yapım da adını efsaneler arasına yazdırıyor.

15. Suspiria

IMDb Puanı: 7,5

Suspiriaİtalyan yapımı dönemin dikkat çeken yapımlarından biriyle daha listemize devam ediyoruz. Gizem ve korku türünün en başarılı örneklerinden biri olan Suspiria; bale eğitimi almak için Amerika’dan Almanya’ya giden Suzy’nin başından geçen korku ve gerilim dolu olayları konu alıyor. Özgün senaryosuyla da dikkat çeken bu etkileyici yapım son 40 yılın en iyileri arasında gösteriliyor.

14. Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street)

IMDb Puanı: 7,5

Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street)Robert Englund gibi bir ustanın başrolünde oynadığı ve Johnny Depp gibi ünlü bir oyuncunun yıldızının parladığı efsanevi bir yapım olan Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) ile listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1984 yılında vizyona giren ve sonrasında en iyiler listesine girmeyi başaran Elm Sokağı Kabusu, Freddy Kruger karakteriyle özdeşleşmiştir.

13. İnsan Eti (The Texas Chain Saw Massacre)

IMDb Puanı: 7,5

İnsan Eti (The Texas Chain Saw Massacre)Teksas Katliamı olarak da bilinen 1974 yapımı İnsan Eti (The Texas Chain Saw Massacre) filmi, 30 bin dolarlık düşük bütçesine rağmen, gişede de harikalar yaratmayı başardı. İçerdiği şiddet görüntüleri nedeniyle birçok ülkede yasaklanan bu yapım, yine de popüler korku filmlerinden biri olmayı başardı ve devam filmleriyle seyirci karşısına çıkmaya devam etti.

12. Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead)

IMDb Puanı: 7,6

Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead)1981 yılında vizyona giren Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead), dönemin en etkileyici yapımlarından biri olarak huzurlarınıza geliyor. Tatil yapmak için orman içerisinde bir kulübeyi tercih eden 5 genç, kötü ruhları derin uykularından uyandıran bir ses bandı bulurlar ve sonrasında ise korku dolu anlar başlamış olur. Aslında bu yapım ormanda cinayete kurban giden gençler klişesinin başlangıç noktası olabilir.

11. Gizemli Ada (The Wicker Man)

IMDb Puanı: 7,6

Gizemli Ada (The Wicker Man)Edward Woodward, Christopher Lee, Diane Cliento ve Britt Ekland gibi isimlerin başrollerini paylaşmış oldukları Gizemli Ada (The Wicker Man), kült bir korku filmi olarak listemizde yer alıyor. Neil adında bir polisin, yerlilerin bulunduğu bir adada kayıp bir kızı arama çabalarını ve sonrasında gerçekleşen gerilim dolu olayları müzikal türde anlatmıştır.

10. Kuşlar (The Birds)

IMDb Puanı: 7,7

Kuşlar (The Birds)Daphne du Maurier’in eserinden uyarlanan ve tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında yer alan Alfred Hitchcock imzalı Kuşlar (The Birds), listemizin onu konuklarından bir tanesi olarak huzurlarınıza geliyor. Tippi Hedren, Rod Taylor, Suzanne Pleshette, Jessica Tandy ve Charles McGraw gibi usta isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

9. Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)

IMDb Puanı: 7,8

Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)1968 yapımı Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead) gelmiş geçmiş en etkileyici korku ve gerilim filmlerinden bir tanesidir. 1999 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen bu yapım, zombi filmlerin de ilk örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. Ayrıca 114 bin dolarlık bütçesine rağmen, gişede 30 milyon dolarlık hasılat elde etmeyi de başarmıştır.   

8. Yabancı (Halloween)

IMDb Puanı: 7,9

Yabancı (Halloween)Cadılar Bayramı olarak da bilinen Yabancı (Halloween), işkence ve gerilim dolu korku filmlerinin başlangıç noktası sayılabilir. 1978 yılında vizyona giren bu John Carpenter filmi, düşük bütçesine rağmen, dünya sinemalarında inanılmaz bir gişe başarısına da imza atmıştır.

7. Nosferatu Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu)

IMDb Puanı: 8,0

Nosferatu Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu)1922 yılında seyirciyle buluşan Almanya yapımı bir başyapıt olarak karşımıza gelen Nosferatu Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu), listemizin onur konuklarından bir tanesidir. İlk Drakula filmi olmasına rağmen, telif ödemediği için yayından kaldırılmış ve bu unvanı 1931 Universal Pictures yapımı Drakula filmine kaptırmıştır.

6. Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby)

IMDb Puanı: 8,0

Rosemary'nin Bebeği (Rosemary's Baby)1968 yılında vizyona giren bir Roman Polanski filmi olan Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby), özellikle de gerilim korku türünün en güzel örneklerinden bir tanesidir. Sıradan bir ev hanımı olan Rosemary ve aktörlükle kafayı bozan eşi Guy, New York’a taşınırlar. Bu çift taşındıkları apartmandaki komşularıyla tanıştıktan sonra ise olanlar olur.

5. Şeytan (The Exorcist)

IMDb Puanı: 8,0

Şeytan (The Exorcist)Türk versiyonuyla da karşımıza gelen 1973 yapımı Şeytan (The Exorcist) filmi, etkileyici sahnelerinin dışında sette yaşanan tuhaf olaylarla da dikkat çekmeyi başardı. Şeytan filminin çekimlerinde; iki kez set yanmış olup, ışık ve görüntü asistanı ölmüş, figüranlar kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Linda Blair ise kolunu kırmıştır.

4. Şey (The Thing)

IMDb Puanı: 8,2

Şey (The Thing)1951 ve 2011’deki versiyonlarına oranla oldukça büyük bir başarıya imza atan 1982 yapımı Şey (The Thing), bilim kurgu korku türünün en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Kurt Russell’ın başrolünde oynadığı bu film de John Carpenter imzası taşıyor. Donmuş bir uzaylı canavarın yeniden canlandırılmasını ve sonrasında bilimsel araştırma yapılan istasyona sızarak buradaki herkesi öldürmesini konu alıyor. Daha sonra ise olayı araştırmaya gelen ekibin yaratığın gazabına uğramasıyla gerilim dolu anları etkileyici bir şekilde izleyicilerle paylaşıyor.

3. Cinnet (The Shining)

IMDb Puanı: 8,4

Cinnet (The Shining)Stanley Kubrick yönetiminde 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining), aslında bir korku filminden daha çok adrenalin seviyenizi yükseltecek bir gerilim filmidir. Stephen King’in bir başka eserinin sinemaya uyarlanmış hali olan Cinnet, usta oyuncu Jack Nicholson’ın da olağanüstü performansıyla efsanevi bir film haline gelmiştir.

2. Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,5

Yaratık (Alien)Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda, Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm ve Tom Skerritt gibi oyuncuların da başrollerini paylaştıkları 1979 yapımı Yaratık (Alien), bilim kurgu türünde ürpertici  filmlerin en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Özellikle de görsel efektleriyle dikkat çeken ve Oscar ödülünü elde etmeyi başaran bu yapımın 2017 yapımı Alien: Covenant adındaki devam filmi de fazlasıyla hayranlık uyandıracak gibi görünüyor.

1. Sapık (Psycho)

IMDb Puanı: 8,5

Sapık (Psycho)Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından biri olan Sapık (Psycho), 1960 yılında vizyona girmesine rağmen, simgesel sahneleriyle efsaneleşmeyi başarmıştır. Psikozlu bir katilin konu edildiği bu benzersiz korku ve gerilim filminin başrollerini ise Anthony Perkins, Janet Leigth, John Gavin ve Vera Miles gibi usta isimler paylaşıyor.

En İyi Türk Korku Filmleri Listesi – Paratic Puanına Göre Sıralaması

1949 yapımı Çığlık filmiyle başlayıp, 1974 yapımı Şeytan ile içimizi ürpertmeye devam eden Türk korku sineması, yıllar geçtikçe farklı bir boyut kazandı. En iyi Türk korku filmleri listemizi kendimize göre derlediğimizi ve biraz da olsa puan konusunda cömert davrandığımızı belirtmeden geçmeyelim. Sizler de yorumlarınızla birlikte yeni filmler ekleyebilir ya da listemizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

15. El Cin

Paratic Paunı: 6,3

El Cin

Ürpertici yerli filmlerin usta yönetmeni Hasan Karacadağ tarafından yazılıp yönetilen El-Cin, 2013 yılında izleyici karşısına çıkmıştı. Coğrafyamızın en bilinen ve en korkulan mistik olgularından “cinler alemiyle” bizleri buluşturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Fulya Zenginer, Serdal Genç ve Oğuzhan Yıldız gibi isimler yer alıyor.

14. Dabbe: Zehr-i Cin

Paratic Puanı: 6,4

Dabbe: Zehr-i CinEn iyi Türk korku filmleri arasına adını yazdıran, 2014 yapımı Dabbe: Zehr-i Cin filmi, özellikle de içermiş olduğu dini öğelerle korkuyu daha da yüksek dozda izleyicilerle buluşturuyor. Sadece ilk üç günde bile 133 binden fazla seyirciye ulaşan Dabbe: Zehr-i Cin, 2010’lu yılların da beğenilen yapımlarından biri olarak karşımıza geliyor.

13. Karadedeler Olayı

Paratic Puanı: 6,5

Karadedeler Olayı1989 yılında Kırklareli Lüleburgaz ilçesinin Davutlu köyünde gerçekleştiği iddia edilen ve yönetmen Erkan Bağkan’ın ise “kurgu değil, belgesel” olarak nitelendirdiği Karadedeler Olayı, 16 Eylül 2011 tarihinde izleyicilerle buluştu. Çekim tarzıyla Blair Witch ve Paranormanl Activity filmlerini andıran bu yerli korku filmi izleyicilerin birçoğunu etkilemeyi başarmıştı.

12. Ada: Zombilerin Düğünü

Paratic Puanı: 6,6

Ada: Zombilerin DüğünüKorku ve komedi türlerinin harmanından oluşan ve ilk Türk zombi filmi olarak karşımıza gelen Ada: Zombilerin Düğünü, 2010 yılında vizyona girmişti. Facebook üzerinden zombi rolünü için insan toplayan bu yapım Talip Ertürk ve Murat Emir Eren ikilisinin yönetimiyle şekilleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Cansel Elçin, Taner Birsel ve Sırrı Süreyya Önder gibi bilindik isimler yer alıyor.

11. Kabuslar Evi

Paratic Puanı: 7,1

Kabuslar EviGerilim korku türünün başarılı örneklerinden biri olarak karşımıza gelen Kabuslar Evi aslında birçok farklı hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Çağan Irmak’ın ellerinde hayat bulan bu yapım; Hümeyra, Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler, Fikret Kuşkan, Hülya Koçyiğit, Levent Üzümcü, Okan Yalabık, Şerif Sezer ve Devrim Nas gibi usta isimler yer alıyorlar.

10. Dabbe: Cin Çarpması

Paratic Puanı: 7,2

Dabbe: Cin ÇarpmasıYine Hasan Karacadağ filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Dabbe serisinin en beğenilen ve en sevilen devam filmlerinden olan Dabbe 4: Cin Çarpması da adından anlaşılacağı üzere El-Cin ile benzer olgulara odaklanıyor. Filmin kadrosunda ise Cansu Kurgun, Irmak Örnek, Murat Özgen, Sultan Köroğlu Kılıç, Elçin Atamgüç ve Sabriye Günüç gibi oyuncular yer alıyor.

9. Beyza’nın Kadınları

Paratic Puanı: 7,3

Beyza'nın KadınlarıAslında suç ve gerilim türlerinin harmanından oluşan Beyza’nın Kadınları, ben dahil birçok izleyicinin de tüylerini ürpertmeyi başarıyor. Güçlü kadrosuyla 2006 yılının başarılı filmlerinden bir tanesi olan Beyza’nın Kadınları, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Filmin usta oyunculardan oluşan kadrosunda ise; Demet Evgar, Tamer Karadağlı, Levent Üzümcü, Engin Altan Düzyatan, Arda Kural, Berrak Tüzünataç ve Mine Çayıroğlu gibi birçok güçlü isim bulunuyor.

8. Küçük Kıyamet

Paratic Puanı: 7,5

Küçük KıyametDurul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönetmen koltuğunda, Doğu Yücel’in ise senarist koltuğunda oturduğu 2006 yılının bir diğer başarılı gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. İstanbul Depremi’nin ardından yaşanan “Felaket Beklentisi” travmasını temel alan bu yapımda; Cansel Elçin, Başak Köklükaya, İlker Aksum ve Binnur Kaya gibi birbirinden başarılı isimler bulunuyor.

7. Siccin 3: Cürmü Aşk

IMDb Puanı: 7,5

Siccin 3: Cürmü AşkAlper Mestçi yönetiminde 2016 yılının en korkunç filmleri arasında ilk sıralara adını yazdıran Siccin 3: Cürmü Aşk, tek başınıza izlememeniz gereken yapımlardan bir tanesidir. Sevdiği kadını geri kazanmak uğruna yapılan bir hatanın akla hayale sığmayacak kadar korkutucu anlara neden olmasını ve sonrasında gelişen gerilim dolu olayları konu alıyor.

6. Musallat

Paratic Puanı: 7,6

MusallatŞimdi ise Türk korku sinemasının bir diğer usta yönetmeni Alper Mestçi’nin en beğenilen filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. 15 yaş sınırıyla 2007 yılında izleyicilerle buluşan Musallat, genellikle genç oyunculardan oluşan kadrosuyla beğeni toplamıştı. Burak Özçivit’in yer aldığı ilk sinema filmi olan Musallat; Biğkem Karavus, Kurtuluş Şakirağaoğlu ve Selma Kutluğ gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

5. Karanlık Sular

Paratic Puanı: 7,7

Karanlık SularTürk Korku sinemasının en güzel örneklerinden bir tanesi olan, sadece yerli sinemada değil, aynı zamanda uluslararası sanat camiasında da kendisine yer bulan başarılı bir Kutluğ Ataman filmiyle listemize devam ediyoruz. 25 Ağustos 1995 tarihinde Türk sinemalarında yerini alan Karanlık Sular; Gönen Bozbey, Metin Uygun, Daniel Chace, Eric Pio, Semiha Berksoy, Haluk Kurdoğlu, Tülin Oral ve Cevat Kurtuluş gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu. Mystfest Italy’de ve SİYAD’den En İyi Film ödülleri ile ayrılan Karanlık Sular, Amerikan Film Akademisi’nin arşivlerinde de yerini aldı.  

4. Teyzem

Paratic Puanı: 7,7

TeyzemSağlam bir pskiolojik gerilim filmi olan ve izleyicileri fazlasıyla ürpertmeyi başaran 1986 yapımı Teyzem filmi, gelmiş geçmiş en başarılı yerli yapımlardan bir tanesi olarak listemizde yer alıyor. Ümit Ünal’ın ödüllü senaryosunun, Halit Refiğ’nin usta yönetimiyle beyazperdeye aktarılmasının ürünü olarak karşımıza çıkan Teyzem filminin müzikleri ise Attila Özdemiroğlu’nun ellerinde hayat buluyor. Filmin kadrosunda ise Müjde Ar, Yaşar Alptekin, Necati Bilgiç ve Mehmet Akan gibi başarılı isimler yer alıyor.

3. Drakula İstanbul’da

Paratic Puanı: 7,9

Drakula İstanbul'daİlk Türk korku filmlerinden bir tanesi olan Drakula İstanbul’da, 1953 yılının Mart ayında gösterime girdi. Ali Rıza Seyfi’nin Bram Stoker’ın Kazıklı Voyvoda romanından uyarladığı; Ümit Deniz’in senaristliğini, Mehmet Muhtar’ın ise yönetmenliğini üstlendiği başarılı bir yapım olarak karşımıza geliyor.  Filmin oyuncu kadrosunda ise Atıf Kaptan, Bülent Oran, Ayfer Feray ve Cahit Irgat gibi usta isimler yer alıyor.

2. Kötü Tohum

Paratic Puanı: 8,0

Kötü TohumTürk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi psikolojik gerilim filmlerinden bir tanesi olan Kötü Tohum, 1963 yılının Kasım ayında izleyicilerle buluştu. Maxwell Anderson’ın eserinden uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda Nevzat Pesen otururken; Lale Oraloğlu, Alev Oraloğlu, Öztürk Serengil, Suna Pekuysal ve Bedia Muvahhit gibi ustalar da oyuncu kadrosunu oluşturuyorlardı.

1. Baskın: Karabasan

Paratic Puanı: 8,0

Baskın: KarabasanKısa filmleriyle uluslararası sinema dünyasında da adını duyurmayı başaran Can Evrenol’un ellerinde hayat bulan 2016 yapımı Baskın: Karabasan filmiyle listemizi sonlandırıyoruz. Cin temasından uzak olağanüstü bir senaryo ve işleyişe sahip olan, atmosferi, kostümleri ve müzikleriyle de beğeni toplayan Baskın: Karabasan; katıldığı birçok festivalden de ödülle ayrılmayı başardı.

Korku Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Korku Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularTürk, Kore, Tayvan ve İspanyol korku filmleri özellikle de Türk izleyicileri Hollywood yapımlarından daha fazla etkilemeyi başarıyorlar. Özellikle de bir komedi filmi olan Süt Kardeşler’in Gulyabani’si dönemin birçok çocuğunun korkulu rüyası haline gelmiştir. Vizyona girdikleri ilk anda seyircilerin beğenisini kazanan yapımlar sürekli yenilenmeye devam etseler de az sayıda da olsa özgün senaryolardan oluşan yapımlar da sinema salonlarını süslüyorlar.

Genellikle inli cinli filmler beyazperdelerde yerlerini aldı ve bizleri fazlasıyla korkutmayı başarmış olsalar da şimdilerde bu tarz filmler bizleri yavaş yavaş baymaya başladılar. Neyse ki bazı psikolojik gerilim örnekleri yeniden ürpermemizi sağladılar.Peki, listemizde yer alan en iyi korku filmlerine siz olsanız hangi filmleri eklemek isterdiniz?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum