Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Nisan’da Faiz Kararı Ne Olacak? Anket Sonuçlandı

TCMB’nin Nisan ayında politika faizi kararına yönelik kararı açıklayacağı karar yurt içi piyasaların gündemine yerleşti. Kurumlar ne bekliyor?
TCMB’nin Nisan’da Faiz Kararı Ne Olacak? Anket Sonuçlandı
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 25 Nisan Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararına odaklandı. Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar, TCMB’nin hamlesini merak ediyor.

Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan 27 kurum, medyan beklentisi politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit tutulması yönünde. Nisan için en yüksek tahmin yüzde 55, en düşük beklenti ise yüzde 50 düzeyinde.

Kurumlar, 2024’ün sonunda politika faizinin yüzde 45 seviyesinde olacağını düşünüyor. Yıl sonu için en yüksek beklenti yüzde 60, en düşük beklenti ise yüzde 35 olarak açıklandı.

23 kurumun 4 tanesi TCMB’nin faiz indirimlerini Eylül’de, altı kurum Ekim’de, 3 kurum Kasım’da, 1 bir kurum ise Aralık’ta bekliyor. TCMB, 21 Mart’ta politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine çıkarmıştı.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, 16 Nisan’da Washington’da yaptığı sunumda enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerleme kaydedildiğini belirtti. Enflasyon beklentilerini kontrol altına almanın zor olduğunu, ancak ne gerekiyorsa yapacaklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.