Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’nın Vereceği Kredide Mülteci Şartı Var!

Dünya Bankası, Türkiye’nin döviz ihtiyacı için mülteci kartını kullandı. 18 milyar dolarlık kredi CHP’nin tepkisine konu oldu.
Dünya Bankası’nın Vereceği Kredide Mülteci Şartı Var!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçen hafta duyurduğu, Dünya Bankası’ndan alınacak krediye ilişkin dikkat çeken detay tartışma konusu oldu. Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağlayacağı 18 milyar dolarlık finansman kaynağındaki mülteci detayı CHP cephesinde tepki gördü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Türkiye’ye verilen kredinin yarısının mülteciler için harcanacağı şartına dikkat çekerek, “Krediyle yaratılan tarım alanına dair istihdamın yüzde 50’sinin mültecilere ayrılması şartı, Türkiye’nin kendi vatandaşlarının istihdamına öncelik verme hakkını elinden almaktadır” diye çıkış yaptı.

Açık kapı politikasından itibaren Türkiye’nin mülteci akınının son yıllarda daha da arttığını söyleyerek, ekonomik kriz ortamına rağmen ciddi fedakarlıklar yapıldığını savundu.

Adem, “Ancak Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların mülteciler konusunda dayattığı şartlar, Türkiye’nin kendi kalkınma politikalarını belirleme özgürlüğünü sınırlamaktadır” diye ekledi.

Dünya Bankası’nın mülteci şartının Türkiye’de tarım emekçilerini göz ardı ettiğini söyleyerek hem mülteci şartını sunanları hem de bu şarta imza atanları kınadı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın