Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanından Enflasyon Sunumu: Bu Tarihte Düşecek

Washington’da sunum yapan TCMB Başkanı, enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceğine kadar görüşlerin giderek arttığını belirtti. İşte detaylar;
TCMB Başkanından Enflasyon Sunumu: Bu Tarihte Düşecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gitti.

Merkez Bankası, Fatih Karahan’ın “Türkiye’de Para Politikası ve Enflasyon Görünümü” başlıklı sunumunu paylaştı.

Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) tarafından düzenlenen etkinlikte sunum yapan Karahan, Türkiye’nin ekonomik dinamikleri hakkında konuştu.

“Temel Sorun Enflasyon”

Karahan, Türkiye’de temel sorunun enflasyon olduğunu, bu çerçevede enflasyonla mücadelenin son derece önemli olduğunu aktardı. Enflasyonu düşürmek için 2023’ün Haziran ayında başlayan sıkılaştırma programını sürdürdüklerini söyledi.

Karahan, enflasyon tahmininin 2024’te 36, 2025’te 14 ve 2026’ta yüzde 9 olarak belirlendiğini, bu hedefe ulaşmak ve tek haneli rakamlara dönmek için ilerlediklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Politika faizini yüzde 50 düzeyine çıkardıklarını, bunun talepte bir miktar normalleşmeyi sağladığını bildirdi.

Yılın İkinci Yarısına Dikkat

TCMB Başkanı, sıkılaşma çerçevesinde kredi büyümesinin yavaşladığını, Türk lirası mevduatlardaki kazanımların bir bölümünün tersine döndüğünü söyledi.

Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğini paylaşan Karahan, enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceğine dair görüşlerin giderek arttığını, manşet enflasyonun 2024’ün ikinci yarısından itibaren düşeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın