Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanından Enflasyon ve Rezerv Vurgusu

Washington’da konuşan TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti. İşte detaylar;
TCMB Başkanından Enflasyon ve Rezerv Vurgusu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları için gittiği Washington’da önemli açıklamalarda bulundu.

TCMB’nin enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini kaydeden Karahan, Türkiye ekonomisini rahatsız eden sorunlar olduğunu ve cari açığın ülkeyi kırılgan hale getirdiğini belirtti. Enflasyon beklentilerinin yüksek olmasının yatırım ortamı açısından olumsuz olduğunu ifade etti.

“Enflasyonu Düşürmeye Çalışıyoruz”

Para politikası otoritesi olarak enflasyonu düşürmek için çabaladıklarını, 2023 Haziran ayından itibaren politika faizini hızlı bir şekilde artırdıklarını anımsattı.

Enflasyonun yüzde 73 ile yüzde 75 arasında tepe yapacağını, hedefin 2024 yıl sonu için yüzde 36, gelecek yıl için yüzde 14, 2026 için yüzde 9 olmak üzere tek hane olduğunu dile getirdi. Fatih Karahan, yüzde 5’lik resmi hedefe ulaşmak istediklerini vurguladı.

“Talebi Takip Ediyoruz”

TCMB Başkanı, talebi yakından takip ettiklerini, faiz artışlarının talepte bir miktar normalleşme sağladığını bildirdi. Enflasyon beklentilerini kontrol altına almanın zor olduğunu, ancak ne gerekiyorsa yapılacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Karahan, güvenin yeniden tesis edilmesi için önemli adımlar attıklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.