Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Nisan Anketinde Dolar ve Enflasyon Beklentisi Geriledi

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Ankette yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisinin gerilediği görüldü.
TCMB’nin Nisan Anketinde Dolar ve Enflasyon Beklentisi Geriledi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Anket, reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden oluşan 68 katılımcı
tarafından yanıtlandı.

TCMB’nin anketine göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 44,19 iken, bu anket döneminde yüzde 44,16 olarak gerçekleşti.

Yıl sonu TÜFE beklentisi
Kaynak: TCMB

Ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 36,70 iken, bu anket döneminde yüzde 35,17 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,67 ve yüzde 22,05 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 45,82 iken, bu anket döneminde yüzde 51,43 oldu.

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket öneminde yüzde 45,00 iken, bu anket döneminde yüzde 50,00 olarak gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Yıl Sonu Dolar Beklentisi

Yıl sonu dolar beklentisi
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası anketinde yıl sonu dolar kuru beklentilerine de yer verildi. Buna göre katılımcıların cari yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 40,53 TL iken, bu anket döneminde 40,01 TL oldu. Ankette 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 42,79 TL iken, bu anket döneminde 42,47 TL olarak gerçekleşti.

Yıl sonu büyüme beklentilerinin yer aldığı ankette, Mart ayında olduğu gibi GSYH 2024 tahmini yüzde 3,3 olarak yer aldı. GSYH 2025 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 3,8 iken, bu anket döneminde yüzde 3,7’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.