Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Enflasyon Mesajı: TCMB’yi Destekleyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’de katıldığı panelde ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Bakan Şimşek’ten Enflasyon Mesajı: TCMB’yi Destekleyeceğiz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından Washington’da düzenlenen Küresel Görünüm Forumu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şimşek, OVP’nin “güçlü ve güvenilir” bir çerçeveye sahip olduğunu belirterek, programın fiyat istikrarını ve kamu maliyesi disiplinini yeniden sağlamayı aynı zamanda cari açığın azaltılması gibi diğer bazı makroekonomik zorlukları ele almayı amaçladığını söyledi.

Şimşek: En Büyük Zorluk Yüksek Enflasyon

Nihai hedefin sürdürülebilir yüksek büyüme oranı ve herkes için refah sağlamak olduğunu kaydetti. Bakan Şimşek yakın dönemde en büyük zorluğun yüksek enflasyon olduğuna dikkat çekerek, “Maliye politikasıyla merkez bankasının enflasyonla mücadele çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Programın temel amaçlarının fiyat istikrarının sağlanması, rekabetçilik ile verimliliğin artırılması ve yapısal reformlar olduğunu vurgulayan Şimşek, Türkiye’de geçen yıl meydana gelen depremlerin bütçede büyük bir açığa neden olduğunu, bunun azaltılmasına yönelik önemli tedbirler aldıklarını belirtti.

Bakan Şimşek cari açığın program hedeflerinin ötesinde daraldığını belirterek, aylık enflasyonun yavaşladığını ve yıllık enflasyonun ise bu yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun düşürülmesinin öncelikli hedef olduğunu ve bunun işaretlerini aydan aya gördüklerini anlatan Şimşek, yıllık bazdaki eğilimin yılın ikinci yarısında görüleceğini ifade etti. 2026 yılına kadar enflasyonun tek haneli rakamlara inme hedefinden bahseden Şimşek, “O zamana kadar oldukça kapsamlı yapısal reformları uygulamaya koyacağız.” diye konuştu.

Yabancı Yatırımcılarla Toplantılar

Bakan Şimşek yatırımcılarla toplantılar yaptıklarını belirterek, yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakış açısının geçen seneye kıyasla değiştiğine dikkat çekti.

Ortodoks politikalardan geri adım atılmasının programın uygulanmaması ihtimali konusunda şüphe yarattığını ifade eden Şimşek, “Bu yıl bu konuda neredeyse hiç soru gelmedi. Yani programın sürekliliğine dair soru gelmiyor, artık sorular daha çok programın detaylarına ilişkin oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kamu maliyesi alanında Merkez Bankası’nı destekleme konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Şimşek, programı güçlendireceklerini, ileriye dönük yapısal reformları hızlandıracaklarını anlattı.

Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi olduğunu, halkın enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, piyasanın enflasyon beklentilerinin gelecek 12 ayda yaklaşık yüzde 36 civarında olduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.